e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Dilema zdanění tichého vína

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Tiché víno, čili víno bez přídavku oxidu uhličitého, je v České republice z historických důvodů osvobozeno od spotřební daně, na rozdíl od jiných alkoholických nápojů jako jsou pivo, lihoviny nebo šumivá vína. Tato pozice se však otřásá obzvlášť v dobách, kdy vláda hledá do státního rozpočtu každou korunu. 

Špatné nastavení daně na tiché víno by mohlo mít významný dopad na vinařský průmysl. Česká republika má bohatou tradici vinařství, a vinaři varují, že jakékoli zvýšení nákladů by mohlo poškodit jejich konkurenceschopnost, zejména v porovnání se zahraničními vinaři, kteří těží z nižších daní nebo dotací ve svých zemích. Na druhou stranu všichni ostatní producenti alkoholu na území ČR jsou spotřební daní zatížení a tak se nabízí otázka, proč by měl stát nepřímo dotovat právě producenty tichého vína. 

Vliv zdanění tichého vína bude nepochybně přenesen na spotřebitele v podobách vyšších cen. Což povede k určitému snížení míry spotřeby. O jak velké snížení se bude jednat bude záviset na elasticitě poptávky. Nicméně zdravotnické instituce se shodují, že jedním z hlavních nástrojů k boji se závislostmi je právě cenotvorba. Získané finance by navíc mohly být využity na financování adiktologické a zdravotní péče, potřebné pro léčbu závislostí na alkoholu.

Otázka zdanění tichého vína je složitá a vyžaduje důkladnou analýzu všech aspektů – od dopadu na vinařský průmysl a spotřebitele, po potenciální daňové příjmy pro stát. Zatímco dodatečné daně by mohly přinést značné příjmy, je nezbytné zvážit i možné negativní důsledky pro domácí vinaře a spotřebitelský trh. Diskuse by měla pokračovat s ohledem na vyvážení ekonomických a zdravotních přínosů a zájmů všech zúčastněných stran.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

IT konzultanti mohli v dubnu nastoupit za skokově vyšší odměnu

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Duben potěšil především IT konzultanty, kteří v tomto měsíci hledali práci. Firmy jim totiž nabídly výrazně vyšší nástupní odměny než v měsíci předcházejícím. Na pracovním trhu šlo získat nástupní odměnu v průměru o 32 400 korun vyšší než v březnu.

Komentář k předběžným údajům o inflaci v ČR za letošní duben

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu dle předběžných údajů klesl pod 2 %, konkrétně na 1,8 %, tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB. Zmírnění meziroční inflace bylo v dubnu taženo cenami potravin, alkoholu a tabáku, a cenami energií, kam spadají také pohonné hmoty.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Plná zaměstnanost i tlak na produktivitu: trh práce v ČR láme rekordy

05.05.2025, Autor: Z blogosféry

Český trh práce právě láme rekordy: zaměstnanost ve věkové skupině 15–64 let vystoupala na 75,9 % a genderový rozdíl se snížil pod 11 procentních bodů – historické minimum. Pokles je výsledkem dlouhodobého trendu, který přetrvává i přes výkyvy způsobené pandemií.

Stavební materiály v dubnu 2025: Ceny stagnují, ale úleva zatím nepřichází

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

Po letech cenových turbulencí přišlo uklidnění. Ceny stavebních materiálů se v dubnu 2025 sice výrazně nehýbou, ale rozhodně se nevrátily na úrovně, o kterých by stavebníci snili. Co znamená stagnace cen pro běžné domácnosti a firmy? A proč se zdá, že zlevňování je v nedohlednu?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama