Čínská společnost CEFC Group (Europe) Company působí v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výroby, nemovitostí či sportu.
Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně.
Po celém světě zaměstnává téměř 30 tisíc lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku, kde zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Celkem čínská společnost v Česku spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).
Výběr aktivit čínské CEFC v České republice (CEFC)
J&T Finance Group – CEFC ve finanční skupině J&T Finance Group původně držela desetiprocentní podíl, v březnu 2016 se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy korun). V květnu 2017 změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na začátku letošního roku navýšení čínského podílu zamítla Česká národní banka, CEFC se odvolala.
Žďas Žďár nad Sázavou – CEFC tento strojírenský a metalurgický podnik se zhruba 2 250 zaměstnanci ovládla v létě 2016, drží 100 procent akcií. Zároveň získala dceřinou firmu žďárského podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu.
Pivovary Lobkowicz Group (PLG) – pátá největší pivovarská skupina na českém trhu, která ovládá několik středně velkých pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter nad Jizerou, Vysoký Chlumec, Černá Hora). Vlastníka skupiny, společnost Lapasan, ještě v květnu 2017 většinově ovládala CEFC, minoritní podíl v ní měl J&T Private Equity Group Limited. Valná hromada společnosti na konci loňského května schválila převod minoritního podílu na CEFC. Nyní společnost uvádí, že je stoprocentně vlastněna CEFC.
Travel Service – letecký dopravce, který působí především v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku a mimo jiné je spolumajitelem Českých aerolinií. CEFC drží necelý poloviční podíl ve společnosti, která patří do skupiny Unimex Group. Vlastníky skupiny jsou Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal.
Invia.cz – internetový prodejce zájezdů. CEFC v březnu 2016 uvedla, že od investiční skupiny Rockaway Capital koupí 50 až 90 procent firmy. Podle viceprezidentky skupiny Marcely Hrdé se na konci roku 2016 zvýšil podíl CEFC v internetovém prodejci zájezdů na 75 procent.
Canaria Travel – cestovní kancelář, ve které CEFC získala loni v říjnu podíl 49,99 procenta. CEFC koupila podíl od Unimex Group a EH Group, většinový podíl v CK nadále přes společnost TO – Servis drží podnikatelka Lenka Viková.
SK Slavia Praha – fotbalový klub, CEFC drží většinový podíl v klubu od podzimu 2015, později se její podíl navýšil na téměř 100 procent. CEFC se v březnu 2016 v rámci Žofínského ekonomického fóra zavázala investovat do stadionu téměř 50 milionů eur, tedy 1,34 miliardy korun. Loni v dubnu se jí podařilo odkoupit stadion za částku kolem jedné miliardy, výraznější investice do stadionu se však zatím neuskutečnily.
Hotely a další reality – CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. CEFC je vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.
Ostatní
– CEFC v září 2015 majetkově vstoupila do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media, loni v září dokončila odchod z těchto společností, když uplatnila své právo na vrácení akcionářského podílu (put opci) původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi.
– Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002 a nyní je předsedou představenstva společnosti. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management. Před týdnem se také objevila informace, že Jie Ťien-ming, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Dnes server South China Morning Post uvedl, že podle jeho zdroje vyšetřován není.
– CEFC dnes informovala ČTK, že k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy korun na 14,65 miliardy korun. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu.
ČTK