Apogeo
Reklama

Schmarcz: V Bruselu jsme utrpěli debakl. Jozef Síkela dostal bezvýznamné portfolio, servilita nám byla k ničemu. Proč je to ale nakonec jedno?

18.09.2024, Autor: Martin Schmarcz

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Schmarcz: V Bruselu jsme utrpěli debakl. Jozef Síkela dostal bezvýznamné portfolio, servilita nám byla k ničemu. Proč je to ale nakonec jedno?

Šéfka Evropské komise s námi pořádně vymetla. Jaké že přidělila Jozefu Síkelovi portfolio? Energetiku? Nechte si jen zdát, Češi! Obchod? Ani to ne. Ministr průmyslu a obchodu dostane „mezinárodní partnerství“.

Což znamená, že do vnitřních věcí Unie nebude moci vůbec mluvit. Natož aby mohl ovlivňoval stavbu jaderných elektráren, nebo byznys. Premiér Petr Fiala přitom dlouho vzbuzoval dojem, že svou vstřícností k Bruselu nám dokáže vybojovat lepší post. Chtěl pro nás to nejlepší, dopadlo to jako vždycky…

Minulých deset let jsme měli „komisařku pro trestání našich sousedů“. Věra Jourová měla na starosti „hlídání principů právního státu“. Což v praxi znamenalo, že jedinou viditelnou složkou její práce se stalo zmrazování evropských fondů neposlušným vládám ve Varšavě a Budapešti a nově hrozby Bratislavě. Naši pověst v regionu rozhodně nevylepšila. Kdo by také měl radost z toho, že mu Brusel zadrží stovky miliard korun a že se montuje do suverénních pravomocí demokraticky zvolené národní reprezentace?

Tohle je minulost, na kterou by mnozí rádi zapomněli. Těšili jsme se na to, že příští český eurokomisař bude moci dělat něco užitečného. Respektive byla v nás vyvolávána očekávání, abychom se těšili. My, co víme, jak to v EU chodí, jsme zůstávali spíše skeptičtí. Ukázalo se, že (opět) právem. Mezinárodní partnerství? To vypadá jako úděl za trest. Určitě ne za odměnu. Nás trápí evropská klimatická politika, migrace, bezpečnost. K těmto hlavním problémům dnešní Unie se však Jozef Síkela ani nepřiblíží…

Otázka ovšem zní: Mohli jsme čekat víc? A hned další: Bylo by nám k něčemu, kdyby Síkela dostal vysněnou energetiku? Krutá odpověď zní, že nikoli. Ani ne tak proto, že evropští komisaři mají zakázáno pracovat ve prospěch vysílající země. Hlavním důvodem je, že komise si jako celek vytyčuje určité politické úkoly. A co se týká Green Dealu, tak ve své nominační řeči Ursula von der Leyenová neslíbila žádné korekce, žádný realističtější kurs, ale naopak ještě větší utažení zelených šroubů.

Hloupá klimatická politika je už patnáct let vůdčím principem Evropské unie, modlou, jíž se všichni klaní, kolem níž se vše otáčí. Myslet si, že by s ní mohl pohnout jeden eurokomisař, by bylo naivní. Ostatně Síkela doma chystal především masivní budování věrníků a dále proslul nákupem sítě benzínek, plynovodů a zásobníků plynu. A evropský posun směrem k renesanci jádra je především zásluhou Francie a jejího tlaku, byť do skupiny čtrnácti „atomových“ zemí patří i Česko. Ovšem s tím začala už Babišova vláda.

Mělo by smysl mít na starosti energetiku, nebo třeba životní prostředí, pokud by byla reálná šance, že Evropská komise podpoří plné zrovnoprávnění jaderných elektráren s větrnými a slunečními. Tedy včetně zvýhodněných úvěrů, veřejné podpory – a hlavně možnosti celé je financovat z prodeje povolenek. V Modernizačním fondu je peněz dost, jen se nesmějí použít na stavbu paradoxně úplně nejčistšího zdroje, který za životní cyklus vyprodukuje desetkrát méně emisí, než solární panely.

Dokud se nepovede otočit kormidlem klimatické politiky, bude Česko trpět bez ohledu na to, jaké náš zástupce v Komisi získá portfolio. Právě my vzhledem k velikosti průmyslu, závislosti na fosilních zdrojích a mizerných podmínkách pro budování těch obnovitelných patříme mezi státy nejvíce postižené Green Dealem. Potřebujeme alespoň tři věci: zakázat spekulace s emisními povolenkami a stanovit jim pevnou cenu, srovnat podmínky pro jádro s těmi, co má slunce a vítr a získat dočasné výjimky pro uhlí.

Jenže neslavný příběh s bojem za silný mandát pro českého eurokomisaře zpochybňuje naši schopnost toto vše (či třeba jen něco) vyjednat. Premiér Petr Fiala a další členové vlády často opakovali, že dokáží pro naši zemi získat více, než jejich předchůdci, neboť jednají konstruktivně, spolupracují a nejsou kverulanti. Náš kabinet narozdíl od dalších zemí Visegradské čtyřky mimo jiného mlčel k migračnímu paktu (napoprvé dokonce hlasoval pro) a za svého předsednictví protlačil přitvrzení klimatické politiky (Fit for 55).

Ani pouze opatrná a mírná kritika politiky na poli masové migrace, ani aktivní souhlas s tím, že se lidem drasticky zdraží pohonné hmoty a vytápění, však nezajistily Síkelovi prvotřídní, ba dokonce ani druhořadé portfolio. Bude mít na starost „dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou či spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv“. Hodně štěstí. Dosud tato unijní politika vedla jen ke zvýšené chuti migrovat do Evropy…

Jednou ze dvou klíčových oblastí bude Afrika, což je kontinent, který nás momentálně nejvíce ohrožuje masovou nelegální migrací. Tohle portfolio by mělo smysl, kdyby komisař, který ho spravuje, mohl okamžitě zastavit pomoc všem vládám, která si neumějí udržet občany na svém území a odmítají je přijímat, když jsou deportováni. Ale stejně jako u jádra platí: tohle se rozhoduje na vyšší úrovni a zatím pořád platí, že Green Deal a migrační pakt hrají proti našim zájmům a většina v EU na tom nehodlá nic moc měnit.

Máme být zklamaní, jak to s naším eurokomisařem dopadlo? Vláda se tváří, že vlastně báječně. Ale ona musí. My ostatní si můžeme říci, že je to sice k ničemu, ale při současném rozložení sil v Unii je to nakonec jedno, protože tak jako tak taháme za kratší konec provazu. Aspoň si však pamatujme, že appeasement a servilita nejsou dobrá politika ani ve vztahu k Moskvě, ani k Bruselu. Příště se chovejme dle lidové moudrosti: Hodné děvče dostane, co si zaslouží a to zlobivé, co chce.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama