e-news.cz - kurzy
Reklama

Fassmann: K vývoji inflace za první pololetí s výhledem do konce roku II. 

19.07.2023, Autor: Martin Fassmann

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Fassmann: K vývoji inflace za první pololetí s výhledem do konce roku II. 

Aktuální informace o tom, že se index spotřebitelských cen v červnu proti červnu minulého roku dostal pod úroveň 10 % ve skutečnosti mnoho neznamenáObávám se naopak, že šířený optimismus o tom, že ještě letos dosáhneme ještě nižší hranice inflace než predikovaných 11,2 % (dle ČNB) či dokonce 10.9 % (dle MF ČR) není na místě. Ono totiž nebude jednoduché naplnit ani tyto hranice.  

Vývoj inflace v jednotlivých měsících roku 2023

(podle různých typů indexů)

Zdroj: ČSÚ

I když totiž vyloučíme z úvahy vývoj inflace v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy se míra inflace po loňském prudkém růstu dále zvyšovala a vezmeme v úvahu pouze klesající trend druhého čtvrtletí (viz. tabulka), musela by ve druhém pololetí míra inflace začít klesat téměř dvakrát tak rychleji než dosud (ze současných meziměsíčních -0,4 %, na zhruba – 0,8 %) což je s velkým, opravdu velkým otazníkem. Pokud by však k tomuto výraznému urychlení poklesu inflace nedošlo, pak bychom pro letošek museli počítat s průměrnou mírou inflace ne na úrovni 11 %, ale spíše někde mezi 12 – 13 %. (Vzhledem k tomu, že se tato procenta počítají již z vyšší cenové hladiny loňského roku, je v podstatě takto vysoká inflace co do působení naprosto srovnatelná s výší loňské inflace).  

To by pro českou ekonomiku, ale především pro hospodářskou politiku této vlády byla opravdu pěkná vizitka. O to „krásnější“, že by totiž zřetelný proinflační charakter své politiky nemohla skrývat za inflační impulsy dovezenými ze zahraničí. 

A ještě jednu věc je nutno zmínit – věc, kterou by si politici, analytici a vůbec všichni co kdy mluvili a mluví o inflaci měli opakovat každý večer před spaním – inflace znamená růst cen a to vždy a za jakýchkoli okolností. Ať je inflace vysoká nebo nízká, ať roste nebo klesá, ceny vždy rostou! Růst inflace znamená zrychlení cenového růstu, pokles inflace zpomalení cenového růstu. Vždy ale růstu! Pro někoho to bude asi překvapivé, ale i při poklesu inflace ceny rostou a ne – jak často slyšíme z úst nejrůznějších analytiků, moderátorů či politiků – klesají! Tomu, když klesají ceny se říká deflace a tomuto jevu jsme opravdu na hony vzdáleni (a vzdáleny).  

Tedy až uslyšíte od různých osob ve sdělovacích prostředcích úlevné věty typu, že se očekává pokles inflace a že se tedy podařilo už konečně ceny zastavit, zkrotit, či snížit tak vězte, že i při nejoptimističtějším vývoji:  

Za prvé – ceny v žádném případě nepoklesnou, ale maximálně porostou pomaleji. 

Za druhé – ani tento pomalejší růst nemusí nutně znamenat, že se absolutní nárůsty cen v korunovém vyjádření nějak výrazně sníží. Nenakupujeme totiž za inflaci, ale za ceny. A v tom to vězí. 

Prostě desetiprocentní nárůst ceny při výchozí ceně zboží 100 Kč, se rovná pětiprocentnímu nárůstu ceny stejné komodity, která mezi tím dosáhla hodnoty 200 korun. No nekupte to, když se Vám inflace snížila na polovinu!  

Foto: Pixabay

Autor: Martin Fassmann


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Poznámka k aktuálnímu tématu: predátorské časopisy

14.05.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s aktuálně propíranou otázkou, zda mohou být za vědce považováni autoři, kteří publikovali v tzv. „predátorských“ časopisech, se zřejmě již trochu zapomnělo na atmosféru, která panovala na začátku nového milénia.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama