e-news.cz - kurzy
Reklama

Bitcoin a nemovitosti jako rezervy ČNB?

04.03.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Bitcoin a nemovitosti jako rezervy ČNB?

Na posledním zasedání ČNB rozhodla bankovní rada o vypracování detailní analýzy ohledně možnosti rozšíření aktiv držených v rámci portfolia devizových rezerv. Aleš Michl již předtím zveřejnil příspěvek, kde připustil, že by ČNB mohla na rozšíření devizového mixu začít nakupovat bitcoin. Tento příspěvek okamžitě vyvolal vlnu reakcí o tom, zda je to vhodné, nebo ne. 

„Co však vlnu emocí nevyvolalo a akcentovalo se o něco méně, bylo, že ČNB zvažuje v rámci devizových rezerv debatu o nákupu nemovitostí, případně by to mělo být minimálně součástí další analýzy. Tento bod mi přijde pro Českou republiku a život v ní jako mnohem důležitější. Můžeme spekulovat, zda a v jaké míře by se mohl nakupovat bitcoin. Nákup nemovitostí by byl ale mnohem zásadnější pro určování jejich tržních cen. Zlato je krásný příklad toho (a centrální banky jej jako rezervy využívají s oblibou už dnes), že centrální banky mají na cenu aktiv zásadní vliv a jejich poptávka je pro cenu často určující,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Pojďme se nyní podívat na plusy a minusy a na to, co by takový krok ČNB vlastně znamenal. Nejprve bychom si možná ale měli uvědomit, že primárním cílem centrálních bank není zisk, nýbrž cenová stabilita, případně udržení zdravého stavu ekonomiky.

Bitcoin

Každý asi dost dobře ví, že bitcoin je velmi volatilní aktivum, u kterého je velmi složité stanovit vnitřní hodnotu. Jeho hodnota roste primárně s tím, jak v něj roste důvěra a víra, že bude dále zhodnocovat a že se stane stálou součástí ekonomiky. Druhým faktem je, že bitcoin a kryptoměny musíme brát vážně, ať se nám to líbí, nebo ne. Dokazuje to jejich tržní kapitalizace. 

Devizové rezervy by ovšem z definice měly být stabilní, a to se u kryptoměn říci nedá. Dále by měly být likvidní (minimálně z větší části) a u likvidity bitcoinu hraje roli právě vysoká volatilita. Je navíc nutné se zamyslet i nad podílem kryptoměn na celkových rezervách. Také by se centrální banka určitě neměla ukvapit a přistoupit k horečnatým nákupům. Byla by tím ohrožena i důvěryhodnost instituce, která je z hlediska trhu ohromně důležitá. 

„ČNB by byla teprve třetí centrální bankou, která by se touto cestou vydala. Které další banky to jsou? Raději nebudu komentovat – Salvador a Bhútán. Stranou ponechám také fakt, že pokud se investor rozhodne něco nakupovat v budoucnu, tak to netroubí do celého světa dopředu. Logicky – ať chce, nebo nechce – by tak mohl nakupovat dráže. Očekával bych tedy nejprve diskrétní analýzu, nákup a poté jeho uveřejnění,“ upozorňuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Nemovitosti

V případě nemovitostí pojďme rovnou k jádru pudla, kterým je dostupnost bydlení v České republice, ale i ve světě. Podívejme se, jak rostou ceny nemovitostí, které jsou taženy nedostatečnou nabídkou a neutichající poptávkou. Představme si, co by se stalo, kdyby se do tohoto závodu přidala i centrální banka. 

„Myslím, že nákupu nemovitostí by se měla jakákoliv centrální banka vyhnout. Nedokážu si představit, co by se stalo s cenami, kdyby ČNB zveřejnila, že vstoupila v pozici kupce na trh s nemovitostmi. Rozhodně by se tím dostupnost bydlení výrazně zhoršila. Řešením není ani kupovat byty či rekreační objekty na Azurovém pobřeží. To všechno by vedlo k pokřivení trhu a velmi rychle by se vše mohlo přelít i do České republiky,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

V dnešním stále globalizovaném světě tomu ani nemůže být jinak. Nedej bože, že by k tomu přistoupily i ostatní centrální banky. Co by se stalo, pokud by například takový Fed začal kupovat byty v Praze? Rozhodně bychom všichni zaplakali. Nepomohlo by ani to ani vlastníkům nemovitostí – cena jejich bytu by sice vzrostla, ale druhý byt už by si určitě dovolit nemohli. 

„Toto je samozřejmě extrém, který nás – doufejme – nečeká. Doposud bankovní rada vždy rozhodovala moudře, ač můžeme mít drobné výtky, zda měly být intervence na oslabování koruny před deseti lety nebo zda několik let zpět neměla ČNB zvyšovat sazby více a rychleji. Věřím, že ČNB bude rozumně rozhodovat i nadále a vše se potvrdí také v připravované analýze. Ať už se ale ČNB rozhodne investovat do čehokoliv, nemovitostem by se měla vyhnout i v té nejmenší míře,“ uzavírá Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select

Foto: Pixabay

Zdroj: Beneš group


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Daně, dluhy investice. Všechno je otázkou priorit, ale jakou ideologií se vlastně řídí ODS?

25.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Občanští demokraté uvažují, že zvýší daně, a/nebo dluhy. Pět měsíců před volbami to není od vládnoucí pravicové strany vůbec chytré. Koalice SPOLU „zvládla“ od roku 2021 poztrácet půl milionů voličů právě tím, že místo výraznějšího šetření má rozpočet pořád v dost velkém deficitu a ještě zvedla daně pracujícím rodinám, živnostníkům i firmám.

Daňhel: Hrozí Česku plíživá změna parlamentní demokracie na demokracii autoritativní?

23.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Máme ještě v živé paměti, jak se bývalý prezident Zeman, chorobně toužící po moci, úporně, ale naštěstí marně pokoušel přerýsovat v české parlamentní demokracii svou roli na americký prezidentský systém. Je paradoxem, že byl zvolen do dvou funkčních období a mohl se tak do paměti národa zapsat, což by asi rád udělal, reálně však zanechal za sebou úctyhodný seznam svých dosti nepovedených skutků.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Čokoláda z bobů nebo slunečnice místo kakaa?

22.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Cena kakaa v minulém roce vzrostla dokonce o 300 %, což zapříčinilo také růst cen čokolády. Jak roste cena kakaa, výrobci experimentují s alternativami, kterými by mylo možné kakao v čokoládě nahradit, aby se udržela dostupná cena. 

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama