e-news.cz - kurzy
Reklama

Vliv proběhlých devizových intervencí na export se přeceňuje

20.11.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Vliv proběhlých devizových intervencí na export se přeceňuje

Devizové intervence české centrální banky neměly na konkurenceschopnost českých exportérů výrazný vliv.

Po jejich ukončení dokonce tuzemský vývoz roste rychlejším tempem než v době kurzového závazku. Nejvýznamnější vliv měly intervence na export především v prvních dvanácti měsících po jejich zavedení. S postupujícím časem přestal intervenční režim výrazněji působit. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky a Vysoké školy finanční a správní.
Vliv kurzového závazku České národní banky na zahraniční obchod v čase výrazně klesal. Uměle udržovaný kurz koruny k euru prostřednictvím devizových intervencí ovlivnil tuzemský vývoz hlavně v prvním intervenčním roce 2014, kdy nárůst exportu dosáhl 14,3 procenta, zatímco v roce předcházejícím dosahoval 3,3 procenta. V následujících letech však mělo tempo růstu tuzemského vývozu klesající tendenci. V roce 2016, tedy v posledním roce intervencí, již rostl pouze o 2,3 procenta.
„Za celou dobu intervencí sice vzrostl náš celkový vývoz o 25,2 procenta, což je ale prakticky stejně jako za stejné období před intervencemi (2011 až 2013), kdy vzrostl export o 25,3 procenta,“ komentoval údaje předseda asociace Karel Havlíček.
Přeceňování vlivu intervencí na konkurenceschopnost exportérů podle něj potvrzuje rovněž vývoj exportů v prvních šesti měsících po ukončení kurzového dopingu, tedy od dubna do září letošního roku. V tomto období dochází dokonce k vyššímu růstu našich vývozů než za stejné období v době intervencí. Podobné výsledky vykazují i dovozy, na které měl zásah České národní banky vliv zcela minimální.
Navzdory tomu, že na tuzemský vývoz působila během posledních let řada faktorů, je podle asociace zřejmé, že exportní firmy si dokázaly udržet výkonnost i v době oslabující koruny a že vliv intervencí na celkový export ztrácí svůj význam s délkou intervenčního režimu. Na druhou stranu se podle všeho nenaplnily ani černé scénáře, predikující, že v době kurzové dotace dojde k rapidnímu oslabení našeho importu. Dovoz se po oslabení koruny naopak významně zvýšil.
Analýza podle šéfa asociace potvrzuje, že výborná kondice našich exportérů nesouvisí se zásahem centrální banky, ale odpovídá kvalitě produktů, schopnosti producentů přizpůsobit se mezinárodní poptávce a dlouhodobě vysoké úrovni technického zázemí. Podle Havlíčka dokážeme inovovat a umisťovat naše výrobky na světových trzích, přičemž kurzový doping měl na naši konkurenceschopnost nižší vliv, než jak se prezentovalo.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko platí obří účet za alkohol: Náklady přesáhly 43 miliard ročně, ukázala nová studie

28.03.2025, Autor: Z blogosféry

Konzumace alkoholu představuje významné zdravotní riziko, negativně dopadá ale i na státní rozpočet a ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu dosáhly v roce 2021 podle expertních odhadů 43,4 miliard korun, tedy 0,69 % HDP. Ukázala to nová studie think tanku Ministr zdraví na portále Data o zdraví, která jako jediná pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými údaji. Největší výdaje se pojily s poklesem pracovní produktivity, zátěží zdravotního systému, kriminalitou a nutností sociální podpory.

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily

18.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily svůj meziroční růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu byly ceny meziročně vyšší o 9,1 %, v únoru to bylo dokonce o 9,3 %. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama