e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

3 votes, average: 3,33 out of 53 votes, average: 3,33 out of 53 votes, average: 3,33 out of 53 votes, average: 3,33 out of 53 votes, average: 3,33 out of 5
Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano – asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Což se bohužel i děje, neboť znepokojivě mnoho občanů se domnívá, že lze falšovat korespondenční hlasování ze zahraničí, nebo dokonce že by výsledky mohla pozměnit vláda. Obojí je nesmysl. Nebezpečný nesmysl, který ničí důvěru v demokracii.

V jakémsi dotazníku si vnitro zjišťovalo, co si lidé myslí o různých způsobech, jak ovlivnit volby. Nejvíce, skoro osmdesát procent uvedlo, že se v tomto směru bojí působení sociálních sítí. Což vzápětí potvrdili odpověďmi na další otázky, kdy jich nadpoloviční většina uvedla, že volby lze zmanipulovat hlasováním na dálku, případně to provedou politici. Co se týká toho prvního, s tím nemáme zkušenosti, ale ve dvaceti třech zemích Evropské unie ano a nic takového se tam neděje. To druhé je v našich podmínkách absurdní.

Nechme stranou ten výzkum, nepůsobí moc důvěryhodně. Na to byl příliš stručný a nezjišťoval motivace lidí k takovým odpovědím. Tedy kromě toho, že se drtivá většina z nich cítí negativně ovlivňována internetem. Tomu naopak lze věřit docela dobře, vzhledem k tomu, co se tam dočteme… Podívejme se však na fakta. Ta jsou celkem jasná. Zatímco ruští trollové vesele a nerušeně řádí na sociálních sítích, tak do systému voleb nikdo nezasahuje a nelze si to ani dost dobře představit.

Když u nás docházelo k volebním podvodům, tak výjimečně a šlo výlučně o nákup hlasů. Což je jaksi něco zcela jiného, než falšování výsledků. Ty by se hypoteticky mohly měnit při sčítání hlasů okrskovými komisemi. Avšak v nich každý kandidující subjekt smí mít své zastoupení, takže se hlídají navzájem, muselo by tedy jít o opravdu široký komplot. Jakmile je dopočítáno, urny se zapečetí a výsledek je předán Českému statistickému úřadu. A ten věnoval velké peníze na zabezpečení systému před neoprávněným vniknutím.

Za celých třicet tři let existence České republiky nikdy nedošlo k úspěšnému hackerskému útoku na počítače zajišťující sběr a sečtení výsledků voleb. Že by jimi manipuloval někdo uvnitř úřadu je při mnohonásobně kontrole rovněž sotva představitelné. Navíc v ČSÚ máme opravdové profesionály. Jak říkám, máme jedny z nejbezpečnějších voleb na světě. Ono se to týká i voličských seznamů a zjišťování oprávněnosti volit nebo zabránění vícenásobnému hlasování. Rozhodně jsme na tom mnohem lépe, než třeba Spojené státy.

Otázka zněla, zda by mohla výsledky změnit vláda. Po pravdě řečeno si moc neumím představit, co se tím myslelo. Jako že kabinet nařídí ČSÚ změnit výsledky? Nebo si přímo najme nějaké internetové piráty? K publikaci totiž dochází automaticky. Není to tak, že ředitel statistiků jede s papírem za premiérem a ten ho třeba může vyměnit za jiný. Pokud nepodplatíte všechny členy okrskových komisí, tak jediný hypotetický způsob změny výsledků je v systému Českého statistického úřadu. A ten je nezávislý. 

Česko zkrátka není Rusko, aby se zde daly provádět podvody na příkaz mocných, ani rozvojová země, kde je nejisté samotné sčítání obálek. A ani USA, kde se může stát, že hlasují lidé bez občanství a kde různé instituce a neziskové organizace mají dlouhé týdny na to, aby posbíraly lístky přímo v domovech lidí (případně jim je pomohly vyplnit) a pak je hromadně ve velkých balících svážely na poštu. Tam se samozřejmě může stát, že se takto započítají i miliony hlasů „navíc“.

Tím se dostáváme k druhé otázce: k volbě korespondenční, či přesněji „na dálku“. V Americe je opravdu možné, aby někdo, kdo jinak nevolí, nebo ani neví, jak správně vyplnit hlasovací lístek, odevzdal hlas pouze „díky“ tomu, že za ním někdo přijde, vysvětlí mu, jak je hlasování důležité a svým způsobem rozhodně tak trochu za něj. Stává se to zejména v chudší čtvrtích s málo vzdělanými obyvateli. Typicky jde převážně o voliče Demokratů. Kvůli tomu také vznikly všechny známé kontroverze.

U nás se ale nic takového nezavádí. Poštou půjde volit pouze ze zahraničí, nikoli z domova a hromadný sběr hlasů není povolen, každý musí odevzdat hlas sám za sebe, když se napřed zapíše do zvláštního seznamu a obdrží úředně ověřenou obálku s volebním lístkem. Představa, že by někdo objížděl Spojené státy či Austrálii a snažil se „přemlouvat“ krajany k určité volbě, je úplná fantasmagorie. Už jen kvůli obřím nákladům a poměrně minimálnímu počtu hlasů, jež by vůbec bylo teoreticky možné získat.

Také že se za dlouhé desítky let v desítkách zemí nikdy nestalo, že by někdo manipuloval korespondenčními volbami. V Rakousku soud hlasování zrušil ne kvůli podvodům, ale protože některé komise si „ulehčily“ práci tím, že otevřely obálky dříve, než bylo povoleno. Dezinformátoři rovněž tvrdí, že se mohou objevit „černé duše“. I to je nesmysl, voličské seznamy se tvoří pořád stejným způsobem, lidé na nich už mají hlasovací právo a jediná změna je v tom, že už nebudou muset na ambasádu a stačí jim zajít na poštu.

Každý, kdo lže a tvrdí, že u nás lze nějak manipulovat volby, ať již na „příkaz“ vlády, nebo falšováním hlasování na dálku, ohrožuje naši demokracii. Zasévá do hlav lidí nedůvěru a umožňuje, aby poražený třeba neuznal výsledky, což by vneslo do společnosti další napětí. Že to dělají ruští dezinformátoři, s tím musíme počítat. Ale pokud tak činí čeští politici, je to na pováženou. Tohle je přece strašně nebezpečné a může se to obrátit proti komukoli. I proti nim. Takže hlavně žádnou paniku, volby u nás „necinkne“ nikdo a nic.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Daňhel: Strach ze svobody        

22.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V polovině minulého století napsal humanistický filosof Erich Fromm jako svou reflexi z kloubů vymknutého tehdejšího světa knihu Útěk ze svobody (Escape from fteedom). Fromm považoval v té době za nutné vysvětlit psychologické kořeny dilematu lidské svobody.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Neoprávněné exekuce: Jak se bránit a chránit svá práva

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Neoprávněné exekuce jsou noční můrou mnoha Čechů – ať už jde o chybu v evidenci, nebo zneužití systému. Jak se proti nim bránit a co můžeme dělat, abychom se vyhnuli zbytečnému stresu a finančním ztrátám? Pojďme se podívat na praktické kroky a širší kontext tohoto problému.

Exekutor a mzda: Co může zabavit a co zůstane?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Exekuce mzdy je v České republice realitou pro stovky tisíc lidí. Jaké částky vám může exekutor zabavit, co je chráněno zákonem a jak se situace vyvíjí v roce 2025? Pojďme se podívat na pravidla, dopady a možné výhledy do budoucna.

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

e-news.cz - kurzy
Reklama