e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Dotační kolotoč

28.08.2023, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Dotační kolotoč

Jestli se někde opravdu do důsledků potvrzuje stará pravda, že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly, tak je to v systému dotací. Momentálně se ve veřejném prostoru scházejí dvě dotační témata. Jedním je snaha vlády snížit výdaje státního rozpočtu a za tím účelem seškrtat dotace v rozsahu asi 50 mld korun, druhým tématem je zvyšování dotací na úspory energií v domácnostech a zároveň na snižování ekologické zátěže. 

Když si fungování obou těch témat představíme v praxi, tak nám vyjde paradox, dost odlišný od původního výkladu: dotace domácnostem se mají využívat na instalace tepelných čerpadel, která nahradí staré kotle na tuhá paliva, na instalace solárních panelů, které sníží spotřebu elektřiny z veřejné sítě a na zateplování rodinných domů, které sníží náklady na topení.  

V praxi to funguje srozumitelně: za tepelné čerpadlo by domácnost vydala kolem 300 tisíc korun, dotace to sníží zhruba o třetinu. Nepochybně se tím zvýší počet domácností, které si tepelné čerpadlo pořídí… takže výrobci tepelných čerpadel budou mít daleko větší odbyt, a tím pádem i daleko vyšší zisk. Obdobně to zafunguje i u solárních panelů a zateplování fasád. Nebudou to jen energetické úspory domácností, budou to také vyšší obraty a vyšší zisky dodavatelských firem. Tyto firmy možná zaměstnají víc lidí a snad zaplatí vyšší daně a jejich prosperita se propíše i do výsledků jejich dodavatelů. Zároveň klesne spotřeba energií, a tedy i zisky energetických firem.

Stát zároveň škrtne průmyslovým a zemědělským firmám dotace. Mluví se o již zmíněné částce 50 miliard a proslýchá se, že jen zemědělské firmy přijdou asi o 20 miliard. 
Ve firmách, které přijdou o dotace, se některé (dosud dotované) výroby stanou nejspíš nerentabilními. Firma je buď zdraží, nebo zruší. Některé firmy mohou bez dotací zcela zahynout, tedy propustit zaměstnance a každopádně platit méně na daních. 

Celý ten kolotoč tedy vlastně způsobí určitou strukturální změnu v ekonomice: dojde k útlumu některých firem (které přijdou o dotace) a k rozvoji jiných (které se budou dobře živit na dotacích pro domácnosti). Ve zkratce: zlevníme si tepelná čerpadla a zdražíme si například některé potraviny. 

Dotujeme tepelná čerpadla a solární panely, čímž snižujeme spotřebu energie, a tedy prosperitu energetických firem. Škrtáme dotace zemědělcům, kteří mohou udělat jen dvě věci – buď některou výrobu zruší, nebo ji zdraží. Dražší potraviny přivedou další lidi k hmotné nouzi a na to máme další dotace. Změny v dotacích mají další a další důsledky, a tak se z tržní ekonomiky stává bludiště dotačních titulů. Už nejde jen o to získat zákazníka, zvýšit kvalitu a snížit náklady. Mnohdy je jednodušší získat dotaci. Stát pak potřebuje další a další peníze, jeho role v ekonomice roste a tržní motivace soukromých firem se vytrácí. Na obzoru se rýsuje plán dotací, možná zrovna pětiletý… ale pak si vzpomeňme: systém, ve kterém se hlavně plnily pětiletky už jsme si vyzkoušeli a to s jasným výsledkem: nefunguje! 

Martin Švehla

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Poznámka k aktuálnímu tématu: predátorské časopisy

14.05.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s aktuálně propíranou otázkou, zda mohou být za vědce považováni autoři, kteří publikovali v tzv. „predátorských“ časopisech, se zřejmě již trochu zapomnělo na atmosféru, která panovala na začátku nového milénia.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama