e-news.cz - kurzy
Reklama

Petr Kaniok: Včerejší reformy dnešní Evropu nezachrání

25.04.2018, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Petr Kaniok: Včerejší reformy dnešní Evropu nezachrání

Po loňském, na reformní návrhy bohatém roce, kdy budoucnost Evropské unie rýsoval tu Guy Verhofstadt, tu Jean Claude Juncker, se

letošní ticho zdálo až podezřelé. Prolomila ho až minulá středa, kdy v prostorách bruselského sídla Evropského parlamentu odstartoval nový evropský thinktank Re-imagine Europe. Jeho hlavní tváří je bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d‘Estaing, který se uzdu svých evropských fantazií rozhodl popustit v neuvěřitelných 92 letech. Matador evropské a francouzské politiky se při startu iniciativy, která chce kromě jiného promýšlet demokracii v postfaktické době, podělil o svou vizi budoucnosti evropské integrace.

Ta je, jak jinak, založena na revizi rozhodování a pravomocí EU. V prvé řadě by se v jejím rámci měla utvořit skupina zemí, které budou na hlubší integraci pracovat rychleji a vytvoří útvar blízký federaci. Giscard d‘Estaing ustoupil z původní představy, že toto jádro bude tvořit 12 konkrétních států (ještě v roce 2014 mezi ně zahrnoval například Polsko, Finsko či Rakousko, u všech tří dnes stěží představitelná vize). Myšlenky zásadní reformy fiskálního systému EU či zmenšení Komise se ale nevzdal. Exprezident sice připouští, že cestou vpřed není posílení kompetencí evropských institucí, jinak však zůstal uvězněný v dávno vyčpělém paradigmatu, že problémy systému vyřeší samotné přerýsování jeho mocenského nastavení.
Podstata problému je totiž v tom, že sebelepší reforma institucí a pravomocí už evropskou integraci dávno zachránit nemůže. V časech, kdy byl Giscard d‘Estaing na politickém vrcholu, se Evropská společenství snadno obešla bez souhlasu či podpory voličů. Integrace zahrnovala podstatně méně aktivit i méně států, jež byly navíc mnohem homogennější dnes. Změny plánovali a schvalovali politici, veřejnost dokumenty typu Jednotného evropského aktu nezajímaly. Poměrně logicky – evropská integrace se jí týkala jen nepřímo.
Už kolem poloviny 90. let minulého století však začínalo být patrné, že institucionální inženýrství se vyčerpává. Volby do Evropského parlamentu od roku 1979 do debaty vpustily voliče. Společné politiky skokově narostly, zvýšila se heterogenita členských států a integrace se politizovala. Na tyto změny bylo nutné reagovat. Evropa se proto v 90. letech snažila revidovat primární právo, žádná nová smlouva ale kýžený efekt nepřinesla. Ambiciózní projekt ústavní smlouvy, za kterým mimochodem stál právě Giscard d‘Estaing, skončil totálním fiaskem. Podstata ústavní smlouvy se pak přenesla do Lisabonské smlouvy, většina hlavních institucionálních reforem je ale přinejmenším rozpačitá nebo bezzubá.
Zdá se, že představivost zejména proevropských politiků a myslitelů by se měla transformovat hlavně v trpělivost. Rýsování více či méně důmyslných formálních scénářů evropské integrace nepomáhá. Reformátoři by si měli uvědomit, že udržitelnost evropské integrace už není možná bez souhlasu většiny voličů napříč Evropou a že samotná shoda politiků na sebelepší reformě dávno nestačí. Odstředivé tendence, které lze v řadě členských států zaznamenat, totiž nejsou výsledkem působení proruských trollů či dezinformačních kampaní, ale signálem, že integrace zašla v některých oblastech příliš daleko nebo dospěla ke špatným řešením. Voliči hlasují pro strany typu maďarského FIDESZ či německé AfD jednoduše proto, že další prohlubování integrace nechtějí. Jakékoliv další překotné reformy – například v oblasti fiskální, migrační či sociální politiky – prostě nejsou žádoucí a možné.
Petr Kaniok, expert na politický systém EU
(publikováno na Forum24.cz)


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama