Žijeme v éře neustálého technologického pokroku. Technologie jako umělá inteligence, blockchain nebo rozšířená realita mění podnikání i samotnou komunikaci již pár let, ale k dalšímu rozvoji IT odvětví je potřeba mnohem více IT specialistů, než trh v současnosti nabízí.
IT je atraktivní pro ty, kteří hledají výzvy, kreativitu a kariérní perspektivu. Nejde však jen o programování, stále žádanější jsou i pozice v oblasti data science, kybernetické bezpečnosti a UX designu. Odborníci z Coding Bootcamp Praha odhalují, jak se ve světě IT rychle zorientovat a jakým způsobem jít naproti kariérním příležitostem.
Žijeme v době, ve které rozvoj technologií nezná mezí
Jsme svědky obrovského technologického vývoje, který v uplynulých dvou dekádách stále nabírá na obrátkách. „Nové technologie, jako umělá inteligence, blockchain, rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR), průlomové cloudové služby a další, zásadně mění způsob, jakým firmy fungují a jak lidé komunikují,“ říká Jana Večerková, zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha. IT odvětví je tak v neustálém vývoji nových inovací a metod, které mají za úkol firmám poskytnout efektivnější a modernější způsoby řízení vlastních operací. Nicméně digitální transformace jde ruku v ruce se zapojením vyššího počtu IT specialistů, a proto jsou odborná znalost a důkladné proškolení při práci na projektech klíčové pro dosažení dlouhodobě účinných výsledků.
O volné pozice v sektoru IT se uchází čím dál větší počet lidí a důvodů je hned několik. V první řadě je to profese, která je v neustálém vývoji, denně čelíte novým výzvám a propojujete přitom analytické myšlení s kreativním. Dalším důvodem je vize do budoucna. „Mnozí lidé přemýšlejí nad tím, jestli jejich současný obor či specializace bude v blízké době vůbec existovat a chtějí být součástí perspektivního odvětví s velkou možností kariérního růstu,“ dodává Večerková. Nezůstávejte však na omylu, že byste se v tomto odvětví mohli uplatnit pouze na pozici programátora. IT svět nabízí širokou nabídku pracovních pozic, mezi které mimo jiné patří pozice data science analytik, odborník přes kybernetickou bezpečnost, UX design specialista a mnoho dalších. Pokud vás IT zajímá, nakopněte své sebevědomí a s odhodláním skočte po nové kariérní příležitosti.
Poznejte blíž své zájmy a reagujte na ně odpovídajícím řešením
Abyste se ujistili, že je práce v IT tou správnou volbou, musíte ze všeho nejdřív prozkoumat samotný obor a seznámit se s každou jeho oblastí. Na internetu navíc najdete spoustu volně dostupných zdrojů, kde si můžete vyzkoušet například základy programování a zjistit tak, jestli máte skutečný zájem se dále učit. Tato zkušenost vám lépe přiblíží představu o tom, co by vás mohlo konkrétně zajímat a usnadní vám práci při hledání vhodného kurzu.
„V Coding Bootcamp Praha si v rámci několikaměsíčního studia účastníci tvoří portfolio svých projektů, které každému seniornímu programátorovi dá dobrou představu o znalostech daného kandidáta. Ještě důležitější, než znalost programování je ale pro juniory chuť se učit – firmy často dají přednost kandidátům, kteří umí dobře komunikovat a jsou schopni prokázat nadšení a odhodlání pokračovat ve vzdělávání v oblasti IT,“komentuje Jana Večerková, zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha. Pamatujte, že nikdy není pozdě začít v novém odvětví, důležité je mít chuť a motivaci naučit se novým věcem a umět překročit hranice své komfortní zóny.
Práce s AI
Vydáte-li se cestou IT, tak vás rozhodně nemine ani práce s umělou inteligencí. Je totiž skvělým pomocníkem při hledání chyb a navrhování změn, díky čemuž budete rychlejší v plnění dílčích zadání. „Zároveň dělá programování přístupnějším pro začátečníky, protože když si nejste jisti správností daného postupu, případně nevíte, jak nějaký kus kódu napsat, tyto nástroje vám mohou pomoci,“ dodává Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.
Začlenění programování do školních osnov
Jednou z hlavních vizí pro současné školáky a budoucí generace je zařazení rozšířené IT výuky do školních osnov základních škol. „Česká republika nedávno přišla s novou koncepcí, tzn. Novou informatikou, jejímž cílem je rozvoj informatického myšlení, což je jen jiný název pro rozvoj logického a abstraktního myšlení,“informuje Jana Večerková. Díky této formě vzdělání budou mít děti základní povědomí o fungování technologií, které je klíčové pro úspěšnou budoucnost v jakémkoli profesním odvětví. IT gramotnost buduje a rozvíjí kreativitu a samostatnost při řešení úkolů, což může být velkým přínosem i v řadě dalších zaměření. Vzdělání v oblasti IT na základních školách tedy připravuje žáky pro úspěšnou a perspektivní budoucnost, a to nejen v profesním, ale i v osobním životě.
Foto + Zdroj: Kašpar PR