V České republice využívá nějakou formu pojistného produktu pro dítě více než polovina rodičů.
Má ale vůbec smysl mít dítě pojištěné? Záleží na konkrétní situaci ve vaší rodině. Je zcela jasné, že než dítě dosáhne dospělosti, nepřináší do rodinného rozpočtu peníze, naopak je z něj spíše čerpá.
Než ovšem začnete řešit pojištění dítěte, mějte jakožto živitelé rodiny zajištěny především své vlastní příjmy. Pokud byste chtěli pojistit nejdřív dítě, je to stejné jako stavět dům od střechy. Mít pokryté příjmy je vždy základ finančního plánování každé rodiny. Teprve až vyřešíte tuto kapitolu, můžete přemýšlet nad pojištěním svých dětí.
Nejčastější příčina invalidity nebo nesoběstačnosti? Především závažné nemoci
Při pojištění dětí musíte zvážit, jak moc by rodinný rozpočet ovlivnilo, kdyby se jeden z rodičů musel trvale starat o dítě. Jaké by to mělo následky.
Zde vycházejme z toho, že český právní řád zná pojem tzv. invalidity z mládí, což je situace, kdy je dítěti vyplácen invalidní důchod za invaliditu třetího stupně, ovšem pozor, až od 18 let věku. Do té doby stát přiznává pouze příspěvek na péči dle stupně závislosti dítěte na pomoci jiné fyzické osoby. V Česku známe čtyři možné stupně závislosti.
Mezi zmiňované životní potřeby můžeme řadit například stravování, komunikaci či schopnost zvládání tělesné hygieny. Jestliže by se vašemu dítěti něco závažného stalo, můžete podle těchto stupňů závažnosti očekávat výši příspěvku odstupňovanou násobkem 3 300 korun – tedy v případě závislosti prvního stupně 3 300 a v případě závislosti čtvrtého stupně 13 200 korun.
Další věcí jsou příčiny invalidity. Na první pohled se zdá, že je ve většině případů způsobena úrazem – děti pořád někde padají a všemožně se vystavují nebezpečí. Statistiky ovšem hovoří jinak – invalidita z mládí je zcela dominantně způsobena nemocemi, které zapříčiňují více než 90 procent přiznaných důchodů z mládí. Nejčastěji jde o duševní choroby a onemocnění nervové soustavy.
Jak nastavit pojištění
Pokud budete chtít dobře nastavit pojištění, je třeba nad statistikami popřemýšlet. Je velmi neefektivní dát dítěti klasickou úrazovku se stanovením denního odškodného při úrazu. Zjednodušeně řečeno, když dítě půjde s rozbitým kolenem do nemocnice a stráví tam sedm dní, vy dostanete od pojišťovny například 7× 300 korun, tedy 2 100 korun. Věřím, že pro některé maminky je příjemné dítěti koupit dárek za to, že v nemocnici vydrželo, ale takové pojištění postrádá ekonomickou racionalitu.
Naprosto klíčové je pojistit invaliditu a trvalé následky úrazu. Opravdu dobrých produktů v této oblasti však pojišťovny nyní bohužel mnoho nenabízejí, proto je lepší vyhledat radu odborníka. I z toho důvodu, že výluky pojištění v případě dětí jsou častější než u dospělých. Aby se vám nestalo, že se pojištění minulo účinkem, je vždy dobré poradit se se skutečným expertem, který za vás všechny smlouvy projde a upozorní vás na jejich případné výhody a nevýhody.
Pavel Hausner, regionální ředitel OVB Allfinanz
Pavel Hausner o sobě
Narodil jsem se, vyrůstal a stále žiji ve městě dobře známém všem milovníkům chmele – Žatci. Kvůli studiu na vysoké škole jsem se ale na čas přestěhoval do Plzně, kde jsem studoval elektrotechnickou fakultu se zaměřením na komerční elektrotechniku. V tomto období jsem také dostal příležitost nahlédnout do světa financí, kterému se profesně věnuji již sedm let a v současné době řediteluji kancelářím napříč celou Českou republikou.
Ve svém volném čase rád cestuji a trávím čas se svou rodinou a přáteli. Dá se říci, že mě baví i domácí kutilské práce. Věnuji se také rozvoji své mysli a seberealizaci. Absolvuji školení, semináře od nejúspěšnějších lidí ve svém oboru a baví mě posouvat své limity. Mezi mé nejlepší vlastnosti pak určitě patří cílevědomost, pečlivost a ochota pomáhat ostatním. S tím byla spojena i má počáteční pracovní motivace – pomoci co nejvíce klientům ze všech koutů republiky. Mimo jiné také rád poznávám svět, před časem jsem navštívil Kukulkánovu pyramidu Chichen Itza a v budoucnu bych se rád podíval na další z novodobých divů světa. Nepohrdnu ani dobrým filmem a jídlem.