Kromě starobního důchodu, existují ještě invalidní a pozůstalostní důchody – tedy důchod vdovský/vdovecký a sirotčí. Vdovský/vdovecký důchod je sociální dávka, poskytovaná osobám poté, kdy jejich manžel/manželka zemřel/a. Pokud je přiznána vdovci, jedná se o důchod vdovecký, pokud vdově, jedná se o vdovský důchod – jiný rozdíl mezi těmito pojmy není (dále tedy jen “vdovský”). O tento důchod je nutno zažádat a běžně se poskytuje po dobu jednoho roku od úmrtí.
Nárok na vdovský důchod
Zákon o důchodovém pojištění stanoví podmínky, za kterých vzniká na vdovský důchod nárok. Jednak musí být splněno, že:
- zemřelý byl dostatečně dlouho účastníkem důchodového pojištění (35 let); toto se nevyžaduje, pokud manžel/manželka zemřel/a na následky pracovního úrazu;
- ke dni úmrtí existovalo mezi žadatelem a zemřelým manželství.
Vyloučené je přiznání vdovského důchodu v případě, že manželství bylo uzavřeno v den úmrtí. Nárok také nevzniká, pokud manželství bylo rozvedeno, nebo pokud se jednalo o registrované partnerství či o společnou domácnost (případně i společnou péči o děti) druha a družky.
Pokud je po úmrtí manžela uzavřeno nové manželství, nárok na vdovský důchod zaniká. Tuto skutečnost je příjemce důchodu povinen nahlásit ČSSD do 8 dnů.
Pokud v novém manželství opět ovdoví, může mu opět vzniknout nárok na vdovský důchod. A ještě jedna možnost – pokud zemřelý ke dni úmrtí plnil nároky na starobní či invalidní důchod, ale tento mu nebyl ještě vyměřen, nárok na vdovský důchod vzniká.
Žádost o vdovský důchod
O tuto sociální dávku je nutné požádat, a to elektronicky nebo osobně na příslušné (podle místa bydliště) okresní správě sociálního zabezpečení. Formulář žádosti lze stáhnout z webových stránek ČSSZ. Při osobním podání se předkládá osobní průkaz, úmrtní list zemřelého a oddací list. V případě, že zemřelý nepobíral starobní důchod, předkládají se další doklady, nutné právě k vyměření starobního důchodu. Na vyřízení žádosti mají úředníci lhůtu 90 dní.
Výše vdovského důchodu
Po zadání základních údajů Vám výši případného vdovského důchodu spočítá interaktivní kalkulačka.
Zdroj kalkulačky: Výpočet vdovského důchodu 2024, Kurzy.czVýpočet je vcelku jednoduchý: stejně, jako např. u starobního důchodu je součtem základní a procentní výměry.
Základní výměra je pro všechny důchody stejná, je to zhruba 10 % průměrné mzdy, v roce 2024 se tedy jedná o částku 4.400 Kč.
Procentní výměra se stanovuje individuálně – důležité je, zda pozůstalá osoba již pobírá starobní či invalidní důchod. Pokud žádnou z těchto dávek nepobírá, činí procentní výměra polovinu procentní výměry důchodu, který k datu úmrtí pobírala (nebo by pobírala) osoba zesnulá. Pokud pozůstalá osoba starobní či invalidní důchod již pobírá, dochází k souběhu důchodů. Ten však není prostým součtem. Při souběhu důchodů se porovná výše procentní výměry důchodu, který vdova/vdovec pobírá, s procentní výměrou důchodu nového (který činí 50 % procentní výměry důchodu zemřelého) a přiznává se polovina z nižší z těchto procentních výměr. Vyšší procentní výměra zůstává beze změny.
Jak dlouho se vdovský důchod vyplácí?
Zákonem je stanovena doba vyplácení vdovského důchodu na 12 měsíců od úmrtí manžela. Vyplácení vdovského důchodu po uplynutí této doby pokračuje, pokud
- se pozůstalý stará o nezaopatřené dítě, pečuje o dítě nebo o rodiče svého manžela, kteří jsou na pomoc odkázáni
- je pozůstalému invalidní ve 3. stupni
- nebo pokud pozůstalý dosáhl důchodového věku (zde je třeba si uvědomit, že v případě nároku na dva důchody – nejčastěji na starobní a vdovský –
Pokud vyplácení vdovského důchodu skončí a příjemce se začne (během následujících dvou let) starat o rodiče, kteří jsou na pomoc odkázáni, je možné požádat o vdovský důchod znova.
Foto: Pixabay
Autor: Martin Švehla
Mohlo by vás také zajímat: