Apogeo
Reklama

Kelča: České zdravotnictví už AI využívá, centralizace ale neprobíhá

02.02.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Kelča: České zdravotnictví už AI využívá, centralizace ale neprobíhá

Umělá inteligence se dnes v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních využívá nejvíc při obrazové dokumentaci, pro strukturování textu a vyhledávání. AI spíš šetří čas a kontroluje, ale nenajde unikátní nemoc, kterou častěji diagnostikuje lékař, říká technický ředitel české společnosti OR-CZ Jan Kelča. 

Dnes už s AI ve zdravotnictví pracuje skoro každá nemocnice a každý dodavatel softwaru, otázka je, zda je AI v nemocnici rutinně nasazená, ale zkouší a testuje ji v současnosti každý.

Ještě loni AI využívaly jen jednotky nemocnic, teď už je to téměř většina. Co je ale stále problém, jsou chybějící úhradové kódy a screeningové programy.  

„Komunita lékařů a kvalitních technologických pracovníků oproti období před deseti lety vzrostla zhruba o sto procent, služba AI pro koncové uživatele musí být bez obsluhy, dnešní radiologické oddělení představuje jednoho lékaře, který je zároveň ještě vlastně takový IT specialista, a to doslova. Ale jeho práce je díky tomu extrémně efektivní a úspěšná, navíc mnohem jednodušší a rychlejší,“ popisuje Jan Kelča.

AI čeká na úhradové kódy a legislativu

Umělá inteligence v českém zdravotnictví aktuálně čeká na zavedení úhradových kódů a jasného legislativního rámce. Současně musí zohledňovat probíhající standardizaci zdravotnické informatiky v České republice, což je klíčové pro její efektivní integraci a využití.

„AI nemá žádný centrální rámec, každá nemocnice si to řeší po vlastní ose, nestandardizovaně. Aktivity a systémy nejsou propojené, dnes všichni říkají, že mají AI, ale ta se neučí nové věci, je zamrazená k nějakému období, a tím se vždy postupně snižuje její hodnota a využití,“ říká Jan Kelča. 

Trendem je vyhodnocování big data v osobních aplikacích a v edukaci a prevenci onemocnění. Ta musí být systematická a jednoduchá, ušetří se tím spousta prostředků a času v porovnání s léčbou akutního onemocnění. 

Foto + Zdroj: michna.media


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

Sazka reklama
Reklama

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

Apogeo
Reklama

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

Apogeo
Reklama