e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Sedm pravd o Velké zelené lži. Zničme Zelený úděl, nebo on zničí nás

01.06.2024, Autor: Martin Schmarcz

4 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 54 votes, average: 5,00 out of 5
Schmarcz: Sedm pravd o Velké zelené lži. Zničme Zelený úděl, nebo on zničí nás

Je třeba zrušit Green Deal. Samozřejmě, většina v Evropské unii nikdy nebude hlasovat pro to, že prostě přestane existovat. Musíme ho však radikální změnit, jinak přestaneme existovat my coby vyspělá civilizace.

Zelený úděl nefunguje a z principu ve svobodné společnosti ani fungovat nemůže, protože jde proti evoluci našeho druhu, je svým duchem totalitní a snaží se popřít fyzikální zákony. Čím dříve nám spadnou zelené šupiny z očí, tím lépe.

Homo sapiens se vyvinul díky prudkým klimatickým změnám. A po miliony let evoluce reaguje na slepé přírodní síly tím, že je překonává, vyvíjí nové technologie a má takřka nekonečnou schopnost přizpůsobit se. Druhy, které to nedokázaly, vymřely. Co se týká západní civilizace, ta sází na individuální svobodu, na pluralitu, na to, že existuje mnoho cest k cíli, ne jediná. Direktivní Green Deal vylučuje alternativy – a tím je totalitní. Kromě toho ignoruje zákony zachování hmoty a energie.

Podívejme se konkrétně v sedmi bodech, proč je Zelený úděl nebezpečnou utopií, Velkou lží, již potřebujeme odvrhnout, abychom mohli jít dál, rozvíjet se a zajistit budoucnost našim dětem.

Za prvé. I kdybychom v EU snížili emise na nulu, ty globálně přesto budou pokračovat v prudkém růstu. Čína vypouští čtyřnásobek skleníkových plynů co sedmadvacítka a i po přepočtu na osobu „špiní“ atmosféru o třicet procent více. Dřívější rozvojové státy jsou zodpovědné za dvě třetiny světových emisí a jejich podíl se bude dál navyšovat. Dle projekcí se do roku 2040 množství planetárně produkovaného CO2 zdvojnásobí a podíl kdysi chudých zemí bude činit přes 90 %. V EU s tím neuděláme vůbec nic.

Za druhé. I kdyby celý svět chtěl začít snižovat emise po vzoru Západu, tak stále platí, že 85 % energie není z elektřiny, ale z přímého spalování fosilních paliv. Tohle číslo se za celou dobu „války s uhlíkem“ nepohnulo. Zatím řešíme obnovitelné zdroje energie (v lepším případě jádro), ale pořád nám tu zůstává pět šestin „problému“. Když přestaneme v EU cokoli vyrábět, můžeme se ho doma zbavit, ale globálně se jen přesune jinam. Nemáme technologie, jak nahradit ropu, plyn a uhlí. Tedy pokud se nechcete vrátit do jeskyní.

Za třetí. Emise jsou skutečně důsledkem počtu lidí a jejich životní úrovně. Vidíme to právě na Číně a Indii. S tím, jak se zvyšuje jejich hrubý domácí produkt, vypouštějí na hlavu mnohem více skleníkových plynů. A překonávají nás v tom už nyní, když jsou pořád o hodne chudší (Čína má na osobu třikrát nižší HDP, než průměr EU, ale emise vyšší o třetinu). A protože neumíme produkovat blahobyt bez fosilních paliv, museli bychom buď zchudnout, nebo hromadně vymírat. Zelený úděl je genocidním plánem na úrovni Pol Pota.

Za čtvrté. Ani Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) nemá hodnověrnou kvantifikovanou studii, z níž by plynulo, jaké škody na majetku zdraví a životech by mělo do budoucna způsobit vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Zatím platí, že po dobu průmyslové revoluce se počet obětí klimatických katastrof (sucha, požárů, povodní a bouří) neustále snižuje. Za posledních sto let poklesl o plných 98 %. To znamená, že v jejich důsledku umírá padesátkrát méně lidí. Zjevně i díky využití ropy, plynu a uhlí.

Za páté. Pokud se bude klima měnit (ať už jakkoli), tak vinou Green Dealu, jak je nastaven, nebudeme mít v EU peníze, technologie a energii k adaptaci. Počasí se mění neustále, někdy i hodně prudce. Před třemi miliony let v Africe naši předkové přežili, protože se vyvinuli, jiné druhy vymřely. Totéž platí o starých civilizacích. Když kvůli prudké proměně klimatu zmizely původní zdroje, ty silné, bohaté a lépe energeticky vybavené zde zůstaly, špatně řízené a slabé zanikly. Jen hlupák zbavuje společnost prostředků k přežití.

Za šesté. Evoluce homo sapiens, naše přežití a blahobyt stojí na schopnosti dobývat energii. Egypt či Římské impérium prosperovali díky schopnosti vzít si od přírody řádově více, než jiní. Přesto měli stotisíckrát méně energie, než my, což je limitovalo v dalším vývoji. Díky kapitalismu a fosilní palivům uživíme osm miliard lidí, osmkrát více, než na počátku průmyslové revoluce. Energie se nedá ušetřit, ta se musí vyrobit (získat) – jen díky tomu je možný jakýkoli pokrok. Klimatičtí šílenci se nás de facto snaží vracet zpět k opicím.

Za sedmé. Energie se v přírodě nikam neztrácí. Až nám nebudou stačit fosilní paliva, sáhneme pro jádru, po fúzi, případně se naučíme získávat energii přímo ze Slunce. Z rozvinuté industriální civilizace se staneme civilizací planetární, poté kosmickou. To je náš úděl. Klimatici nás ale nutí se omezovat a používat „řídké“ zdroje (větrné a sluneční elektrárny), jež více energie spotřebují při výrobě než jí vyprodukují. To je fyzika. Zdroje Vesmíru jsou nekonečné, nikdy nedojdou. Kvůli Zelenému údělu hrozí, že „dojdou“ lidé. 

Že konkrétní podoba Green Dealu je nesmyslná a nutí nás dělat věci, které ani nevedou k vytyčeným cílům (viz. boj s auty a jadernými elektrárnami), to snad vidí každý. Vadná je i jeho filosofie: jde proti milionům let evoluce. Náš druh vždy nakonec zachránil lidský mozek a schopnost ho používat. Řešením jsou inovace a kapitalismus, ne plánování a zelený komunismus. Fosilní paliva jsou levné a výživné zdroje (s vysokou hustotou energie). Nahraďme je něčím lepším a čistším. Zelený úděl nás ochuzuje a světové emise zvyšuje.

Logika je jasná. Musíme mít více energie, čistší energii a efektivněji ji využívat. Green Deal neumí nic z toho, zavádí technologie „obnovitelných zdrojů“, jež spotřebují stokrát více betonu a oceli na jednotku energie, než jaderná elektrárna a přesunuje výrobu do zemí s větší produkcí CO2 na jednotku HDP. Je to Velká zelená lež, kterou musíme porazit, než porazí ona nás. Použijte mozek a běžte za deset dní volit do Evropského parlamentu.

Martin Schmarcz, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Zdroj: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama