V letošním roce se pohyboval směnný kurz koruny jako na houpačce, postupně získával, aby zase ztrácel, celkově je však letošní bilance koruny negativní – od začátku roku vůči euru oslabila (k dnešnímu dni) o 1,4 %.
Za slabší korunou stálo zejména svižné uvolňování měnové politiky již od konce minulého roku, které ČNB zahájila dříve než většina ostatních centrálních bank včetně ECB a Fedu. Např. u Fedu se přitom před rokem předpokládalo, že bude moci postupovat značně rychleji, ovšem perzistence zvýšeného tempa růstu cen v kombinaci se slušným hospodářským výkonem USA takový postup neumožnila. V listopadu se k tomu přidala nová proinflační rizika spojená s avizovanou hospodářskou politikou Donalda Trumpa, kterou bude podle naší prognózy Fed vyvažovat opatrným přístupem i v příštím roce, ve kterém by neměl sazby posunout níže než na úroveň 3,75 % (akt. 4,75 %). V případě ECB je obrázek poněkud odlišný, jelikož spíše než inflační rizika převládají rizika pro ekonomický růst. Nově proto předpokládáme rychlejší postup, který by již na konci 2. kvartálu 2025 vedl k dosažení úrovně 2 % u depozitní sazby (akt. 3 %). Právě přecenění úrokových sazeb vedlo nejen v minulém týdnu k posílení koruny, která nyní balancuje jen těsně nad úrovní 25,0 EUR/CZK. Minulý čtvrtek k tomu přispělo i zasedání ECB, která dle očekávání snížila úrokové sazby o 25 bb. Prezidentka Lagardová se ale navíc explicitně vyjádřila o výši přirozené úrokové míry, kterou vidí v souladu s naší prognózou v rozmezí 1,75-2,50 %, což podporuje výhled klesajících sazeb ECB. Koruně pomáhá i relativně stabilní politická situace a předvídatelné plnění státního rozpočtu v ČR, naopak největší ekonomiky eurozóny (Německo, Francie) zmítají politické turbulence a neshody ohledně vývoje veřejných financí.
Příští vydání této publikace chystáme až v novém roce (6.ledna), proto si dovolíme stručně shrnout naše předpoklady pro vývoj koruny v nadcházejícím roce. Navzdory všem výzvám, které leží před námi, očekáváme, že příští rok bude pro korunu přeci jen o něco lepším než ten letošní. Na konci roku 2025 by koruna mohla dosáhnout úrovně 24,80 EUR/CZK, přičemž aktuální výhled sazeb ECB dokonce posouvá rizika naší prognózy směrem k rychlejšímu posílení, zejména v první polovině příštího roku, kdy bude ECB snižovat úrokové sazby rychleji než ČNB. Zároveň předpokládáme v průběhu roku i zrychlení růstu české ekonomiky, jejíž oživení sice bude křehké, nicméně ani případné zavedení dovozních cel ze strany USA by zatím nemělo posunout příspěvek čistého exportu zcela do záporu. Naopak pro korunu nepříznivým rizikem zůstává geopolitická situace, ale také silný dolar, který má nyní na korunu skrz úrokový diferenciál ještě výraznější vliv než euro. O tom se budeme moci přesvědčit již tento týden, kdy předpokládáme, že americký Fed dostojí již ustálenému očekávání trhu a sníží úrokové sazby letos naposled o 25 bb. Naopak ČNB ve světle vyšších inflačních rizik podle naší prognózy ve čtvrtek ponechá sazby letos poprvé beze změny.
Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank
Foto: Pixabay
Zdroj: Raiffeisenbank