Apogeo
Reklama

CETA: Je školné cestou, jak financovat české univerzity?

30.03.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Je školné cestou, jak financovat české univerzity?

V době hospodářské krize jsou vlády nuceny hledat alternativní zdroje příjmů pro financování veřejných služeb. Jednou z těchto služeb je vzdělávání, které dlouhodobě postrádá potřebné finanční prostředky pro kvalitní provoz. To se však může změnit se zavedením školného.

Tento krok však s sebou přináší i řadu potenciálních problémů, jako je zhoršená dostupnost vzdělání nebo hrozba zadlužení studentů. Řešením by naopak mohlo být zavedení státem garantovaných půjček nebo zvláštních sociálních stipendií.

Všeobecně je rozšířen názor, že vzdělávací služba by měla být dostupná co největšímu počtu občanů, aby byla zajištěna určitá forma minimální rovnosti příležitostí. Zpoplatnění této služby by pak mohlo znevýhodnit slabší vrstvy společnosti a tuto rovnost narušit.

Nicméně univerzální odpovědí není nutně poskytovat tuto službu „zdarma“ pro všechny. Lze předpokládat, že bohatší vrstvy obyvatelstva nebudou mít problém se zaplacením školného a proto by v tomto případě dávalo smysl, aby stát nebo vysoké školy poskytovaly zvláštní sociální stipendia studentům, jejichž příjem, resp. celkový příjem jejich rodiny, nedosahuje určité hranice (např. mediánu mzdy).  

Někteří lidé mohou namísto státní podpory zvolit půjčku od soukromých institucí, která by se ale v případě neúspěšného často stává zátěží pro zbytek života, protože nebudou schopni získat zaměstnání, které by jim umožnilo půjčku splácet.

Stát se naštěstí může inspirovat britským modelem, který má pro tyto účely speciální studentské půjčky, které jsou dlužníci povinni splácet pouze v případě, že do určitého počtu let po ukončení studia dosáhnou určitého příjmu. Tedy, pokud jim studium skutečně pomůže získat lepší práci a má pro ně pozitivní přínos. V opačném případě se půjčka stává dotací, a nikoliv břemenem na celý život.

Shrnuto a podtrženo, zavedení školného na vysokých školách může jistě pomoci získat dodatečné příjmy na vzdělávání, ale může také ohrozit jeho dostupnost a také zhoršit finanční situaci studentů. Řešením těchto problémů pak může být zavedení cílených sociálních stipendií a speciálních půjček, které budou spláceny pouze v případě, že vzdělání bude pro studenty skutečně přínosem. Tyto kroky zajistí, že vzdělání zůstane dostupné a zároveň zvýší finanční prostředky, které do něj plynou.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama