Cena emisních povolenek (EUA) dosáhla v úterý rekordní hodnoty přes 100 euro za tunu, a to v důsledku aktuální předpovědi chladnějšího počasí spolu s očekávanou nižší výrobou větrných elektráren.
EUA jsou hlavní měnou používanou v systému Evropské unie pro obchodování s emisemi (ETS), který nutí výrobce, energetické společnosti a letecké společnosti platit za každou tunu oxidu uhličitého, kterou vypustí, a to v rámci úsilí EU o splnění klimatických cílů.
Zdroj: Tradingeconomics.com
Obchodníci uvedli, že chladnější teploty v kombinaci s nižší rychlostí větru znamenají, že bude pravděpodobně větší poptávka po elektřině z evropských elektráren na fosilní paliva, které musí kupovat povolenky spojené s emisí oxidu uhličitého. Cena emisních povolenek tak od začátku roku vzrostla o téměř 20 %. K růstu cen v letošním roce přispěly také spekulativní nákupy, které předpokládají, že při oživení ekonomiky se zase rozběhne evropský průmysl, který ke svému fungování bude povolenky nutně potřebovat.
Burza ICE, která je jednou z hlavních obchodních platforem, nemohla tento měsíc kvůli technickým problémům zveřejňovat údaje o závazcích obchodníků (Commitment of Traders – COT). V aktualizaci zveřejněné v pátek na svých internetových stránkách ICE uvedla, že „usiluje o zveřejnění souborů co nejdříve, s výhradou potvrzení správnosti údajů“.
Jan Šincl, spolupracovník CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA