Spojené státy zavedly vůči Číně kontrolní omezení ve snaze omezit její rozvoj umělé inteligence pro vojenské využití. Čína reagovala odvetnými opatřeními vůči USA tak, že omezila vývoz svých vzácných nerostů. Peter Arkell, předseda Globální těžařské asociace Číny to označil za obchodní válku bez vítěze.
Čína je největším producentem mnoha vzácných nerostů využívaných v technologickém i vojenském průmyslu. Například germanium, které je využíváno v solárních článcích a optických kabelech, nebo antimon, který má široké využití ve vojenském průmyslu.
USA a další státy si v posledních letech uvědomily svou závislost na čínské těžbě, ale také fakt, že nejde o spolehlivého dodavatele. Čína totiž už v minulosti ukázala, že nemá problém omezit vývoz klíčových materiálů, aby prosadila svou politickou agendu. Nicméně i přes snahu diverzifikovat zdroje vzácných kovů je pro kohokoli obtížné Číně konkurovat. Především kvůli jejím zásobám nerostů, ale také díky jejímu technologickému náskoku ve zpracování vzácných kovů a levné pracovní síle.
Nyní se Čína rozhodla omezit dovoz těchto materiálů do USA. Jedná se o odvetu za nejnovější opatření, která naopak omezují dovoz počítačových čipů do Číny. Toto omezení je dalším z kroků, jak „zabránit Číně v rozvoji domácí výroby polovodičů, které použije na podporu vojenské modernizace,“ uvedla pro agenturu Reuters Gina Raimondo, americká ministryně obchodu.
Americké nařízení se dotýká i jiných států, protože jde o obecný zákaz zasílat do Číny výrobky, které obsahují americké čipy. USA plánuje z tohoto opatření vyjmou státy, které přijmou vlastní podobná opatření. Prozatím se jedná pouze o Japonsko a Nizozemsko.
Jde sice o krok končící americké administrativy, ale očekává se, že budoucí prezident Donald Trump bude v této politice vůči Číně pokračovat, nebo bude v podobných omezeních ještě tvrdší. Dokonce podle deníku Guardian přislíbil vlastní drastická opatření, která ta současná zastíní.
Čína se v posledních letech pokusila zajistit si soběstačnost ve vývoji polovodičových čipů, ale stále je roky pozadu za nejvíce pokročilými firmami jako je Invidia nebo ASML. Přesto existuje obava, že by mohla rozvinout vlastní pokročilé umělé inteligence. Díky možnosti využití umělé inteligence ve vojenství se zdá, že by mohlo jít o budoucnost vedení konfliktů. USA se aktuálním omezením snaží alespoň zpomalit čínský pokrok.
Vzájemná omezení a možný počátek obchodní války dopadá i na USA. Sice mají několik vlastních dolů a možností, jak si zajistit alternativní dodávky vzácných kovů, ale zdaleka ne v takovém množství a tak efektivně, jako to dokáže Čína. Očekává se tedy prudký nárůst ceny těchto vzácných kovů a snad také otevření dalších dolů, které by zvýšenou poptávku byly schopné pokrýt.
Jak v případě surových materiálů z Číny, tak amerických počítačových čipů se jedná o velmi citlivé zdroje, které je možné využít nejen k technologickému vývoji, ale i ve zbrojním průmyslu. Dává tedy smysl, že právě zde dochází k omezení vývozu. Čína má výhodu, že se na jejím území se nachází největší ložiska podobných vzácných materiálů, bude tedy obtížné výpadek nahradit.
Nedostatek počítačových čipů znamená, že se Čína bude muset spolehnout na vlastní vývoj. Ale nahradit výpadek americké produkce bude možné až za nějaký čas.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda