V roce 2022 vešlo v platnost opatření SAB 121, které americkým bankám výrazně ztěžovalo práci s kryptoměnami. Trumpova administrativa nyní ukazuje svůj vstřícnější postoj k tomuto odvětví a ruší toto nepopulární opatření.
Již v minulém roce obě komory parlamentu s podporou republikánů i demokratů přijaly usnesení, které mělo toto opatření zrušit, ale tehdejší prezident Biden tento návrh vetoval. Minulý čtvrtek nově nastupující prezident Trump podle Financial times vydal exekutivní příkaz, který se týká právě kryptoměn.
Hlavní překážkou pro banky v práci s kryptoměnami je právě opatření SAB 121, které prakticky pokutuje banky za úschovu kryptoměn. Komise pro cenné papíry začala připravovat legislativní opatření, které by nastavily nový a přívětivější postoj USA ke kryptoměnám a banky se nyní připravují rozšířit své nabídky také na kryptoměny.
Nařízení SAB mělo podle končícího předsedy komise Garyho Genslera především ochránit investory. Trump nyní jmenoval nového předsedu komise Paula Atkinse, který čeká na schválení senátem a je známým oblíbencem lidí pracujících s kryptoměnami.
V prosinci minulého roku také naši zákonodárci přijali první regulaci kryptoměn. Především tak chtěli zvýšit jejich důvěryhodnost a bezpečnost. Nyní musí instituce, které poskytují různé služby v této oblasti požádat o povolení u České národní banky a podléhají jejímu dozoru. Zákon také klade požadavky na osoby, které poskytují konzultace v oblasti kryptoměn, aby prokázaly své znalosti v této problematice. Vzhledem k tomu, jak rychle se toto odvětví rozvíjí je požadavek na tyto znalosti spíše obecně formulovaný. Zákon také pamatuje na vydavatele kryptoměn, kteří musí ČNB poskytovat informace ohledně jimi vydávané měny.
Součástí tohoto zákona je také snížení daňové zátěže pro držitele kryptoměn, což by mělo podpořit toto odvětví.
Kryptoměny se nyní stávají čím dál významnější a státy se je snaží podpořit a vytvořit přívětivý a bezpečný právní rámec, aby bylo možné s nimi pracovat.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda