e-news.cz - kurzy
Reklama

Cantillonův efekt: Jak nerovnoměrné rozdělení bohatství ovlivňuje ekonomiku

03.08.2023, Autor: red

2 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 5
Cantillonův efekt: Jak nerovnoměrné rozdělení bohatství ovlivňuje ekonomiku

Cantillonův efekt je pojmenován po ekonomovi Richardu Cantillonovi, který v 18. století popsal nerovnoměrné rozdělení bohatství ve společnosti a jeho dopad na ekonomický systém. Tento efekt se týká různých aspektů ekonomiky, včetně inflace, cenové hladiny a investičních rozhodnutí. V tomto článku se podíváme podrobněji na Cantillonův efekt a jeho vliv na ekonomiku.

Richard Cantillon, irský ekonom a finančník si všiml, že se majitelé těžebních stříbrných a zlatých dolů dostávají k bohatství jako první a toto bohatství pak utrácejí za spotřebu. Tím roste poptávka a tržní cena a dochází tak k inflaci. Richard dospěl k názoru, že rozdělení peněz ve společnosti neovlivňuje všechny lidi stejným způsobem. Když je do ekonomiky vloženo více peněz, v současné době můžeme říci je “natištěno” více peněz, ti, kteří mají přímý přístup k těmto penězům, mají příležitost je využít dříve než ostatní. Tito lidé mohou investovat peníze do aktiv, jako jsou nemovitosti nebo akcie, a získat tak zvýšené zisky. Avšak s postupem času se zvyšují i ceny těchto aktiv, což způsobuje inflaci a negativní dopad na ostatní obyvatele.

Cantillonův efekt ukazuje, že inflace ve společnosti není rovnoměrně rozložena. Když se peníze do ekonomiky nalijí, první majitelé mají příležitost využít těchto peněz k nákupu zboží a služeb za stávající ceny. Mají tedy výhodu před ostatními spotřebiteli. Postupem času se však inflace projevuje ve formě vyšších cen, což znamená, že ostatní obyvatelé musí platit více za stejné zboží a služby. To může vést k chudobě a ztrátě kupní síly u těch, kteří nemají přístup k nově vytvořeným penězům.

Inflace, stejně tak jako Cantillonův efekt, může vzniknout z několika faktorů. Například:

Monetární politika a centrální banka

Když centrální banka vytváří nové peníze a pouští je do ekonomiky, tyto peníze se obvykle dostávají nejprve do finančního sektoru nebo k vybraným subjektům, jako jsou banky a velké korporace. Tyto subjekty mají přímý přístup k nově vytvořeným penězům a mohou je investovat do aktiv, která mají potenciál rychle zvýšit svou hodnotu, jako jsou akcie nebo nemovitosti.

Přerozdělovací mechanismy

Existují různé socioekonomické faktory, které mohou vést ke koncentraci bohatství v určitých skupinách ve společnosti. Například daňové politiky, korupce, privilegovaný přístup ke zdrojům či dědictví, mohou způsobit, že určité skupiny lidí mají přístup k většímu množství peněz a finančních prostředků než ostatní.

Strukturální nerovnosti

Nedostatečný přístupu ke vzdělání a informacím také mohou přispět ke Cantillonovu efektu. Ti, kteří mají přístup k lepším vzdělávacím a ekonomickým příležitostem, mají tendenci vytvářet výhody a zisky ve srovnání s těmi, kteří nemají přístup ke stejným zdrojům. Tato nerovnost v přístupu ke zdrojům a příležitostem může vést k nerovnoměrnému rozdělení bohatství. 

Cantillonův efekt může vzniknout kombinací těchto faktorů a interakcí mezi různými socioekonomickými skupinami a institucionálními podmínkami ve společnosti.

Důsledky pro ekonomiku jsou široké, jelikož nerovnoměrné rozdělení bohatství vede k růstu sociálních a ekonomických nerovností. To může vést ke zvýšení sociálního napětí a snížení sociální soudržnosti. Kromě toho může Cantillonův efekt podkopávat důvěru ve finanční systém a zpochybňovat důvěru v politické uspořádání.

Příklady Cantilonova efektu:

Realitní trh

Když se peníze dostávají do ekonomiky, první majitelé těchto peněz mají možnost investovat do nemovitostí. To může způsobit rychlý růst cen nemovitostí, což zvýhodňuje ty, kteří mají přístup k penězům. Ostatní obyvatelé se poté mohou potýkat s obtížemi při hledání cenově dostupného bydlení.

Akciový trh

Investoři s přístupem k nově vytvořeným penězům je mohou investovat do akcií. To může způsobit růst cen akcií a umožnit těmto investorům získat vysoké zisky. Naopak ti, kteří nemají dostatek finančních prostředků, aby investovali do akcií, nemohou těchto výhod plně využít.

Inflace a nákupní síla

První majitelé nově vytvořených peněz mají příležitost využít tyto prostředky k nákupu zboží a služeb za stávající ceny. Avšak postupem času se ceny zvyšují, což způsobuje, že ostatní obyvatelé musí platit více za stejné zboží a služby. To snižuje jejich kupní sílu a může vést k chudobě.

Chápání Cantillonova efektu je klíčové pro ekonomy, politiky a rozhodovatele, kteří se snaží pochopit a řešit problémy spojené s nerovností ve společnosti. Implementace spravedlivých a rovných ekonomických politik, podpora vzdělání a přístupu ke zdrojům a zvýšení finanční gramotnosti mohou pomoci snížit dopady Cantillonova efektu a zvýšit také rovnost napříč společností.

JANA PŘIBYLOVÁ, analytička Liberálního institutu, zabývá se ekonomikou Jižní Ameriky a obchodními vztahy mezi Evropou a Jižní Amerikou

Foto: Pixabay

Zdroj: Jana Přibylová


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama