Apogeo
Reklama

Import energie z Ruska se dle očekávání rapidně propadl

05.12.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Import energie z Ruska se dle očekávání rapidně propadl

Ruskem vedená válka na Ukrajině vyvolala u ostatních států do té doby bezprecedentní reakci z hlediska ekonomických sankcí. Jedním z klíčových statků, který si státy Evropské Unie z Ruska opatřovaly jsou nepochybně energie a energetické produkty.

A právě v jejich importu došlo k rapidnímu propadu.

S ohledem na sezónně očištěné hodnoty byl podíl Ruska na dovozu energie do EU až do prvního čtvrtletí roku 2022 poměrně stabilní (mezi 26,0 % a 27,6 %). Mezi prvním a druhým čtvrtletím roku 2022 se podíl prudce snížil a tento klesající trend pokračoval i mezi druhým a třetím čtvrtletím roku 2022. Celkově se podíl Ruska na dovozu energie do EU mezi prvním a třetím čtvrtletím roku 2022 snížil o více než 10procentních bodů, z 25,5 % na 15,1 %.

Ruský pokles můžeme poté ještě lépe pozorovat v porovnáním se zvyšujícím se dovozem energie z Velké Británie a USA, tradičních evropských partnerů, kteří v oblasti obchodu s Ruskem přijaly obdobný postoj, jako státy EU.

Graf: Import energie do Evropy dle dovážejících států

Zdroj: Eurostat

Ve druhém čtvrtletí roku 2022 byl společný podíl Spojených států a Spojeného království o 1,4procentního bodu vyšší než podíl Ruska a tento rozdíl se ve třetím čtvrtletí roku 2022 zvýšil na 4,8procentního bodu. Ve třetím čtvrtletí letošního roku představoval dovoz energie ze Spojených států 12,2 % a ze Spojeného království 7,7 % celkového dovozu. 

Vzhledem k plánovanému úplnému zákazu importu ruských fosilních paliv, který má vstoupit v platnost v únoru můžeme očekávat i další pokles importu samotné energie. Evropské státy se ji v tomto ohledu snaží suplovat domácími zdroji a alternativními dodavateli. Je ovšem třeba mít na paměti, že energetické zdroje je třeba diverzifikovat a už nikdy nebudovat podobnou strategickou závislost, kterou Evropa vypěstovala na Rusku.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Sdílená auta stále více používají i lidé ve věku 40 – 60 let

30.04.2024, Autor: Z blogosféry

Carsharing se v posledních letech stává stále populárnější alternativou ke klasickému vlastnictví automobilu. A to nejen ve světových metropolích, ale i v České republice. Není překvapivé, že nejčastějšími uživateli jsou zástupci mladší generace, pro které je sdílená ekonomika součástí životního stylu.

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama