Japonské společnosti se dlouhodobě snaží expandovat do zahraničí. Obvyklými partnery jsou pro ně Čína a Spojené státy. Díky čínským regulacím vzrůstá především zájem o USA. Tento zájem nyní může ochladit zrušení akvizice významné americké ocelárny s politickou příchutí.
Japonská společnost Nippon Steel na konci roku 2023 oznámila svůj zájem odkoupit slavnou americkou společnost U.S. Steel. Ukázalo se, že tento odkup narazil na silný politický odpor, kdy také prezident Biden a budoucí prezident Trump prohlásili tento nákup za bezpečností riziko pro USA. Celá kauza vyvrcholila tím, že současný prezident převzetí společnosti zabránil. U.S. Steel je pro Ameriku skutečně důležitá. Její historie sahá až do roku 1901 a zde vyprodukovaná ocel je například součástí Empire State Building, nebo z ní byla vyrobena armádní technika používaná už v II. světové válce. Ve hře je jistě i určitá národní hrdost.
U.S. Steel potřebuje velké investice, které Nippon Steel mohla poskytnout. Nicméně se objevily hlasy, že pro USA je klíčové mít vlastní silný ocelářský průmysl. Společnost Nippon se pokusila přislíbit, že poskytne dostatečné záruky vyprodukované oceli na území USA, ale přesto byl obchod zrušen s odkazem na národní bezpečnost. Ovšem mnoho lidí má za to, že je kauza způsobena pouze tím, že odkup přišel během amerického volebního roku.
Economic Times dokonce přišly již v létě se zprávou, že Lourenco Goncalves generální ředitel konkurenční společnosti Cleveland-Cliffs, která se také pokoušela U.S. Steel odkoupit, se vyjádřil v tom smyslu, že obchod dokáže zastavit. Navíc pouhý den předtím, než se prezident Biden vyjádřil proti celému obchodu. Economic Times se tak snaží naznačit, že zákaz akvizice má ještě hlubší kořeny. Bez ohledu na tato nařčení je pravda, že mnoho komentátorů považuje odvolávání na národní bezpečnost za přehnané.
Objevují se dokonce silné obavy, že japonské firmy se nyní budou obávat nadále investovat v USA. Podle Masahika Hosokawy, pracovníka japonského ministerstva obchodu, tento ojedinělý případ ale nebude pro Japonské investory určující a spíše jej svedou na volby amerického prezidenta.
Přesto se může stát, že se o japonské investice budou ucházet i další státy. Například Čína se v současnosti snaží posílit vztahy s Japonskem, podle New York Times například obnovila dovoz japonských mořských plodů nebo umožnila Japoncům krátkodobé návštěvy bez víz. Čína však není příliš atraktivní podnikatelské prostředí díky své nepředvídatelnosti, zatímco Spojené státy mají dlouhou a stabilní historii.
Kromě USA se Japonci mohou pokoušet také investovat v Evropě. Právě společnost Nippon Steel projevila zájem, pokud by odkup U.S. Steel měl selhat, investovat do španělské společnosti Marubeni-Itochu Steel a rozšířit tak svou přítomnost v Evropě.
Nezdá se, že by japonské firmy měly přestat investovat v USA, ale je zde možnost, že se pokusí své investice diverzifikovat a to by mohla být příležitost pro Evropu.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda