Apogeo
Reklama

Švehla: Bude v naší ekonomice fungovat placebo efekt?

06.01.2025, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Bude v naší ekonomice fungovat placebo efekt?

Placebo je léčebný postup, při kterém pacient dostane pilulku bez účinné látky, která mu ale přesto pomůže. Na placebo údajně reaguje pozitivně až 40 % pacientů a mnohý lékař potvrdí, že tohoto jevu využívá a předepisuje pacientům léky, které zabírají hlavně psychicky, pocitově. Vědomí, že jsem léčen, léčí samo.

Šíření pozitivních zpráv a optimismu z nejvyšších politických kruhů je zřejmě podobný pokus v ekonomické sféře: kdyby veřejnost uvěřila, že jsme v dobré kondici, zvýšily by domácnosti svou spotřebu, firmy by zvýšily investiční apetit a HDP by rostlo vyšším tempem. Vypadá to slibně – vždyť spotřeba domácností vytváří skoro polovinu HDP, investice do nových technologií by nás posouvaly k vyšší produktivitě práce, rostly by reálné příjmy a životní úroveň, inflace by neměla šanci. 

Tvrzení, že jsme v lepší kondici, než si myslíme, je přinejmenším zavádějící. Názor na současný stav české ekonomiky lze složit z obecně dostupných informací. Není to žádná hrůza, ale ani žádná hitparáda: spotřeba domácností se dosud nevrátila na úroveň roku 2019, reálné příjmy jsou nižší než před pěti lety, výkonnost ekonomiky rovněž. V tomto ohledu jsme jasně poslední v EU. Máme drahé energie, schodkový rozpočet a rostoucí státní správu, komplikované stavební řízení a nevíme, kdo nám bude další čtyři roky vládnout a co z toho vzejde. Každopádně vidíme, že přibývá domácností chudých, které ze svých příjmů nejsou schopné odkládat peníze do úspor. Přesto míra úspor roste, z běžných 12 % je to dnes překvapivých 19 %. Znamená to, že průměrná domácnost odkládala z každé vydělané tisícovky 120 korun a dnes odkládá 190 korun. Zároveň je zřejmé, že je to zásluhou domácností s vyššími výdělky, které na spořících účtech u bank stále pobírají až 4 % úroků, což je při inflaci okolo 2,5 % slušný a naprosto bezrizikový výnos. Na pokrytí životních nákladů jim příjmy vystačí, zatímco chudší domácnosti vyjdou jen tak tak, případně si ještě půjčují a zápasí pak s dluhovou pastí. Co s tím? Potřebujeme víc vydělávat, jiná cesta není.

Poslední údaj o průměrné mzdě vypadá sympaticky: 45.412 Kč měsíčně. Kdyby byla tak vysoká mzda většiny zaměstnanců, byla by naše životní úroveň podstatně vyšší a optimistické placebo by snad ani nebylo potřeba. Jenomže mzdy jsou podstatně nižší – jednak jde o hrubou mzdu, čistá by byla o 10 tisíc nižší, ale ani na takovou mzdu bohužel přes 60 % pracujících nedosáhne. Běžný čistý příjem velké části zaměstnanců se pohybuje kolem 20–25 tisíc Kč měsíčně, přičemž rostoucí náklady na bydlení mohou z takového příjmu zkonzumovat zhruba polovinu. 

Určité zvýšení mezd si lze vyjednat se zaměstnavateli, kteří v poslední době zvýšili své ziskové marže a měli by tedy mít odkud brát. Pracovní trh nabízí kolem 200 tisíc neobsazených pracovních pozic, a to vytváří určitý tlak na růst mezd. Letos se očekává nominální zvýšení o 5 %, což by při inflaci 2 % znamenalo reálný růst o 3 %. Samo o sobě by to nebylo špatné číslo, ale reálné mzdy se v době vysoké inflace propadly mnohonásobě víc. Ke konci letošního roku bychom se měli – když všechno půjde dobře – dostat na úroveň konce roku 2019. Dál už to při stávající struktuře ekonomiky nejspíš nepůjde.

Optimismus je dobrý nástroj motivace – nic nestojí a může hodně pomáhat. V dané situaci ovšem hrozí, že se dobře míněné placebo změní v nečekaně hořké nocebo. Tento termín je méně známý, ale v lékařské terminologii se užívá (je odvozen z latinského nocere = poranit, poškodit). Je to jakýsi pravý opak, tedy placebo s negativními účinky: pacient bere v dobré víře placebo, očekává léčebný efekt, místo toho se mu však projeví nežádoucí vedlejší účinky, jako by ten lék byl skutečný. S optimismem to může v ekonomice dopadnout podobně – zklamání povede řadu lidí k ještě větší opatrnosti se všemi z toho plynoucími měnovými, makroekonomickými důsledky. Takové léčení se pak napravuje velmi těžko.

Jak naznačeno, několik aktuálních údajů o české ekonomice je slibných. Teď jde o to, jak dál. Potřebujeme reformovat kdeco – od státní správy, daňové soustavy až po školství a zdravotnictví. Musí se změnit struktura průmyslu, kvalifikace lidí i poměr mezi průmyslem a službami. Realistický pohled na situaci a jasné, nesporné projekty řešení by byly účinnou látkou a vzbudily by možná víc optimismu … který by navíc měl směřovat ani ne tak k vyšší spotřebě, jako k větší chuti do práce.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama