Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.
Když digitální svět selže
Představte si, že se jedno ráno probudíte a zjistíte, že vaše platební karta nefunguje. Mobilní aplikace banky hlásí chybu, bankomaty jsou mimo provoz. Jak si koupíte chleba nebo zaplatíte za benzín? Právě na takové scénáře myslí Nizozemská centrální banka (DNB), když doporučuje občanům připravit se na možný třídenní výpadek elektronických plateb. Není to žádná sci-fi, ale realita, kterou může způsobit technická porucha, kybernetický útok nebo jiná mimořádná událost.
DNB radí mít doma hotovostní rezervu – konkrétně kolem 70 eur na dospělého a 30 eur na dítě. Není to žádné „schovávejte všechny úspory pod matraci“, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale spíše praktická rada, jak přežít krátkodobou krizi. Přesto, v době, kdy většina z nás platí kartou nebo mobilem, tahle zpráva vyvolává otázky. Je digitální svět opravdu tak křehký? A co to znamená pro nás, když se podíváme na českou realitu?
Digitalizace versus zranitelnost
Nizozemsko patří mezi lídry v digitalizaci plateb. Podle dat Evropské centrální banky (ECB) tvoří bezhotovostní transakce v této zemi drtivou většinu plateb, a to už od počátku 21. století. Jenže s rostoucí závislostí na elektronických systémech přichází i větší riziko. Kybernetické útoky, technické výpadky, nebo dokonce přírodní katastrofy mohou z jednoho dne na druhý ochromit celou infrastrukturu. A právě tady se vracíme k hotovosti – staré dobré papírové měně, která funguje i bez internetu.
Oproti loňsku, kdy se debaty o digitálním euru a bezhotovostní budoucnosti zdály být plné optimismu, přichází v roce 2025 střízlivější pohled. DNB ve své tiskové zprávě zdůrazňuje, že nejde o paniku, ale o připravenost. Jak ukazují data z minulých let, i krátkodobé výpadky – například během hackerských útoků na bankovní systémy v roce 2019 – dokázaly způsobit chaos. Přinejmenším proto má smysl mít doma aspoň základní rezervu na přežití několika dní.
Co na to odborníci a veřejnost?
Reakce na doporučení DNB jsou rozporuplné. Na jedné straně stojí odborníci na kybernetickou bezpečnost, kteří varování vítají. „Moderní platební systémy jsou sice robustní, ale nejsou neporazitelné,“ uvádí se v analýzách evropských bezpečnostních agentur. Na druhé straně jsou skeptici, kteří se ptají, zda taková doporučení nezvyšují nedůvěru v bankovní systém. Proč bychom měli schovávat peníze doma, když banky slibují bezpečí a pojištění vkladů?
Mezi veřejností pak panuje směs obav a ironie. „Hotovost pod matrací? To zní jako rada od babičky, ne od centrální banky,“ píše se na sociálních sítích. Jemná nadsázka stranou, je jasné, že mnozí Nizozemci – a potažmo i my v Česku – nejsou zvyklí nosit u sebe větší množství hotovosti. Přesto, když se podíváme na statistiky České národní banky (ČNB), zjistíme, že i u nás hotovost stále hraje roli, zejména v menších obcích, nebo mezi starší generací.
I když ČNB zatím podobné doporučení nevydala, situace v Nizozemsku nám může být varováním. Jsme sice méně digitalizovaní než Nizozemci, ale i u nás roste podíl bezhotovostních plateb. Podle dat ČNB tvoří platby kartou a mobilem už přes 60 % všech transakcí, a to je trend, který jen tak nezmizí. Zároveň však máme stále silnou tradici hotovostních plateb, což by nám v případě krize mohlo hrát do karet.
Přesto si musíme položit otázku: Jsme připraveni na výpadek elektronických plateb? Máme doma dost hotovosti na základní potřeby, nebo jsme úplně závislí na digitálních nástrojích? A co firmy – mají malí obchodníci a podnikatelé plán, jak fungovat bez terminálů? Tyto otázky nejsou jen teoretické. Stačí si vzpomenout na výpadky platebních systémů během pandemie, kdy někteří lidé zůstali doslova bez možnosti zaplatit.
Rovnováha mezi digitálnem a hotovostí
Doporučení Nizozemské centrální banky není výzvou k návratu do doby kamenné, ale spíše připomínkou, že i v digitálním věku má hotovost své místo. Není třeba hned běžet do banky a vybírat všechny úspory, ale mít doma malou rezervu na nepředvídané situace dává smysl. Jak ukazuje nizozemská zkušenost, rovnováha mezi pohodlím digitálních plateb a jistotou fyzických peněz je klíčem k odolnosti.
A co budoucnost? S příchodem digitálního eura a další digitalizací se budeme muset připravit na nová rizika, ale i na nové možnosti. Jedno je jisté – ať už platíme kartou, mobilem, nebo bankovkami, musíme být připraveni na to, že technologie nejsou neomylné. Možná je tedy čas podívat se pod svou matraci a zkontrolovat, jestli tam náhodou nějaká ta koruna neleží.
Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT
Autor: Petr Poreba