e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o sociálních službách

08.01.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze novely zákona o sociálních službách

Autor: poslanci Jurečka, Kaňkovský, Pekarová Adamová, Pivoňka Vaňková, Richterová a další

Datum předložení: 20. 12. 2023

Stanovisko vlády: souhlas

Hodnocení EM: 30%

Stačí trochu zapátrat na internetu a zjistíte, že sociální péče je další systém řítící se do propasti, a to i přesto, že výdaje zde raketově rostou. Sociální služby postrádají až 10 tisíc lůžek, a jejich potřeba dál stoupá, „důchoďáky“ bojují o přežití, Asociace poskytovatelů sociálních služeb varuje před kolapsem těchto zařízení. Ještě v roce 2020 chybělo organizacím sociálních služeb přibližně tisíc lidí, v současné době počet neobsazených míst odhadují jejich představitelé na téměř tři tisíce. Možná přehánějí, faktem ale je, že máme rychle stárnoucí populací a špatně nastavený systém, který nabízí málo muziky za hodně peněz. 

Zákon o sociálních službách počítá s vícezdrojovým financováním, jenže, jak už to bývá, za většinou příjmů stojí stát. Dotacemi kryje zhruba 40 % nákladů, pro letošní rok je to celkem 26,4 miliard korun, před deseti lety to mimochodem bylo 7, 7 miliardy. Další část prostředků poskytují kraje a obce z peněz, které tak jako tak dostanou dle rozpočtového určení od státu a nakonec je tu státní příspěvek na péči. Ten se sice pět let nezvyšoval, zato však roste počet jeho příjemců. Další prostředky mohou poskytovatelé čerpat například z evropských zdrojů, to však nebývá víc než miliarda ročně. 

Sociální služby jsou tak dalším ze systému státu, kde k růstu nákladů dochází vyšším tempem, než odpovídá inflaci a nárůstu příjmů státního rozpočtu. Není proto divu, že se už léta hovoří o potřebě systém reformovat. Dlouhodobě se například poukazuje na to, že příspěvek na péči není vždy používán v souladu s jeho účelem. V nějakém stupni ho pobírá přes 370 tisíc osob, kterým stát ročně vyplatí kolem 37 miliard korun. Skutečné využití příspěvku ale nikdo nesleduje.  Roky se bezvýsledně mluví o vazbě příspěvku na skutečně poskytovanou péči, o možnosti adresovat ho přímo tomu, kdo péči poskytuje, nabízí se i otázka, zda má být plošný, bez vazby na příjmy nebo majetek. 

Komplexní novelu zákona, která by přinesla změnu způsobu financování sociálních služeb a navedla systém na udržitelnou trajektorii, začal ministr Jurečka připravovat v roce 2022. Zřídil k tomu odbornou komisi a zákon sliboval předložit nejpozději do září 2023 s tím, že systémová změna financování začne platit od 1. července 2024. Namísto slibované reformy se nyní ministr zabývá hlavně tím, o kolik příspěvek na péči zvýšit, jak jej pravidelně valorizovat a pokud možno dále rozšířit okruh jeho příjemců. Druhé z uvedených témat nyní předložil jako samostatnou poslaneckou iniciativu, o níž se domnívá, že si zaslouží schválit rovnou v prvním čtení. 

Cílem návrhu je stručně řečeno  stanovit v oblasti poskytování sociálních služeb prioritu sociálním službám poskytovaným v přirozeném sociálním prostředí. Dále se navrhuje upravit síť sociálních služeb celostátního nebo nadregionálního charakteru, s jejichž existencí již současné znění zákona počítá v souvislosti s oprávněním ministerstva vypisovat dotační řízení pro tyto služby. Návrhem se rovněž rozšiřuje poskytování sociálních služeb v azylových domech na osoby závislé na návykových látkách. Navrhovaná právní úprava bude mít podle autorů pozitivní dopad na pečující osoby a jejich rodiny, neboť mimo jiné umožní také výrazně lépe slaďovat pracovní a soukromý život.

Nejzásadnějším prvkem návrhu je priorita službám poskytovaným doma. Jedná se o poměrně zásadní změnu v přístupu, neboť systém je dosud nastaven zejména na institucionalizovanou péči. Je pod přísnou kontrolou, provádí ji školený personál, a proto ji považuje automaticky za kvalitnější než tu domácí. Díky tomu platí, že Ústavy mají k příspěvku pro své klienty mnohem lehčí přístup než lidé v domácí péči. Navrhovaná změna přístupu může mít jistě pozitivní dopad na potřebné, nelze však přehlédnout, že je spojena s dalším nárůstem výdajů. 

Špatná dostupnost pobytových i terénních sociálních služeb totiž automaticky funguje jako výdajová brzda. I když vláda návrh podpořila, Ministerstvo financí jej nepochválilo: Bez jasně stanovené participace krajů, obcí a bez většího zapojení samotných klientů a jejich rodin tam, kde je to důvodné, povede rozšíření okruhu klientů sociálních služeb a rozšíření okruhu samotných sociálních služeb k požadavku na navyšování účasti státního rozpočtu na financování sociálních služeb. Tento trend je do budoucna neudržitelný. Jurečkův resort tak rezignoval na změnu financování sociálních služeb. 

S tím nelze než souhlasit, pravdou však také je, že v tom Jurečka zdaleka není sám. Zásadní reformy, především restrukturalizace sítě poskytovatelů potřebuje zdravotnictví, ve školství je nutné změnit systém financování, motivující školy k neustálému navyšování počtu hodin, na které jim stát automaticky posílá peníze. Tempo růstu výdajů v řadě resortů se zkrátka vymklo kontrole, ale místo toho, aby vláda přinesla slibované systémové změny, leje do nich další a další peníze. Díru v rozpočtu pak lepí zvyšováním daní. Z řady průzkumů lze soudit, že to není změna, kterou od ní voliči očekávali. 

Foto: Pixabay

Autor: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama