Apogeo
Reklama

Dohodáře čekají změny.  Víte, na co se brigádníci mají už v létě připravit?

01.07.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Dohodáře čekají změny.  Víte, na co se brigádníci mají už v létě připravit?

Od 1. července 2024 vstupují v platnost nové daňové změny, které se dotknou i prací na dohody o provedení práce. Tyto změny přináší novela zákona, která upravuje administrativní povinnosti zaměstnavatelů, podmínky pro penzijní spoření se státním příspěvkem a další významné změny. 

Nejčastějšími smlouvami, co se týče brigád, bývají dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Obě smlouvy mají jistá omezení. Na DPP je možné odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce a na DPČ maximálně polovinu běžné pracovní doby, což bývá obvykle 20 hodin týdně. DPČ by měla pokrýt spíše dlouhodobější práce. 

Výhoda DPP spočívá v tom, že pokud mzda zaměstnance nepřesáhne 10 tisíc korun, neodvádí ani jedna strana, tedy zaměstnanec ani zaměstnavatel, odvody na zdravotní a sociální pojištění. Jestliže dojde k překročení hranice výdělku 10 tisíc korun, musí být zaplaceny odvody na sociální a zdravotní pojištění v plné výši.

Od 1. července 2024 budou mít zaměstnavatelé nové administrativní povinnosti týkající se zaměstnanců pracujících na základě dohod o provedení práce. Tyto povinnosti zahrnují:

  1. Oznamování data nástupu a skončení zaměstnání: Zaměstnavatelé budou muset oznamovat datum nástupu do zaměstnání a jeho skončení u zaměstnanců na DPP, i když tito zaměstnanci nejsou účastní nemocenského pojištění. Toto oznámení musí být učiněno elektronicky do 20. dne následujícího měsíce.
  2. Zasílání informací o vyměřovacím základu: Zaměstnavatelé budou muset každý měsíc zasílat elektronicky informaci o vyměřovacím základu zaměstnanců na DPP, i když nejsou účastní nemocenského pojištění. Toto oznámení musí být také provedeno do 20. dne následujícího měsíce.
  3. Registrace zaměstnavatelů: Pokud zaměstnavatel nebyl dosud přihlášen do registru zaměstnavatelů z důvodu zaměstnávání pouze zaměstnanců na DPP, kteří nejsou účastni nemocenského pojištění, bude se muset do tohoto registru přihlásit nejpozději do 30. července 2024.

„Od 1. ledna 2025 bude zaveden nový institut tzv. „oznámené dohody“. Tento režim umožní, aby zaměstnanec na DPP mohl využívat vyšší limit 25 % průměrné mzdy (aktuálně 10 500 Kč) pouze u jednoho zaměstnavatele, který si tento limit zarezervuje u ČSSZ jako první. Ostatní DPP budou spadat do režimu „neoznámené dohody“ a jejich účast na pojistném bude posuzována stejně jako u ostatních pracovněprávních vztah,“ říká Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdy příjem z brigád danit?

V některých případech se brigádníkům nevyhne ani placení daní. „I pro studenty platí obecné pravidlo pro podávání daňových přiznání. Byť se nepředpokládá, že by studenti měli např. příjmy z podnikání či nájmu, může v současné době i tato situace nastat a v takovém případě musí studenti podat přiznání z titulu provozování podnikatelské činnosti či příjmu z nájmu,“ vysvětluje Michal Jelínek. 

Mnohem častější jsou však případy, kdy si studenti přivydělávají, a to buď během celého roku, nebo o prázdninách. V takovém případě záleží na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru zvolili a zda podepsali prohlášení poplatníka k uplatňování daňové slevy.

Jestliže zaměstnanec nepředložil prohlášení poplatníka, bude mu ze mzdy zaměstnavatelem stržena srážková daň ve výši 15 procent.

„Pokud mají studenti uzavřenou klasickou pracovní smlouvu nebo daleko častěji dohodu o provedení práce a podepsali prohlášení poplatníka k uplatňování daňové slevy, nemusela jim být během roku daň vůbec srážena. V takovém případě, nemají-li studenti jiné příjmy, žádné přiznání podávat nemusí,“ radí Michal Jelínek a dodává, že v případě, kdy jim byla daň sražena nebo nepodepsali prohlášení poplatníka, je zapotřebí požádat zaměstnavatele o vydání potvrzení o zdanitelných příjmech za daný rok a na základě tohoto potvrzení pak vyplnit a podat daňové přiznání. Daň jim pak bude finančním úřadem vrácena v případě, že jim v daňovém přiznání vyjde daňový přeplatek.

„Zjednodušeně řečeno, pokud měl student pouze příjmy z jakéhokoliv zaměstnaneckého poměru, měl by zaměstnavatele požádat o potvrzení o zdanitelných příjmech. V případě, že na něm bude uvedeno, že mu byla sražena daň, je pro něj výhodné si daňové přiznání podat, protože mu bude ze strany finančního úřadu vrácena za předpokladu, že mu v daňovém přiznání vyjde přeplatek daně,“ uzavírá Michal Jelínek z V4 Group. 

