e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům

02.03.2023, Autor: red

25 votes, average: 4,32 out of 525 votes, average: 4,32 out of 525 votes, average: 4,32 out of 525 votes, average: 4,32 out of 525 votes, average: 4,32 out of 5
CETA: Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům

Vzhledem k vysoké inflaci a enormnímu schodku rozpočtu je zvyšování platů politiků a centrálních bankéřů právem kritizováno. Zatímco mzdy většiny občanů kvůli inflaci v reálných hodnotách klesají, vysoce postavení státní představitelé si mnou ruce.

O to úsměvnější to celé je, když vezmete v úvahu, že náplní jejich práce je vyvarovat se podobným situacím. Přitom právě veřejní činitelé jsou jedni z mála, kdo přímo finančně nepociťují důsledky své práce.

Řešením, které nejčastěji navrhuje nespokojené obyvatelstvo, je jednoduše snížit platy politiků (z nějakého důvodu se hněv vyhýbá centrálním bankéřům, kteří často nesou větší podíl viny), nejlépe na úroveň minimální mzdy. Ačkoliv by tento krok alespoň na chvíli uklidnil celou situaci, toto snížení nákladů by státní rozpočet nezachránilo a nemělo by žádné další účinky. Aplikací běžné ekonomické analýzy však můžeme dospět k optimálnímu a motivujícímu řešení.

Státní rozpočet zkrátka plní roli bianko šeku. Cílem každého politika je proto tradičně „nakoupit“ co nejvíce voličů, bez ohledu na celkové negativní důsledky pro ekonomiku, protože ty z 90 % spadnou do klína jejich nástupcům. Bohužel, toto chování nezastaví pouhé snížení mezd politiků. Pravděpodobně je to bude pouze motivovat k větší korupci, tj. aby jinak získali chybějící příjmy. Mzdy musí odrážet skutečné důsledky hospodářské politiky, tj. odměňovat dobré (jako je hospodářský růst) a trestat špatné. Takže z ekonomického hlediska musí být tato negativní externalita zohledněna prostřednictvím mezd.

Původ tohoto principu lze nalézt v práci ekonoma Carla E. Walshe, který podobně uvažoval o vztahu mezi mzdami a efektivitou práce výše uvedených centrálních bankéřů. Tzv. Walshova smlouva měla upravit mzdy centrálních bankéřů ve vztahu k dosažení inflačního cíle. Podle Walshe mzdy negativně souvisí s rozdílem mezi skutečnou a cílovou mírou inflace.

Čím blíže je tedy skutečná míra inflace inflačnímu cíli, tím vyšší je mzda centrálních bankéřů. Centrální bankéři jsou proto odměňováni za kvalitu řízení své měnové politiky a informační asymetrie mezi centrální bankou a trhy se snižuje, protože každý ví, že mzdy centrálních bankéřů závisí na tom, jak úspěšně mohou dosáhnout inflačního cíle.

V případě politiků by pak vstoupilo do hry několik proměnných.

Záleží na tom, zda je ekonomika v recesi, nebo jestli roste. V případě růstu by mohl být jediným přijatelným výsledkem nulový schodek (nicméně z hlediska politického cyklu a časové nekonzistence by měl být vzat v úvahu průměr za poslední dva roky s 1 % rozpětím chyb). V dobách krize by podmínky mohly být nastaveny trochu shovívavěji, s prahem schodku odvozeným od formy použité dluhové brzdy (i když není dodržována) ve většině zemí EU.

V případě porušení pravidel by mzdy politiků odpovědných za hospodářskou politiku začaly klesat o 10 % za každé 1 % HDP, o které se zvýší rozpočtový schodek. Naopak, pokud by byla pravidla dodržována, došlo by k automatické úpravě směrem nahoru o 10 % ročně. Motivace k udržení nízkého schodku státního rozpočtu by tedy začala zohledňovat pokračující motivaci k opětovnému zvolení, což by v kombinaci s Walshovou smlouvou s centrálními bankéři mohlo přinejmenším přispět k lepším vyhlídkám na cenově stabilnější časy.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama