Lednový index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru oproti předchozímu měsíci mírně narostl, když po prosincových 41,8 tentokrát dosáhl 43,0 bodu.
Navzdory tomuto zlepšení se index i nadále nachází hluboko v pásmu kontrakce (<50) a pro nadcházející měsíce tak indikuje další pokles výrobní aktivity. To přitom platí již od června roku 2022, tedy těžko uvěřitelných 20 měsíců v řadě.
Podobně jako v předchozích měsících i nyní zpracovatelé reportují chladnou domácí i zahraniční poptávku, na což reagují omezováním zaměstnanosti, nákupů vstupů a skladových zásob. Pozitivně lze hodnotit alespoň pokračující zlevňování vstupů i výstupů, což dává naději na další uklidňování tuzemské inflace. Pokračuje i uvolňování napětí v dodavatelských řetězcích, ačkoliv tento pozitivní efekt se již zřejmě téměř vyčerpal a nyní zde naopak roste riziko související s narušením námořních tras na Blízkém východě. Na horizontu pak opatrně narůstá optimismus ohledně zotavení poptávky v průběhu roku 2024, ačkoliv o žádné explozi nadšení prozatím ani zde hovořit nelze.
Nejnovější data nepřinesla velké překvapení a potvrzují obtížný vstup průmyslového sektoru do nového roku. Poptávku zde omezuje oslabená kupní síla a mrazivá nálada českých i evropských spotřebitelů, chatrný výkon čínské ekonomiky jakožto významného odběratele a také nadále vysoké úrokové sazby, které odrazují od investiční i spotřební aktivity. V českém kontextu lze ovšem nacházet i pozitiva a to hlavně s ohledem na vývoj spotřebitelské inflace. Zpracovatelské firmy si totiž momentálně užívají pokles cen výrobních vstupů a vzhledem ke slabé poptávce jsou motivovány toto promítat i do snižování konečných cen. To by mělo stvrdit pozorované uklidňování inflační situace, která tak ani v prvních měsících roku 2024 zřejmě nebude představovat velkou hrozbu. V návaznosti pak lze očekávat vstřícný postup České národní banky, která bude mít volné ruce ke snižování úrokových sazeb. Příliš varovně zatím nepůsobí ani signály o omezování zaměstnanosti ve zpracovatelském sektoru. Tyto přicházejí konzistentně již po delší dobu, ovšem ke hmatatelnému nárůstu míry nezaměstnanosti dosud nevedly, což patrně značí, že i případně propuštění zaměstnanci relativně snadno nacházejí nové uplatnění. V souhrnu tedy předpokládáme, že průmyslový sektor sice má před sebou slabých několik příštích měsíců, ovšem přispěje k uklidňování tuzemské inflace a prozatím nehrozí výraznější problémy na trhu práce.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS