Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano – asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.
Což se bohužel i děje, neboť znepokojivě mnoho občanů se domnívá, že lze falšovat korespondenční hlasování ze zahraničí, nebo dokonce že by výsledky mohla pozměnit vláda. Obojí je nesmysl. Nebezpečný nesmysl, který ničí důvěru v demokracii.
V jakémsi dotazníku si vnitro zjišťovalo, co si lidé myslí o různých způsobech, jak ovlivnit volby. Nejvíce, skoro osmdesát procent uvedlo, že se v tomto směru bojí působení sociálních sítí. Což vzápětí potvrdili odpověďmi na další otázky, kdy jich nadpoloviční většina uvedla, že volby lze zmanipulovat hlasováním na dálku, případně to provedou politici. Co se týká toho prvního, s tím nemáme zkušenosti, ale ve dvaceti třech zemích Evropské unie ano a nic takového se tam neděje. To druhé je v našich podmínkách absurdní.
Nechme stranou ten výzkum, nepůsobí moc důvěryhodně. Na to byl příliš stručný a nezjišťoval motivace lidí k takovým odpovědím. Tedy kromě toho, že se drtivá většina z nich cítí negativně ovlivňována internetem. Tomu naopak lze věřit docela dobře, vzhledem k tomu, co se tam dočteme… Podívejme se však na fakta. Ta jsou celkem jasná. Zatímco ruští trollové vesele a nerušeně řádí na sociálních sítích, tak do systému voleb nikdo nezasahuje a nelze si to ani dost dobře představit.
Když u nás docházelo k volebním podvodům, tak výjimečně a šlo výlučně o nákup hlasů. Což je jaksi něco zcela jiného, než falšování výsledků. Ty by se hypoteticky mohly měnit při sčítání hlasů okrskovými komisemi. Avšak v nich každý kandidující subjekt smí mít své zastoupení, takže se hlídají navzájem, muselo by tedy jít o opravdu široký komplot. Jakmile je dopočítáno, urny se zapečetí a výsledek je předán Českému statistickému úřadu. A ten věnoval velké peníze na zabezpečení systému před neoprávněným vniknutím.
Za celých třicet tři let existence České republiky nikdy nedošlo k úspěšnému hackerskému útoku na počítače zajišťující sběr a sečtení výsledků voleb. Že by jimi manipuloval někdo uvnitř úřadu je při mnohonásobně kontrole rovněž sotva představitelné. Navíc v ČSÚ máme opravdové profesionály. Jak říkám, máme jedny z nejbezpečnějších voleb na světě. Ono se to týká i voličských seznamů a zjišťování oprávněnosti volit nebo zabránění vícenásobnému hlasování. Rozhodně jsme na tom mnohem lépe, než třeba Spojené státy.
Otázka zněla, zda by mohla výsledky změnit vláda. Po pravdě řečeno si moc neumím představit, co se tím myslelo. Jako že kabinet nařídí ČSÚ změnit výsledky? Nebo si přímo najme nějaké internetové piráty? K publikaci totiž dochází automaticky. Není to tak, že ředitel statistiků jede s papírem za premiérem a ten ho třeba může vyměnit za jiný. Pokud nepodplatíte všechny členy okrskových komisí, tak jediný hypotetický způsob změny výsledků je v systému Českého statistického úřadu. A ten je nezávislý.
Česko zkrátka není Rusko, aby se zde daly provádět podvody na příkaz mocných, ani rozvojová země, kde je nejisté samotné sčítání obálek. A ani USA, kde se může stát, že hlasují lidé bez občanství a kde různé instituce a neziskové organizace mají dlouhé týdny na to, aby posbíraly lístky přímo v domovech lidí (případně jim je pomohly vyplnit) a pak je hromadně ve velkých balících svážely na poštu. Tam se samozřejmě může stát, že se takto započítají i miliony hlasů „navíc“.
Tím se dostáváme k druhé otázce: k volbě korespondenční, či přesněji „na dálku“. V Americe je opravdu možné, aby někdo, kdo jinak nevolí, nebo ani neví, jak správně vyplnit hlasovací lístek, odevzdal hlas pouze „díky“ tomu, že za ním někdo přijde, vysvětlí mu, jak je hlasování důležité a svým způsobem rozhodně tak trochu za něj. Stává se to zejména v chudší čtvrtích s málo vzdělanými obyvateli. Typicky jde převážně o voliče Demokratů. Kvůli tomu také vznikly všechny známé kontroverze.
U nás se ale nic takového nezavádí. Poštou půjde volit pouze ze zahraničí, nikoli z domova a hromadný sběr hlasů není povolen, každý musí odevzdat hlas sám za sebe, když se napřed zapíše do zvláštního seznamu a obdrží úředně ověřenou obálku s volebním lístkem. Představa, že by někdo objížděl Spojené státy či Austrálii a snažil se „přemlouvat“ krajany k určité volbě, je úplná fantasmagorie. Už jen kvůli obřím nákladům a poměrně minimálnímu počtu hlasů, jež by vůbec bylo teoreticky možné získat.
Také že se za dlouhé desítky let v desítkách zemí nikdy nestalo, že by někdo manipuloval korespondenčními volbami. V Rakousku soud hlasování zrušil ne kvůli podvodům, ale protože některé komise si „ulehčily“ práci tím, že otevřely obálky dříve, než bylo povoleno. Dezinformátoři rovněž tvrdí, že se mohou objevit „černé duše“. I to je nesmysl, voličské seznamy se tvoří pořád stejným způsobem, lidé na nich už mají hlasovací právo a jediná změna je v tom, že už nebudou muset na ambasádu a stačí jim zajít na poštu.
Každý, kdo lže a tvrdí, že u nás lze nějak manipulovat volby, ať již na „příkaz“ vlády, nebo falšováním hlasování na dálku, ohrožuje naši demokracii. Zasévá do hlav lidí nedůvěru a umožňuje, aby poražený třeba neuznal výsledky, což by vneslo do společnosti další napětí. Že to dělají ruští dezinformátoři, s tím musíme počítat. Ale pokud tak činí čeští politici, je to na pováženou. Tohle je přece strašně nebezpečné a může se to obrátit proti komukoli. I proti nim. Takže hlavně žádnou paniku, volby u nás „necinkne“ nikdo a nic.
Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to
Foto: Pixabay
Autor: Martin Schmarcz