Změny v penzijním spoření se státním příspěvkem také platí od 1. července 2024

Další významnou změnou je úprava maximální částky vkladu na penzijní spoření, na kterou náleží státní příspěvek. Od 1. července 2024 se tato částka zvyšuje z 1 000 Kč na 1 700 Kč měsíčně, což znamená, že maximální měsíční státní příspěvek se zvýší z 230 Kč na 340 Kč. Tento příspěvek bude nově činit 20 % měsíčního vkladu klienta, což znamená, že pro získání maximálního státního příspěvku bude nutné spořit alespoň 1 700 Kč měsíčně.

Změna se týká také odčitatelnosti úložek od základu daně. Dle zákona o daních z příjmů bude možné od základu daně odečíst pouze úložky převyšující 1 700 Kč měsíčně, a to do maximální souhrnné výše 48 000 Kč ročně. Tento roční limit zahrnuje příspěvky na penzijní spoření, životní pojištění a tzv. dlouhodobý investiční produkt.

Pro starobní důchodce přináší novela změnu v podobě ukončení nároku na státní příspěvek bez ohledu na výši jejich vkladu. Nicméně starobní důchodci s ekonomickou aktivitou nebo jiným zdanitelným příjmem budou moci jako odčitatelnou položku od základu daně uplatnit již první vloženou korunu na penzijní produkt, až do maximální výše 48 000 Kč ročně.

„Tyto změny přinášejí nejen zvýšenou administrativní zátěž pro zaměstnavatele, ale také nové příležitosti pro zaměstnance a důchodce. Zvýšení státního příspěvku na penzijní spoření může být významnou motivací pro větší úspory na důchod,“ dodává Michal Jelínek, partner V4 Group. 

Foto: Pixabay

Zdroj: V4 Group


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Zvýšené odvody až od roku 2025. Co se změní v DPP od července?

27.06.2024, Autor: Z blogosféry

S příchodem léta začíná sezóna brigád, kdy si tisíce studentů a dalších sezónních pracovníků přivydělávají prostřednictvím dohod o provedení práce.  Ke konci minulého roku pracovalo na DPP více než 1,2 milionu lidí, přičemž v letních měsících se dle dat ČSÚ tento počet zvyšuje o několik desítek tisíc. Vládní konsolidační balíček již od října 2023 ale mění pravidla, na která byli dohodáři i zaměstnavatelé zvyklí. A rychle schválené novely z posledních několika týdnů s těmito změnami ještě více zamíchaly. Jak konkrétně se novinky dotknou zaměstnavatelů i zaměstnanců, a od kdy nakonec budou platit?

eDoklady od července využijete u policie, soudů, úřadů práce, finančních úřadů, krajů, obcí a na dalších místech

25.06.2024, Autor: Z blogosféry

Od 1. července bude možné se prokazovat prostřednictvím aplikace eDoklady na dalších místech. Aplikaci spustila v lednu letošního roku Digitální a informační agentura (DIA) ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci. Přibudou úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, soudy i zbytek policie a další. Mobilní aplikaci, která funguje jako alternativa fyzického občanského průkazu, si od začátku roku stáhlo téměř půl milionu lidí. K ověřovatelům rychle přibývají také soukromé subjekty a jako první banka se v předstihu přidala Air Bank. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

ESG reporting: O co jde a na koho dopadá?

14.06.2024, Autor: red

V poslední době se ve veřejném prostoru stále častěji skloňuje zkratka ESG, která definuje požadavky společenské odpovědnosti a environmentální udržitelnosti podniků. Pod spojením těchto tří písmen se ukrývají anglické výrazy Environmental (E – životní prostředí), Social (S ‑ sociální otázky) a Governance(G – správa a řízení podniku). ESG představuje referenční rámec k měření nefinanční výkonosti podniku v uvedených kategoriích.

Káraný slaví 110 let, investice do modernizace budou pokračovat

14.06.2024, Autor: red

Káranská vodárna je jedním ze tří pilířů pražské vodohospodářské infrastruktury. Po Želivce je druhým nejvýznamnějším zdrojem. Za celou dobu svého provozu vyrobila přes čtyři miliardy kubíků pitné vody. Svůj vrchol zažila v roce 1989, kdy do sítě dodala více než šedesát miliónů kubíků,“ uvedl generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Riziko insolvenční šikany či zakleknutí pomůže řešit holding

13.06.2024, Autor: red

Podnikání je někdy náročné. Zejména v situacích, kdy přicházejí podpásovky. Třeba když při řešení vzájemně sporných pohledávek, jedna ze stran podá šikanózní insolvenční návrh, který ovšem postačuje k zahájení insolvenčního řízení spolu se všemi konsekvencemi pro údajného dlužníka. Takové kroky mohou vést k narušení obchodních vztahů, zesplatnění úvěrů, ztrátě zákazníků a dalším obtížím vč. ukončení smluvních vztahů atd. Napadené firmě pak nevzniká jen materiální újma, ale také újma na pověsti atd. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama