e-news.cz - kurzy
Reklama

Zájemců o práci ve startupu je o polovinu více než loni touto dobou. Nejvíce uchazečů je v IT a marketingu

25.06.2023, Autor: Z blogosféry

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Zájemců o práci ve startupu je o polovinu více než loni touto dobou. Nejvíce uchazečů je v IT a marketingu

Počet zájemců o práci ve startupech v květnu meziročně stoupl téměř o polovinu (46 %) a od začátku roku se jich přihlásilo přes 57 tisíc, vyplývá z dat portálu StartupJobs. Nejčastěji, v 31 % případů, se zájemci hlásí na pozice v IT. Jen letos se jich přihlásilo více než 28 tisíc, což znamená meziroční nárůst o více než polovinu. Po IT je u uchazečů nejoblíbenější marketing a obchod s 30 % ze všech zájemců. Nejmenší podíl tvoří zájemci o administrativu (14 %) a analytiku (5 %). V průměru se přitom zájemci hlásí na 3,6 pozice, mnohdy navíc z různých oborů.

„Na trhu jsou k mání skvělé talenty. Firmám se tak otevírají možnosti náboru ze skutečně širokého spektra zájemců. Tím spíš si mohou vybírat ty správné kandidáty. Navíc nám takto citelný nárůst kandidátů ukazuje, že lidé již startupy nepovažují jen za garážové projekty, nýbrž za kariérní cestu, která dokáže nabídnout něco víc,“ komentuje Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Podle portálu StartupJobs počet zájemců o práci ve startupech letos v květnu meziročně stoupl o 46 %. Tento rok tak přes portál hledalo práci již více než 57 tisíc uchazečů, oproti 39 tisícům v loňském roce touto dobou. Uchazeči se hlásí v průměru na 3,6 pozice, nejčastěji, téměř v jedné třetině případů, na pozice vývojářů. Letos se jich přihlásilo více než 28 tisíc. Druhým nejžádanějším oborem je marketing a obchod s 27 tisíci uchazeči, což je 30 % všech kandidátů. Ještě v loňském roce byly přitom marketing s obchodem favoritem uchazečů – o půl procentního bodu vedly před IT. Letos je zatím vývojáři naopak o 0,2 procentního bodu překonali. Následuje management, do kterého se hlásí 18 % uchazečů. Nejmenší zájem zaznamenávají administrativní pozice s 13 tisíci přihlášenými a analytika s necelými pěti tisíci zájemci.

„Hodně firem řeší nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu tak, že se obrací do zahraničí. Firmy často hledají talenty v jižních státech EU, některé ale například také v Brazílii nebo ve Vietnamu. Přitom nároky na kvalitu nových kolegů jsou u českých startupů často vyšší než u mezinárodních společností, a nábor ze zahraničí tak může být poměrně složitý,“ rozvádí Jiří Sauer, lídr programu Deloitte Technology Fast 50 pro střední Evropu.

„Ačkoli aktuální ekonomická situace není pro mnoho technologických firem zrovna příznivá, v Česku je situace poměrně stabilní a dostupnost talentů na trhu se příliš nezměnila. Zatímco třeba v USA nebo Německu často startupy ve velkém propouštěly, tuzemské firmy jsou spíše obezřetné. Navíc v Česku je obecně fluktuace tech talentu velice nízká, stejně jako jeho dostupnost, takže si firmy dvakrát rozmyslí než někoho propustí,“ doplňuje Tomáš Vocetka, CTO platformy Omio.

Startupy lákají na benefity

O tom, zda se kandidát rozhodne pracovat, či nepracovat ve startupu, mohou rozhodnout benefity, na které mladé firmy uchazeče lákají. Ti tak mohou vedle peněžitých odměn využívat v současnosti populární neomezené dovolené, home office a remote práci nebo relaxační zóny v kancelářích, případně ESOP neboli podíl zaměstnanců na firemních akciích, což je benefit, který naopak nebývá běžný v korporátním světě. 

„Trendem jsou neotřelé firemní benefity. Dnešní zaměstnance už neoslní home office a karta Multisport, mnohem více volají po možnosti úplné pracovní flexibility, času na sebevzdělávání nebo například po podílu na firemních akciích. Všechny tyto benefity mají společného jmenovatele: zaměstnanci musí cítit, že do nich zaměstnavatel vkládá svou důvěru a váží si jich, všechno ostatní snadno najdou někde jinde,“ komentuje Bára Slouková, COO v DX Heroes.

Foto: Pixabay

Zdroj: HustáKomunikejšn


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko platí obří účet za alkohol: Náklady přesáhly 43 miliard ročně, ukázala nová studie

28.03.2025, Autor: Z blogosféry

Konzumace alkoholu představuje významné zdravotní riziko, negativně dopadá ale i na státní rozpočet a ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu dosáhly v roce 2021 podle expertních odhadů 43,4 miliard korun, tedy 0,69 % HDP. Ukázala to nová studie think tanku Ministr zdraví na portále Data o zdraví, která jako jediná pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými údaji. Největší výdaje se pojily s poklesem pracovní produktivity, zátěží zdravotního systému, kriminalitou a nutností sociální podpory.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily

18.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily svůj meziroční růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu byly ceny meziročně vyšší o 9,1 %, v únoru to bylo dokonce o 9,3 %. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Po vydařených Vánocích maloobchod opět mírně ochladl

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Tuzemské maloobchodní tržby vykázaly v lednu letošního roku meziměsíční pokles o 0,5 %, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 2,8 %. Jedná se o citelně slabší výsledek, než očekával trh (4,2 %) i než jakého bylo dosaženo o měsíc dříve (6,4 %).

Stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, bytová výstavba ale dále zaostává

12.03.2025, Autor: Z blogosféry

České stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně vzrostla o 8,2 procenta. Tento statistický růst je způsobený hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského roku než nějakou změnou k lepšímu.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama