Kromě slavných Pompejí Vesuv zničil také město Herculaneum, kde se našla knihovna plná spálených svitků. Tyto svitky není možné rozbalit aniž by došlo k jejich zničení a zvnějšku vypadají pouze jako kousek uhlí. Nyní se pomocí rentgenového zobrazování a umělé inteligence podařilo skupině vědců jeden z těch to svitků virtuálně „rozbalit“.
Aktuálně není obsah tohoto svitku čitelný a bude potřeba ještě mnoho práce, aby bylo rozeznatelné, co se zde píše. Přesto jsou rozpoznatelná některá písmena. Vedoucí projektu Vesuvius Challenge, skupiny, která se snaží odhalit tyto svitky, Stephen Parsons, k tomu řekl: „Jsme si jisti, že budeme schopni přečíst téměř celý svitek v jeho celistvosti a je to poprvé, co jsme to skutečně mohli říci s vysokou jistotou.“
Herculaneum bylo zničeno v roce 79 po Kr. stejně jako Pompeje při výbuchu Vesuvu. V roce 1750 zde byla objevena vila, která je považována za jeden z nejluxusnějších domů své doby. Právě zde se nachází rozsáhlá knihovna zuhelnatělých svitků ukrývajících tajemství, které jsme dosud nebyli schopní odhalit.
V minulém roce se stejnému týmu podařilo rozluštit asi 5 % jiného z herculaneuských svitků, který je, zdá se, věnovaný epikurejské filosofii, jedné z hlavních filosofických škol své doby. Pravděpodobně i nyní rozbalený svitek se týká filosofie, ale není zatím možné s jistotou říci, jaké je jeho téma.
Problém se starověkými texty je, že papyrus, na kterém byly obvykle zaznamenány, není příliš trvanlivý materiál a nemá šanci přetrvat po dobu 2000 let, která nás dělí od starověkého Řecka a Říma. Většina současných verzí těchto textů jsou tak dochované přepisy přepisů. To neznamená, že v Herculaneu se nachází originální texty, ale je možné, že se zde dochovaly doposud neznámé texty. Navíc je možné, že se takto odhalí jiné verze již známých textů.
Pokud svitek zuhelnatěl, jako například právě pod Vesuvem, pak je sice zachovalejší, než by byl po tak dlouhé době sám o sobě, ale samozřejmě je problém právě s tím, že zuhelnatěl. Je teoreticky možné jej otevřít, ale jedná se o velmi náročný proces, kdy se riskuje zničení papyru. Současná metoda rentgenového snímání má tu výhodu, že svitek není skutečně rozbalen a tak nehrozí, že by se během procesu rozpadl. Právě proto bylo vůbec možné tento postup otestovat. Pokud by hrozilo zničení, pravděpodobně by se od jeho zkoumání upustilo.
Díky speciálnímu stroji se skupině Vesuvius Challenge podařilo vytvořit 3D model svitku. Následně museli identifikovat jednotlivé vrstvy papyru a oddělit inkoust, obojí tvořené uhlíkem, aby mohli svitek digitálně rozvinout. S pomocí umělé inteligence tak identifikovali ty nejmenší odchylky a nyní je jasné, že svitek je skutečně plný textu.
Nikdo nemůže spolehlivě říci, o čem tyto svitky jsou než dojde k jejich přečtení. Není tedy jasné, jakému oboru se věnují, i když se předpokládá, že jde o filosofii. Také je otázkou, jak se současní filosofové postaví k textům, které budou touto metodou odhaleny a zda jí budou považovat za spolehlivou.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda