Průzkum personální agentury Hofmann Personal ukázal, že 85 % výrobních, velkoobchodních a logistických firem v Česku zvyšuje v roce 2025 mzdy svým zaměstnancům. Průměrné navýšení činilo 4,8 %, což je méně než loňských 5,5 %. Platy se navyšovaly velmi podobně, bez ohledu na segment podnikání nebo velikost firmy. Z průzkumu dále vyplynulo, že nižší pracovní stavy má 28 % podniků. Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti meziročně vzrostla pouze o 0,3 %, tak trh propuštěné pracovníky dobře absorbuje. Reprezentativní průzkum byl proveden v únoru 2025 a zúčastnilo se ho 255 personalistů.
„Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v celé ekonomice zvýšila dokonce o 7,2 %. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o 3 %, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 %. Zaměstnancům ve zkoumaných podnicích vzrostla mzda o 4,8 %, ale reálně si polepšili o 1,8 %,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal.
Nižší stavy má 28 % firem, trh však propuštěné pracovníky úspěšně absorbuje
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 % firem, což potvrzuje trend z průzkumů agentury Hofmann Personal prováděných od června 2023. Naopak 21 % podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle Úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně jen o 0,3procentního bodu na 4,3 % v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. „I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle,“ doplňuje Gabriela Hrbáčková.
Očekávání horší ekonomické situace se týká především firem vlastněných německými matkami
„Průzkum ukázal, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 % firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu,“ říká Gabriela Hrbáčková. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v oblasti automotive a lehkého průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z oblasti velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
Většině podniků stále chybí některé typy pracovníků
I přes propouštění většina firem (62 %) stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. „V našem průzkumu 52 % dotázaných podniků uvedlo, že aktuálně postrádají kvalifikované pracovníky. Tlak firem získat tento typ zaměstnanců se stupňuje s technologickým pokrokem. Řada manuálních činností je automatizována, a proto dlouhodobě sledujeme nárůst poptávky firem po kvalifikované pracovní síle na úkor dělnických profesí.“
Data Úřadu práce rovněž ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v evidenci Úřadu práce. Klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných o 3,6 procentního bodu na 33,2 %. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 %. „Tento posun naznačuje, že firmy nejsou ochotné přijímat jakéhokoliv volného pracovníka. Často čekají na vhodného kvalifikovaného kandidáta, který by lépe odpovídal jejich potřebám,“ dodává Gabriela Hrbáčková.
Foto: Pixabay
Zdroj: PR GO