Jednadevadesát procent transakcí platební kartou je v České republice uskutečňováno bezkontaktně. Češi jsou v tomto ohledu druzí na světě.
Nejvyššího podílu bezkontaktních plateb na světě dosahují s dvaadevadesáti procenty Australané. Podíl bezkontaktních plateb se v tuzemsku meziročně zvýšil o šest procentních bodů. Co se týká nejbližších sousedů, mají z tohoto pohledu Čechům nejblíže Slováci s podílem čtyřiasedmdesáti procent, následováni Poláky, kteří za nimi zaostávají o procentní bod. Vyplývá to ze statistik společnosti Visa.
Česká republika je „bezkontaktní velmocí“ rovněž podle průzkumu Masterindex společnosti Mastercard, který uvádí podíl bezkontaktních platebních karet v České republice ve výši 86 procent. Evropský průměr přitom podle tohoto průzkumu činí 43 procent. Ve druhém Polsku je podíl bezkontaktních plateb 85 procent. Další země v pořadí již v tomto ohledu znatelně zaostávají: v Maďarsku 66 procent, v Irsku 62 procent a ve Finsku a Řecku 55 procent. Překvapivě nejnižší podíl bezkontaktních plateb je v Německu (17 procent).
Češi patří mezi nejaktivnější rovněž v četnosti používání bezkontaktních platebních karet. Podle ředitele Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslava Lukeše se k jejich dennímu užívání hlásí 17 procent spotřebitelů. Poláci jsou aktivnější se čtvrtinou uživatelů. Přes deset procent se ještě dostali Maďaři (13 procent), Irové a Finové (11 procent). Evropský průměr dosahuje sedmiprocentního podílu dennodenního používání.
Podle Visy patří budoucnost tzv. digitálním platbám bez použití hotovosti či fyzické karty. Podíl takových plateb se zvyšuje pětkrát rychleji než u transakcí fyzickou platební kartou. „V ČR používá už nyní chytré telefony, tablety či nositelnou elektroniku ke správě svých financí, online bankovnictví a každodenním platbám 67 procent lidí. V Evropě je to dokonce 77 procent,“ sdělil generální manažer Visa pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš. Podle něho tak lze očekávat, že tento typ placení zažije minimálně stejný boom jako bezkontaktní placení.