Další zvýšení loterní sektorové daně ze současných třicet pět procent na padesát pět procent by znamenalo konec Sazky, jak ji spotřebitelé v České republice znají už přes šedesát let.
Sazka by musela přistoupit k mnoha drastickým opatřením. Místo mylně očekávaného dalšího příjmu by státní rozpočet nedostal ani o korunu navíc. Odvody Sazky by v roce 2021 prudce klesly o třetinu, což představuje výpadek státního rozpočtu o 1,1 miliard korun Sazka prosí všech 199 poslanců, aby se rozhodovali na základě reálných faktů a v zájmu České republiky, návrh nepodpořili a Sazku nezlikvidovali!
Další zvýšení sektorové loterní daně o dvacet procentních bodů na celkových padesát pět procent od roku 2021 (dvacet tři procent v roce 2019, třicet pět procent v roce 2020) nemá sebemenší reálné vysvětlení. Bohužel vychází ze lživého a zcela účelové odůvodněného poslaneckého návrhu. Sazka bude intenzivně komunikovat s ministryní financí a poslanci PSP ČR s cílem předložit reálná fakta a vysvětlit skutečnou situaci. Cíl zvýšení daní nebude naplněn. Státní rozpočet by naopak přišel ročně o více než 1,1 miliard korun Sazka věří v profesionalitu a korektnost poslanců, kteří po obeznámení se s reálnými fakty, návrh jako nesmyslný zamítnou.
Hlavním údajným argumentem návrhu je míra zdanění loterií v jiných evropských státech. Poslanci mají na stole návrh, který předkládá lživé a záměrně zkreslující informace, jejichž účelem je v podstatě znárodnění společnosti Sazka a podpora růstu tvrdého hazardu v České republice. Není pravda, že průměrná sazba u loterií v zemích EU činí šedesát čtyři procent. Veřejně dostupná výroční zpráva European Lotteries za rok 2019 uvádí, že členské loterie odvedly státu v průměru padesát dva procent z herních výnosů. Tato sazba však zahrnuje veškeré daně, poplatky a licence. Je třeba si uvědomit, že Sazka už dnes odvádí na daních do státní pokladny právě tento evropský průměr, tedy přes padesát procent ze svých příjmů. Avizovaným zvýšením by se celkové odvody Sazky dostaly až k sedmdesáti procentům. Takové zdanění by znamenalo likvidaci Sazky, jak ji všichni známe!
Dalším argumentem předkladatele návrhu padesát pět procent sazby pro loterie, je údajná nejvyšší ziskovost Sazky v rámci trhu v České republice. Opět je uváděn nepravdivý údaj. Podle veřejně dostupných výročních zpráv je například čistý zisk společností ze skupiny Tipsport za rok 2019 o 300 miliónů korun vyšší než Sazky za stejné období. Potvrzuje se tedy, že jde o cílený útok na tradiční loterie v České republice.
Důležitým aspektem v celé situaci je také fakt, že režim provozu loterií je v každé zemi jiný. V návrhu dochází ke srovnávání daní mezi subjekty, které mají často výhradní licenci pro daný trh se soukromou firmou, podnikající v konkurenčním prostředí jako Sazka.
Za rok 2019 by Sazka skončila ve ztrátě šedesát milionů korun
Při aplikaci navrhované sazby na výsledky hospodaření za rok 2019 by Sazka skončila ve ztrátě šedesátmilionů korun. V roce 2021 by tak pravděpodobně byla Sazka nucena přestat nabízet stírací losy a došlo by k útlumu hlavní hry Sportka. Mezi další zásadní dopady se řadí:
- 15 000 lidí ztratí zaměstnání z důvodu uzavření velké části prodejní sítě.
- Významně bude snížena dostupnost terminálových služeb v malých obcích.
- Český sport přijde o miliardy korun.
- Dojde k růstu tvrdého hazardu vČR.
- Státní rozpočet přijde o více než jednu miliardu korun.
Poslanecká sněmovna bude o návrhu jednat v nejbližších dnech.
ROBERT CHVÁTAL, generální ředitel Sazky
Foto+Zdroj: SAZKA a.s.