Investice do výzkumu a inovací jsou zároveň investicí do budoucnosti Evropy. Podnikové inovace se týkají široké škály činností, které podniky provádějí za účelem realizace inovačních procesů, vývoje nového zboží nebo služeb a jejich uvádění na trh.
Průzkum s názvem Společenství o inovacích (CIS) informuje o dvou druzích inovací: inovace produktů a inovace podnikových procesů. Z nejnovějších výsledků CIS vyplývá, že více než polovina (53 %) všech podniků v EU vykázala v letech 2018-2020 nějakou formu inovační činnosti.
Nejvyšší podíl inovačních podniků byl zaznamenán v Řecku (73 % všech podniků), následovaném Belgií (71 %), Německem, Finskem (obě země 69 %) a Kyprem (66 %). Naopak nejnižší inovační aktivita byla zaznamenána v Rumunsku (11 %), Lotyšsku (32 %), Maďarsku, Španělsku (obě země 33 %) a Polsku (35 %).
Inovativnější jsou zejména velké a střední podniky
Rozdělení podniků podle velikosti z hlediska inovací produktů nebo podnikových procesů v letech 2018-2020 ukázalo, že inovace častěji zavedly velké podniky (nad 250 zaměstnanců) (74 %), než středně velké podniky (50-249 zaměstnanců) (60 %).
Z údajů dále vyplývá, že téměř sedm z deseti velkých podniků zavedlo inovaci podnikového procesu (69 %) a více než polovina zavedla inovaci produktu (55 %). V naprosté většině společností označených jako malé (10-49 zaměstnanců) zavedly procesní inovace pouze čtyři z deseti a produktovou inovaci přibližně čtvrtina.
Graf: Podíl inovativních podniků v členských zemích EU
Zdroj: Eurostat
Výhra České republiky, prohra Visegrádské čtyřky
Dalo by se říci, že možná až překvapivě v tomto žebříčku nedosahuje Česká republika podprůměrných výsledků jako v řadě ostatních žebříčků. Naopak se pohybuje lehce nad evropským průměrem ve společnosti zemí, jako Nizozemsko, Dánsko a Irsko. To stejné se bohužel nedá říci o našich sousedech z uskupení V4 (Slovensko, Polsko, Maďarsko), kteří se pohybují na chvostu této statistiky.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA