Tématy pravidelného společného setkání profesních komor, které se uskuečnilo tento týden, byly dopady pandemie covidu-19 a problematika uprchlíků z Ukrajiny, včetně možností podpory, pomoci a vytvoření podmínek pro jejich začlenění do systému v ČR. A to včetně uznávání jejich kvalifikace. Za advokáty se setkání zúčastnili předseda ČAK Robert Němec, tajemník Petr Čáp a vedoucí Odboru vnější a vnitřní legislativy Johan Justoň.
Prostor v diskusi dostalo i žhavé advokátní téma, a to vinklaření (neoprávněné podnikání v odborných profesích). Napříč komorami se probírá také aktuální srovnání úrovně vzdělávání poskytované tuzemskými a zahraničními univerzitami, profesní zkoušky a další témata. Na setkání byly připomenuty myšlenky bývalého předsedy ČAK Vladimíra Jirouska o společném orgánu, nově však formou pravidelného střídání dvou profesních komor, které budou v daný rok blíže monitorovat agendu všech zúčastněných komor a navrhovat potřebná opaření v oblasti legislativní či mediální.
Zástupci komor také projevili zájem o znovuobnovení pravidelných setkání premiéra se zástupci profesních komor a nastavení spolupráce s novou vládou. Profesní komory, které ze zákona sdružují a autonomně spravují specialisty z klíčových profesí, nabízejí státu systematickou spolupráci a dovolují si Vládu ČR a jejího premiéra vyzvat k obnově tradice těchto setkání.
„ Po covidu jsme již obnovili osobní spolupráci napříč obory. Vytváříme společné odborné skupiny. Profesní komory jsou klíčovou součástí právního a ekonomicky efektivního státu, znakem nejúspěšnějších částí EU. V situaci ekonomické a válečné krize bychom rádi po pauze způsobené pandemií pomohli se vznikem potřebných zákonů, v boji s korupcí, se zefektivněním a upevněním právního státu. Jako součást veřejné správy chceme důslednější boj s obcházením zákonů, nelegálním zaměstnáváním a klamáním zákazníků a nekalými obchodními praktikami, včetně matoucích označení organizací či služeb. Umíme vyřešit řadu otázek spojených se začleňováním uprchlíků a pomoci s naplňováním řady ustanovení programového prohlášení Vlády ČR díky desítkám tisíc špičkových odborníků z našich řad. Tuto pomoc v současné složité situaci nabízíme,“ zaznělo ve společné zprávě, která byla adresována premiérovi ČR Petru Fialovi.
Vedle advokátů se setkání zúčastnili představitelé České komory architektů, Komory auditorů ČR, Komory daňových poradců ČR, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, České komory patentových zástupců ČR, České lékárnické komory, České stomatologické komory, Exekutorské komory ČR, Komory veterinárních lékařů ČR, Notářské komory ČR a České lékařské komory.
Profesní komory se spojily v boji proti vinklaření již v prosinci roku 2016. V sídle Notářské komory ČR v rámci tradičního každoročního setkání zástupců profesních komor zřízených zákonem. Varovaly před množícími se případy neoprávněného výkonu povolání osobami, které se vydávají za odborníky, kterými nejsou. „Profesní samosprávy dbají na řádnou kvalifikaci svých členů a dohlíží na kvalitu jimi poskytovaných služeb. Proto se znepokojením sledují případy, kdy orgány státní moci nepostupují důsledně proti osobám, které vykonávají neoprávněně činnosti vyhrazené pouze kvalifikovaným odborníkům, anebo matou veřejnost neetickou a klamavou reklamou.“
Komory proto vyzvaly Vládu Česká republiky i regionální samosprávy, aby podpořily jejich aktivity, cílem kterých je ochrana spotřebitele. Jako dobrý příklad takové podpory profesní komory se zájmem vítají navrhovanou změnu regulace postihování neoprávněného výkonu činnosti coby správního deliktu, kterou mezitím přijal Parlament pro právnické profese (advokáti, notáři, exekutoři).
Foto: Pixabay
Zdroj: Dušan Šrámek
Profesní komory chtějí pravidelná setkání s premiérem
02.05.2022, Autor: Laura Feketeová