Spojené státy americké čeká další boj o dluhový strop, což investorům přináší další obavy ohledně výkonnosti trhů v tomto roce.
Spojené státy ve čtvrtek pravděpodobně narazí na stanovený výpůjční limit ve výši 31,4 bilionu dolarů, což donutí ministerstvo financí zahájit mimořádná opatření k řízení hotovosti, která mohou pravděpodobně zabránit nesplacení dluhu až do začátku června.
Tento opakující se legislativní spor o dluhové limity byl většinou vyřešen dříve, než se mohl promítnout na trhy. V roce 2011 však přiměla dlouhotrvající patová situace agenturu Standard & Poor’s poprvé snížit úvěrový rating USA, což způsobilo otřes na finančních trzích. Někteří investoři se nyní obávají, že těsná většina Republikánské strany v Kongresu by tentokrát mohla ztížit dosažení kompromisu.
Dluhový strop je maximální částka, kterou si vláda USA může vypůjčit na splnění svých finančních závazků. Dluhový strop stanovuje Kongres a v současné době se rovná zhruba 120 % ročního hospodářského výkonu země.
Zdroj: Reuters
Po dosažení dluhového stropu nemůže ministerstvo financí vydávat další bankovky, dluhopisy ani směnky a účty může platit pouze z daňových příjmů. Dluhový strop v současné době činí 31,4 bilionu USD. To také znamená, že vláda si nebude moci půjčit další peníze, aby dostála svým finančním závazkům, a bude se muset spolehnout na své stávající hotovostní rezervy a jiné prostředky, aby zaplatila své účty a vyhnula se platební neschopnosti.
Pokud nebude dluhový strop zvýšen a vláda nebude schopna platit své účty, mohlo by to vést k nesplacení jejího dluhu, což by mělo vážné důsledky jak pro ekonomiku USA, tak pro světové finanční trhy.
JAN ŠINCL, spolupracovník CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA