Podmínky v tuzemském zpracovatelském sektoru v prosinci dosáhly nejlepší hodnoty od února 2011.
Index PIM, který podmínky v sektoru hodnotí, dosáhl v prosinci bez dvou desetin na šedesát bodů. Úroveň padesáti bodů je v indexu hranicí dělící růst od poklesu. Pozitivní vývoj podpořil významný nárůst objemu výroby a nových zakázek. Vyplývá to z informací společnosti IHS Markit.
V prosinci se index PMI u tuzemského zpracovatelského průmyslu zvýšil na 59,8 bodu z 58,7 bodu, kterých dosáhl o měsíc předtím. Dosažení více než padesáti bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index zohledňuje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby. Do zpracovatelského průmyslu obecně patři podniky hutnické, strojírenské, dřevařské, chemické nebo textilní.
Ekonomka IHS Markit Sian Jones uvedla, že podle výsledků prosincového průzkumu český výrobní sektor vykázal výrazný růst, přičemž PMI dosáhl nejvyšší hodnoty od února 2011. „Rychlý růst objemů nových zakázek a výroby, nejvyšší za více než šest a půl roku, podpořil celkový růst a svědčil o pevném zakončení roku 2017,“ doplnila. Výrazný rozmach objemu zakázek v sektoru v současné době zvýšil požadavky na výrobu a dále zatížil výrobní kapacity, což podle Jones vedlo k nejrychlejšímu nahromadění nedodělků za posledních téměř sedm let.
Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se tuzemský průmysl těší stále velmi pozitivním vyhlídkám. „V prosinci se také rozšiřovaly nábory pracovníků, ale i nadále platí, že výrobci mají problém nalézt pracovní sílu, což může brzdit další růst jejich výroby,“ uvedl Zeisel s tím, že tento problém podle jeho názoru bude přetrvávat i v letošním roce.
Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda poukázal na to, že data odpovídají prosincovému šetření ČSÚ, z něhož vyplývá, že nálada tuzemských průmyslníků se také blíží maximům z první poloviny roku 2011. Podnikatelská důvěra mezi tuzemskými výrobci v prosinci podle průzkumu dosáhla nejvyšší úrovně od letošního dubna. V průzkumu se uvádí, že pozitivní sentiment byl spojován s plánovanými investicemi do nových technologií a s očekáváním větší zákaznické poptávky.