Britský herec s africkými kořeny, Idris Elba, přichází s ambiciózním plánem vytvořit filmová studia po celé Africe, a tak se zasadit o rozvoj místního filmového průmyslu. Ovšem jeho vize je ještě ambicióznější. Ve svém textu zveřejněném na stránkách Financial Times popisuje, jaký vliv na vnímání Spojených států má Hollywood a podobný příklad vidí například u Koreje.
Byl by tak rád, aby mohla Afrika tímto způsobem sama vytvářet svůj vlastní obraz ve světě a také se podělit o své kulturní bohatství a nespoléhat na především americkou produkci při vytváření obrazu Afriky.
Za tímto účelem mu letos v srpnu Zanzibarská vláda přislíbila téměř 200 akrů půdy k vybudování filmových studií. Naneštěstí celý filmový průmysl v Africe naráží na potíže s místní infrastrukturou. V první řadě jde o nedostatek kin. Idris Elba tvrdí, že v roce 2022 bylo v Nigérii a Ghaně asi 280 filmových pláten celkem pro 252 milionů potenciálních diváků. Pro srovnání jen v Praze se podle webu Kinomaniak nachází 221 kinosálů, a i když je mnoho z nich nepravidelně využívaných, toto číslo se počtu sálů dvou velkých zemí dost blíží.
Dalším infrastrukturním problémem Afriky, na který naráží i filmaři, je nedostatečně rozvinutý bankovní sektor a skutečnost, že mnoho mladých lidí vůbec nemá bankovní účty, což je znásobeno celkově mladou africkou populací. Existuje tedy problém, jak zajistit spolehlivé a včasně platby pro filmové tvůrce.
Idris Elba věří, že řešením obou těchto potíží mohou být moderní technologie. Plánuje filmovou distribuci skrze streamovací platformy a byl by nejraději, kdyby vznikla celoafrická streamovací služba. Pokud jde o financování, plánuje využití služby Akuna Wallet. Jde o digitální peněženku, která tvůrcům poskytne bezpečný platební systém bez využití tradičních bank.
Je třeba dodat, že se nikdo nesnaží vytvořit zde filmový průmysl na zelené louce. Ve skutečnosti v Africe vzniká překvapivě mnoho filmů a mají tak historii a zkušenosti, na kterých mohou stavět. V souvislosti s Africkým filmem se většinou mluví o Nollywoodu, tedy Nigérijské verzi Hollywoodu, kde se natočí neuvěřitelných 2500 filmů ročně. Je pravda, že ve velké většině případů je jejich produkční hodnota tragická, nicméně také zde vznikají snímky, kterým se i jinde ve světě dostává přijetí. Toho si všimla například i streamovací platforma Netflix a je tak možné podívat se zde na některé filmy z Nollywoodské produkce.
Aktuálně je zde k dispozici dokonce 29 Nollywoodských filmů s českými titulky, přestože v Česku se jim nedostalo příliš vřelého přijetí. Nejlepší hodnocení zde má film Král chlapců s 63% hodnocením na čsfd. Je otázkou, do jaké míry se na ne příliš lichotivém skóre podílí výběr distributorů či nezvyk diváků na jiný než Hollywoodský styl natáčení. Je možné, že by takové filmy mohli ocenit například diváci, kteří spíše hledají něco odlišného od mainstreamu. Ale také je možné, že Nollywoodská produkce musí ještě zapracovat na kvalitě.
Idris Elba se nyní stěhuje právě do Zanzibaru, kde začne budovat slíbená studia a také základ jeho velké vize. Domnívá se, že rozjet takto velký projet mu potrvá nejméně 10 let a není možné se mu naplno věnovat, pokud by zde nežil. Uvědomuje si, že kromě technických otázek je zásadní právě kvalita filmů, pokud s nimi chce skutečně konkurovat zbytku světa.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda