e-news.cz - kurzy
Reklama

Firmy se stále více spoléhají na outsourcing a headhunting. Dělníky hledá jen každá pátá firma

03.10.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Firmy se stále více spoléhají na outsourcing a headhunting. Dělníky hledá jen každá pátá firma

Český pracovní trh se začíná měnit a vlivem automatizace a umělé inteligence padá stereotyp o tom, že nejhledanějším zaměstnancem v Česku je levný, nekvalifikovaný pracovník. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi tuzemskými firmami, který zpracovala poradenská skupina PKF APOGEO a meziročního srovnání s loňským průzkumem agentury Ipsos.

Po covidových letech, energetické krizi a problémy způsobenými válkou na Ukrajině konečně tuzemské firmy začínají svou aktuální situaci vnímat jako lepší. Podle letošní studie většina tuzemských firem, téměř 85 procent, hodnotí svou aktuální situaci jako dobrou. 

O více než deset procentních bodů se meziročně zvýšil (z 12 na 23,1 %) podíl firem, které svou současnou situaci označily za „vynikající“. Za „špatnou“ ji letos označilo 11,5 procenta oslovených společností, (loni 13 %) za „velmi špatnou“ pak necelá čtyři procenta, což je naprosto stejně, jako v loňském šetření. 

Přestože naprostá většina tuzemských společností – více než tři čtvrtiny (77 %) – v průzkumu uvedla, že ani nyní, ani v minulosti nečelila nedostatku zaměstnanců, je zřejmé, že firmy nové lidi stále hledají. V meziročním srovnání hlásí o čtyři procenta více podniků (vzestup z 34,5 na 38,5 %), že „hledají stejně jako před rokem“, o šest procentních bodů firem letos „hledá více než před rokem“ (70 % vs. 64 %).

Před rokem jsme hledali, nyní nehledáme, uvedlo v letošním průzkumu 11,5 procenta oslovených firem, v roce 2023 to bylo přibližně 14 procent. Hledáme méně než před rokem, to letos tvrdí 11,5 procenta podniků, loni to bylo necelých přibližně 14 procent. Tzv. na svém, tedy na osmi procentech, v meziročním srovnání zůstaly podniky, které loni i letos uvedly, že nehledaly a ani aktuálně nehledají.

„K výrazným změnám meziročně došlo v tom, jak firmy nové zaměstnance hledají,“ upozorňuje Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO, přestože tři z pěti českých společností (60 %) se stále spoléhají zejména na tradiční inzerci volných pracovních míst. 

O přibližně 14 procentních bodů se meziročně zvýšil na 35 procent počet podniků, které k hledání nových pracovníků využívají headhunting. Ještě více však mezi metodami řešení nedostatku zaměstnanců meziročně povyskočil outsourcing. Zatímco v roce 2023 jej používalo cca 11,5 procenta tuzemských společností, v letošním průzkumu outsourcing vykázalo 30 procent respondentů.

Z patnácti na pětadvacet procent se meziročně zvýšil počet tuzemských firem, které nedostatek lidské síly na trhu práce řeší vyšší automatizací, využitím umělé inteligence a dalších nástrojů, které omezují nároky na jejich podnikání, pokud jde o pracovní sílu. 

„S rozšiřující se automatizací a umělou inteligencí se začíná měnit poptávka na tuzemském pracovním trhu,“ říká Josef Jaroš, Founder, PKF APOGEO.

Zatímco loni české podniky hledaly dělnické či nekvalifikované pozice v 35 procentech případů, letos je to podle aktuálního šetření jen každá pátá firma (20 %). „To by znamenalo, že se bortí zažité klišé, že tuzemské firmy hledají zejména nekvalifikované pracovníky a dělníky,“ myslí si Tomáš Pacovský, Managing Partner, PKF APOGEO.

Hypotézu o probíhajících změnách na trhu práce podle čerstvého průzkumu PKF APOGEO ale potvrzují i další data, a to zejména v meziročním srovnání. „Skokany roku“ se letos stali specialisté, kteří v hledáčku českých firem meziročně poskočili o neuvěřitelných 47 procentních bodů (z 33 % na 80 %). Zatímco loni hledala specialisty třetina podniků, nyní jsou to čtyři z pěti.

Ale to zdaleka není všechno. K podobně výraznému skoku došlo u českých společností, pokud jde o jejich poptávku po lidech na vedoucí či manažerské pozice. Podle loňského průzkumu je hledalo pouhých osm procent firem, letos je to 40 procent. Meziročně došlo také ke zvýšení poptávky po administrativních pracovnících. Letos je hledá každá čtvrtá společnost (25 %), loni to byla každá šestá (17 %). 

Foto: Pixabay

Zdroj: PKF Apogeo 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko platí obří účet za alkohol: Náklady přesáhly 43 miliard ročně, ukázala nová studie

28.03.2025, Autor: Z blogosféry

Konzumace alkoholu představuje významné zdravotní riziko, negativně dopadá ale i na státní rozpočet a ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu dosáhly v roce 2021 podle expertních odhadů 43,4 miliard korun, tedy 0,69 % HDP. Ukázala to nová studie think tanku Ministr zdraví na portále Data o zdraví, která jako jediná pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými údaji. Největší výdaje se pojily s poklesem pracovní produktivity, zátěží zdravotního systému, kriminalitou a nutností sociální podpory.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily

18.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily svůj meziroční růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu byly ceny meziročně vyšší o 9,1 %, v únoru to bylo dokonce o 9,3 %. 

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Po vydařených Vánocích maloobchod opět mírně ochladl

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Tuzemské maloobchodní tržby vykázaly v lednu letošního roku meziměsíční pokles o 0,5 %, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 2,8 %. Jedná se o citelně slabší výsledek, než očekával trh (4,2 %) i než jakého bylo dosaženo o měsíc dříve (6,4 %).

Stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, bytová výstavba ale dále zaostává

12.03.2025, Autor: Z blogosféry

České stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně vzrostla o 8,2 procenta. Tento statistický růst je způsobený hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského roku než nějakou změnou k lepšímu.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama