Devizové intervence české centrální banky neměly na konkurenceschopnost českých exportérů výrazný vliv.
Po jejich ukončení dokonce tuzemský vývoz roste rychlejším tempem než v době kurzového závazku. Nejvýznamnější vliv měly intervence na export především v prvních dvanácti měsících po jejich zavedení. S postupujícím časem přestal intervenční režim výrazněji působit. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky a Vysoké školy finanční a správní.
Vliv kurzového závazku České národní banky na zahraniční obchod v čase výrazně klesal. Uměle udržovaný kurz koruny k euru prostřednictvím devizových intervencí ovlivnil tuzemský vývoz hlavně v prvním intervenčním roce 2014, kdy nárůst exportu dosáhl 14,3 procenta, zatímco v roce předcházejícím dosahoval 3,3 procenta. V následujících letech však mělo tempo růstu tuzemského vývozu klesající tendenci. V roce 2016, tedy v posledním roce intervencí, již rostl pouze o 2,3 procenta.
„Za celou dobu intervencí sice vzrostl náš celkový vývoz o 25,2 procenta, což je ale prakticky stejně jako za stejné období před intervencemi (2011 až 2013), kdy vzrostl export o 25,3 procenta,“ komentoval údaje předseda asociace Karel Havlíček.
Přeceňování vlivu intervencí na konkurenceschopnost exportérů podle něj potvrzuje rovněž vývoj exportů v prvních šesti měsících po ukončení kurzového dopingu, tedy od dubna do září letošního roku. V tomto období dochází dokonce k vyššímu růstu našich vývozů než za stejné období v době intervencí. Podobné výsledky vykazují i dovozy, na které měl zásah České národní banky vliv zcela minimální.
Navzdory tomu, že na tuzemský vývoz působila během posledních let řada faktorů, je podle asociace zřejmé, že exportní firmy si dokázaly udržet výkonnost i v době oslabující koruny a že vliv intervencí na celkový export ztrácí svůj význam s délkou intervenčního režimu. Na druhou stranu se podle všeho nenaplnily ani černé scénáře, predikující, že v době kurzové dotace dojde k rapidnímu oslabení našeho importu. Dovoz se po oslabení koruny naopak významně zvýšil.
Analýza podle šéfa asociace potvrzuje, že výborná kondice našich exportérů nesouvisí se zásahem centrální banky, ale odpovídá kvalitě produktů, schopnosti producentů přizpůsobit se mezinárodní poptávce a dlouhodobě vysoké úrovni technického zázemí. Podle Havlíčka dokážeme inovovat a umisťovat naše výrobky na světových trzích, přičemž kurzový doping měl na naši konkurenceschopnost nižší vliv, než jak se prezentovalo.