V roce 2021 dosáhla míra využívání oběhových materiálů v EU (označovaná jako míra oběhového hospodářství – tedy podíl použitých materiálových zdrojů, které pocházejí z recyklovaných odpadních materiálů) hodnoty 11,7 %. To znamená, že téměř 12 % materiálových zdrojů používaných v EU pocházelo z recyklovaných odpadních materiálů. Tato informace pochází z údajů o míře využití oběhového materiálu, které zveřejnil Eurostat.
V porovnání s rokem 2020 se míra cirkulace snížila o 0,1procentního bodu (p.b.). Od roku 2004 (první rok, za který jsou k dispozici údaje; 8,3 %) do roku 2019 (12,0 %) si míra udržovala stabilní trend růstu, poté v letech postižených pandemií COVID-19 klesla (11,8 % v roce 2020 a 11,7 % v roce 2021).
V roce 2021 byla míra cirkulace nejvyšší v Nizozemsku (34 %), následovala Belgie (21 %) a Francie (20 %). Nejnižší míra byla zaznamenána v Rumunsku (1 %), následovaném Finskem a Irskem (obě země 2 %). Rozdíly v míře oběhového hospodářství mezi členskými státy vycházejí nejen z množství recyklace v jednotlivých zemích, ale také ze strukturálních faktorů v národních ekonomikách.
Graf: Míra cirkulace mezi členskými státy EU
Zdroj: Eurostat
Celkově lze říci, že vyšší míry cirkulace dosahují zejména vyspělejší západní ekonomiky jako Německo, Rakousko nebo Francie. Rozhodně však neplatí, že špatných výsledků v této metrice dosahují pouze slabší ekonomiky. Na chvostu je například Finsko, které patří dokonce k průkopníkům v zelených technologiích. Cirkularita již není zkrátka jediným způsobem na chránění životního prostředí.
V závislosti na hlavním typu materiálu se také projevily drobné rozdíly v míře kruhovitosti. V roce 2021 činila míra oběhového hospodářství u biomasy 20 % (+0,4 p.b. oproti roku 2020), u nekovových nerostů 14 % (beze změny), u fosilních energetických materiálů/nosičů 3 % (-0,1 p.b.) a u kovových rud 23 % (-1,0 p.b.).
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA