e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Německé platy? Spíš na nás premiér chystá německou energiewende

28.11.2024, Autor: Martin Schmarcz

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Schmarcz: Německé platy? Spíš na nás premiér chystá německou energiewende

Prý do pěti lety budeme mít s Petrem Fialou platy jako v Německu. Ve skutečnosti s ním můžeme být tam, kde naši sousedé, dokonce ještě rychleji. Není však důvod se z toho radovat. Na konferenci OSN o změně klimatu v Baku se totiž předseda české vlády jednoznačně a nadšeně přihlásil k válce s uhlíkem a to v čase, kdy od ní mnohé jiné země odstupují.

Zatímco doma před občany premiér raději tají, jak drtivý dopad bude mít Green Deal na jejich životy, v zahraničí mluví jako nějaký zelený aktivista.

Premiér vystoupil s projevem před dvěma týdny, aniž by tím doma vzbudil nějakou pozornost. Přitom by si ji zasloužil. Když se člověk podívá na kompletní přepis a nezůstane jen u strohých zpráv, zjistí, že Petr Fiala má možná dvojníka. Jeho české já odkládá rozšíření emisních povolenek na dopravu, vytápění a bydlení (tzv. EU ETS II), přičemž tvrdí, že s tímto zlořečeným nápadem, který zdraží všechno všem, ještě zkusí v Bruselu něco udělat. Zato jeho zahraniční inkarnace je zelená až za ušima.

Není divu, že nepříjemný úkol zvýšit lidem cenu plynu, uhlí a paliv současný předseda vlády rád přenechá svému nástupci. Přitom ale v EU jako by jednala jiná vláda. Systém EU ETS II jsme zcela zbytečně a uspěchaně prosadili již během našeho předsednictví a Petr Fiala si to evidentně nepohlídal. Vláda klidně mohla tehdejší ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou zarazit. Tím by sice celý proces nezastavila, ale aspoň zpomalila a nenaštvala Čechy snahou zalíbit se v Bruselu za každou cenu.

Nyní kabinet tvrdí, že zabojuje za změny. Zřejmě ministrům a jejich šéfovi došlo, jak moc nepopulární věc to je. Nicméně proti Zelenému údělu zjevně Petr Fiala brojí jen doma. Mezi klima hysteriky mluvil jinak. Kdo ví proč vůbec do Baku jel, řada předních státníků, včetně těch z Evropské unie, tam chyběla. Vůbec nebylo nutné, abychom tam měli zastoupení na nejvyšší úrovni a zvyšovali tak tomuto upadajícímu spolku důležitost. Natož abychom se ústy předsedy vlády stavěli na stranu tvrdého zeleného jádra…

Dalo by se pochopit, kdyby Fiala odjel na konferenci proto, aby na plná ústa řekl, že proces založený Pařískou dohodou o klimatu je mrtvý. Že její závěry se ani přibližně neplní. Že třeba Čína neustále masivně zvyšuje emise, přičemž odmítá platit uhlíkové odpustky chudým zemím jako ostatní. Že po očekávaném odstoupení USA od smlouvy to už nemá žádnou cenu. A že se ostatně není čeho bát, protože neexistuje korelace mezi vypouštěním CO2 a klimatickými katastrofami, na něž navíc díky fosilním palivům umírá méně lidí.

Jenomže ouha, český premiér před delegáty tvrdil pravý opak. Doslova prohlásil: „Klimatická změna je pro nás všechny vážným nebezpečím. Její ničivý dopad vidíme všude na světě. Záplavy v Evropě, hurikány v Americe, sesuvy půdy v Asii nebo sucho v Africe. Klimatické změny mohou prohloubit některé z našich největších výzev, jako jsou zdraví, chudoba a hlad.“ Tohle si opravdu myslí konzervativní premiér? Nebo prostě takové podklady dostal od ministerstev zahraničí a životního prostředí? A bez přemýšlení je použil?

Ať už se ono strašení důsledky změn klimatu dostalo do projevu předsedy vlády jakkoli, jde o smutný důkaz nekonzistence. Něco jiného říká Petr Fiala domácímu publiku, něco jiného klima alarmistům. Navíc ony věty lze považovat za dezinformace. Nikdo, ani mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) nemá žádnou studii, jež by konkretizovala „vážná nebezpečí“, která lidem hrozí „všude na světě“. Natož aby někdo našel souvislost mezi antropogenními emisemi skleníkových plynů a klimatickými katastrofami.

Data sbíraná od počátku průmyslové revoluce ukazují, že neexistuje trend, který by ukazoval, že s exponenciálně rostoucími emisemi hrozí sucha, povodně, bouře, požáry či extrémní teploty více než dříve. Kromě toho v důsledku těchto katastrof umírá padesátkrát méně lidí než před sto lety (v poměru k počtu obyvatel dokonce dvěstěkrát méně), a to zejména díky technologiím a energii z ropy, plynu a uhlí. A hlad? Jídla se dokonce díky CO2 a fosilním hnojivům daří produkovat mnohem více.

Opravdu nechápu, proč tohle český premiér říkal. Sám jsem napsal stovky projevů pro předsedu vlády Mirka Topolánka. Takže dobře vím, že resortní ministerstva se snaží do nich „procpat“ vlastní názory a tím de facto kontrolovat, co kde říká hlava exekutivy. Jenomže nějaký byrokrat přece nemůže určovat politiku kabinetu. Se zlou bych se potázal, kdybych takové podklady, ať už z MZV či MŽP ihned nezahodil. Protože tím bych svého šéfa zesměšnil. Ačkoli vlastně ne, ten můj by nic takového nevypustil z úst…

Česká republika je suverénní stát. Její postoje na mezinárodním poli určuje vláda a především její premiér. Přičemž musíme být transparentní a předvídatelní. Ne mluvit pokaždé jinak. Ani se držet překonaných iluzí a působit tím naivně. Fiala v závěru řekl: „Je dobře, že Evropská unie chce jít příkladem. Aby však došlo ke skutečné změně, musí ji ostatní následovat. Proto si velmi vážím závazku hlavních světových hospodářských mocností. Jsem rád, že dávají dobrý příklad.“ To je přece pouhá prázdná proklamace…

Všichni víme, že ostatní se k nám a našemu sebevražednému Green Dealu nepřidají. Jen samotná Čína zvyšuje emise rychleji, než my je stíháme snižovat. Donald Trump ihned po svém nástupu za USA odstoupí od Pařížské dohody. Lze rozumět, že premiér členské země Evropské unie nechce na mezinárodním fóru působit jako klima skeptik. Také by si ale neměl střílet z českých voličů, jimž nasliboval boj za změnu Zeleného údělu, jemuž nyní v Baku tleskal. 

Přinejmenším Fiala zmeškal dobrou příležitost mlčet.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama