Evropské finanční trhy začínají zelenat. Nasvědčuje tomu alespoň nedávná iniciativa vícero investorů spravujících aktiva ve výši 1,5 bilionů dolarů, která se se svými požadavky obrátila na významné evropské banky. Ty dle nich riskují, že pokud letos nepřestanou přímo financovat nová ropná a plynová pole, ohrozí cestu k nulovým emisím uhlíku a růst obnovitelných zdrojů energie.
Organizace ShareAction uvedla, že tento požadavek vznesla v dopisech zaslaných šéfům bank Barclays (BARC.L), BNP Paribas (BNPP.PA), Credit Agricole (CAGR.PA), Deutsche Bank (DBKGn.DE) a Societe Generale (SOGN.PA). Zodpovědná investiční skupina, která dopisy koordinuje, uvedla, že mezi signatáři z řad investorů jsou i společnosti Aegon Asset Management, La Francaise Asset Management a britský Local Government Pension Scheme.
„Investoři dávají těmto bankám na vědomí, že budou čelit stále většímu tlaku, pokud brzy nezakročí a nezmění financování nových ropných a plynových polí,“ uvedla Jeanne Martinová z organizace ShareAction.
Neutrální reakce bank
Mluvčí banky Barclays reagoval, že banka může nejvíce změnit situaci tím, že bude spolupracovat se zákazníky a klienty při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství. „Mezi ně patří mnoho ropných a plynárenských společností, které se aktivně zapojují a mají zásadní význam pro transpozici k nízkouhlíkové ekonomice,“ uvedl mluvčí banky a dodal, že Barclays dlouhodobě snižuje financované emise z energetiky.
BNP Paribas v e-mailu uvedla, že minulý měsíc oznámila nové cíle „urychlení přechodu na nízkouhlíkové hospodářství“, včetně ukončení financování nového průzkumu a těžby ropy a plynu a snížení expozice vůči plynu.
Credit Agricole dále uvedla, že již ukončila financování nových projektů těžby ropy a že má plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
Societe Generale se odmítla vyjádřit, ale její mluvčí vzkázal, že banka dopis posoudí jakmile jeho kopii obdrží i její vedení. Mluvčí poukázal na cíle francouzské banky snížit expozici vůči těžbě ropy a zemního plynu do roku 2025.
Deutsche Bank uvedla, že od roku 2016 „výrazně snížila“ svou angažovanost v odvětvích s vysokou uhlíkovou náročností a dohodla se na cílech snížení financovaných emisí do roku 2030 a do roku 2050. „Zaměřujeme se na podporu našich zákazníků v jejich transformaci směrem k uhlíkové neutralitě,“ zní vyjádření z oficiálního prohlášení.
Ačkoli banky v rámci závazků snížit financované emise uhlíku na nulu do roku 2050 zpřísňují kritéria pro poskytování úvěrů na fosilní paliva, ekologické skupiny stále tvrdí, že dělají příliš málo a příliš pozdě.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA