Ceny průmyslových výrobců se v dubnu letos poprvé vydaly k meziročnímu růstu, jenž činil 1,4 % a vyšel mírně pod očekáváním trhu. Ceny zemědělských výrobců v dubnu prohloubily svůj meziroční pokles, což je poměrně překvapivá a z pohledu vývoje cen potravin dobrá zpráva.
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu vykázaly v dubnu meziroční růst 1,4 % poté, co v lednu a únoru ceny průmyslových výrobců meziročně klesaly a v březnu stagnovaly. Finanční trh očekával pro duben nárůst výrobních cen v tuzemském průmyslu meziročně o 1,5 %, vykázaný růst na úrovni 1,4 % je tak nepatrně mírnější, než se čekalo. Předpokládáme, že meziroční růst cen v průmyslu pod vlivem efektu srovnávací základny dále zrychlí v květnu a mírně též v červnu.
ČNB ve své prognóze z počátku května očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním druhém čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,8 % poté, co v letošním prvním čtvrtletí klesly meziročně o 0,9 %. Náš odhad meziročního růstu cen průmyslových výrobců za letošní druhé čtvrtletí činí zhruba 2,0 % a výsledek se tak může pohybovat mírně nad prognózou centrální banky.
Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu hlásí zmírnění meziročního poklesu výrobních cen v těžbě dobývání, a zrychlení meziročního růstu ve výrobě elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Ve zpracovatelském průmyslu se po březnovém poklesu o 0,9 % výrobní ceny vydaly k meziročnímu růstu o 0,3 %.
Odvětví výroby potravinářských výrobků hlásí meziroční pokles výrobních cen o 4,5 % poté, co v březnu meziroční pokles cen činil 5,0 %. Pro připomenutí, v dubnu se v rámci statistiky vývoje spotřebitelských cen zmírnilo tempo meziročního poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů pro koncového spotřebitele.
V případě zemědělských výrobců došlo v dubnu k zrychlení meziročního propadu výrobních cen z březnových 13,2 % na 13,4 %. V rostlinné výrobě se meziroční výrobní ceny v dubnu meziročně propadly o 18,6 %, když v březnu jejich meziroční pokles činil 15,5 %. Živočišná výroba hlásí meziroční pokles výrobních cen o 7,2 %, což je zmírnění po březnovém meziročním poklesu výrobních cen, jenž činil 10,5 %.
ČNB ve své květnové prognóze počítala pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 7,0 % po meziročním propadu o 17,3 % vykázaném v letošním prvním čtvrtletí. Jakkoliv se ve zbytku druhého čtvrtletí bude meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství zmírňovat, tak pokles za celé druhé čtvrtletí bude zřejmě výraznější, než co předpokládala prognóza centrální banky. Návrat výrobních cen v průmyslu k meziročnímu růstu není překvapivý.
Coby pozitivní překvapení lze vnímat dubnové prohloubení meziročního poklesu výrobních cen v zemědělství, byť šlo o prohloubení nepatrné. Ceny v zemědělství by každopádně měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok a pokles za samotné druhé čtvrtletí může být výraznější, než co předpokládala ČNB v prognóze zveřejněné počátkem května. Průmysl by pak měl v celoročním vyjádření vykázat jen mírný nárůst výrobních cen, zhruba v oblasti 1,5 %.
Z pohledu ČNB asi dubnová statistika vývoje výrobních cen nepředstavuje nějaké zásadní překvapení. Nejbližší měnové zasedání ČNB se bude konat až 27. června a bankovní rada může na příslušném zasedání zvažovat přechod ve snižování úroků z 50 bazických bodů na 25 bazických bodů v jednom kroku. V mezidobí ale vyjdou data o květnové inflaci, o vývoji mezd v české ekonomice za letošní první čtvrtletí a výčet zajímavých makro dat tímto výčtem samozřejmě nekončí: samotná dubnová data o cenách výrobců tak odpověď ohledně tempa dalšího snižování úrokových sazeb nedávají.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor
Komentář Radomíra Jáče k cenám výrobců/PPI, ČR za duben 2024
20.05.2024, Autor: Z blogosféry