Apogeo
Reklama

Schmarcz: Proč chceme zrušit Zelený úděl, máme rádi fosilní paliva a jsme na to hrdí?

30.10.2024, Autor: Martin Schmarcz

23 votes, average: 4,26 out of 523 votes, average: 4,26 out of 523 votes, average: 4,26 out of 523 votes, average: 4,26 out of 523 votes, average: 4,26 out of 5
Schmarcz: Proč chceme zrušit Zelený úděl, máme rádi fosilní paliva a jsme na to hrdí?

Fosil. Tohle slovo používají zelení liberálové jako nadávku. Ach, jak moc se pletou. My, kteří naprosto odmítáme Green Deal coby pomýlenou doktrínu, co klimatu nepomůže a nás zničí, jsme naopak hrdí na to, že podporujeme další užívání uhlí, případně ropy a plynu. Do doby, než za ně budeme mít v Česku plnohodnotnou náhradu.

To dnešní sluneční a větrné elektrárny nejsou. Ne, že válka s uhlíkem pro nás „není prioritou“ jak tvrdí ti, co by kvůli ní snad i umrzli. Máme ji za čiré zlo. Proč? Protože jsme humanisté – máme rádi lidi.

Jaké jsou výsledky Zeleného údělu? Drahé a nedostatkové energie. Ničení průmyslu, ochabující konkurenceschopnost a chřadnoucí prosperita Evropské unie. Hrozby, že nebude čím svítit a topit. Podpora čínských firem na úkor domácích. A nyní se dokonce dozvídáme, že kvůli přechodu na „čisté zdroje“ budeme provozovat diesel agregáty s výkone až dva gigawatty (tolik má celý Temelín), které „špiní“ daleko více, než uhlí – ale jsou potřeba na zálohování slunečních a větrných elektráren, když nesvítí a nefouká.

Někdo by mohl říci: dobrá, tak prostě zchudneme a budeme se mít o něco hůř. Ale pořád jsme nechutně bohatí a máme vysokou životní úroveň, tak se o něco uskromníme, abychom pomohli chudším a zachránili planetu. Blablabla… Tohle jsou samé lži. I kdybychom zítra všichni v Unii vymřeli a snížili tak naši uhlíkovou stopu na nulu, atmosféra to ani nepozná, protože státy jako Čína a Indie zvýší za rok emise o více, než my vyprodukujeme celkem. A rozvojové země na naše sebeobětování zvysoka kašlou.

Proč s námi klimaalarmisté nemluví na rovinu? Protože stejně jako komunisté mají jen svou zlou, vylhanou, antihumánní ideologii, která neobstojí při střetu s realitou. Napřed tvrdili, že válka s uhlíkem zamezí nadměrnému oteplování. Když se to ukázalo jako zcela iluzorní, začali moralizovat: prý to naše „bílá“ západní civilizace „dluží“ zbytku světa. Nesmysl, chudí se chtějí mít dobře a nějaké emise sodovkového plynu jsou jim šumák. Že budou následovat našeho příkladu? Nenechte se vysmát. Mají nás za blázny. Jimiž také jsme.

Nejnověji se zelené pokrytectví projevuje v debatě o záchraně uhelných elektráren. Jejich rentatibilita je beztak drcena drahými povolenkami. Nově jim hrozí, že budou muset ještě více než dosud přerušovat svůj provoz, když je dost větru a slunce – a to s tím, jak roste podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. A ty mají přednost při dodávkách do sítě. Dokonce i když jsou v Německu. České uhelky pak musejí při jejich špičkách zastavit provoz. Což je drahé a za dobu, kdy nevyrábějí, nemohou samozřejmě nic prodat.

V důsledky všech dopadů hloupého Zeleného údělu se výroba z uhlí přestává vyplácet. Přestože jde o provozně vůbec nejlacinější zdroj. Pokud chceme tyto elektrárny udržet v chodu a zabránit tomu, aby je jejich majitelé uzavřeli, musí jim vláda uhradit ztráty za čas, kdy jsou kvůli nařízením Evropské unie odstaveny. Říká se tomu „kapacitní platby“. Je to logické a spravedlivé. Chce stát elektřinu a zároveň nutí uhelky, aby se zhasínaly, když svítí slunce a fouká vítr? Musí za to zaplatit.

Liberální média a klimatičtí influenceři mluví o příslušné normě jako „Lex Tykač“ (podle jména největšího majitele uhelných elektráren v Česku) a tvrdí, že přináší „dotování“ uhelných elektráren. Ne, jen zakotvuje povinnost uhradit ztrátu, která nevzniká přirozené, ale v důsledku Green Dealu. Přesnější název by byl „Lex světlo a teplo“. Jenže zelení fanatici si „fosilní barony“, jak jim říkají, vybrali jako hlavní cíl své nenávisti. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Nepřáteli společnosti jsou naopak klimaalarmisté.

Celá válka s uhlíkem přináší jen zmar, bídu a ohrožení budoucnosti našich dětí. Má vlastně jedinou „výhodu“. Dává těm, kteří ji vedou, do rukou ohromnou moc rozhodovat o chodu společnosti. Přidělují dotace v hodnotě bilionů euro, plánují, kdo bude prosperovat a kdo zkrachuje, omezují životy lidí, nařizují jim, co musí a co nesmějí… Tohle je pravý důvod, který stojí za Zeleným údělem. Prachy a vliv. Nic jiného. Kdo věří v nějaký „ušlechtilý“ účel toho všeho, je nesmírně naivní. Nebo sám patří k zeleným Pol Potům…

Stále více lidí ale vidí, že Green Deal nefunguje a přináší jen škody. Dokonce i jeho propagátoři začínají slibovat „úpravy“. I kdyby splnili, co říkají, nikam to však nepovede. Klimatismus, stejně jako komunismus, je nereformovatelný. Jde třeba ho svrhnout z trůnu a vrátit do politického rozhodování hodnoty jako rozum, spravedlnost a humanitu. Na nich ostatně stojí západní civilizace. Díky nim překonáváme problémy a otevíráme si nové a nové dveře k budoucnosti. Řešením jsou (tak jako vždy) inovace. A k nim je třeba svoboda.

Žádná diktatura není dobrá. Ani ta zelená. Po rudé a hnědé jde o další totalitu, jejímž cílem je světovláda a zotročení občanů. Což se mimo jiné projevuje i zmíněným pokryteckým newspeakem. Když se ve zmanipulovaném průzkumu, který zveřejnil Český rozhlas, ptali lidí, jakou chtějí energii, postavili to tak, že buď „drahou“ domácí, nebo „levnou“ unijní. Ve skutečnosti je však energie na společném trhu drahá právě v důsledku Zeleného údělu, bez něj by ta česká (nebo i dovezená) byla laciná.

Když zelený fanatik mluví o názorech na Green Deal, nikdy to nevezme jako rovnocenný souboj různých postojů. Postaví to tak, že ti, kteří válku s uhlíkem odmítají, by se měli stydět. V onom průzkumu jste si mohli udělat anketu. Pokud si myslíte, že Zelený účel je škodlivý, k ničemu a má se zrušit, tak se o sobě dozvíte že máte nízké vzdělání a podporujete autoritáře. Tímhle nás ale nezastaví. My sázíme na kritické myšlení, na svobodu a chceme co nejlepší budoucnost pro své děti. Jsme hrdí, slušní a zodpovědní fosilové.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama