Ačkoli roste počet volných pracovních míst, firmy nabízené mzdy za ně příliš nezvyšují.
Většinou se odměny pohybují blízko minimální mzdy. Namísto navýšení mezd firmy rozšiřují nabídku benefitů. Nicméně i díky tomu, že podniky nereagují pružně na situaci na trhu práce, je asi třetina nabízených pozic po více než půlroce stále neobsazená. Firmy nejvíce hledají montážní dělníky a pomocné síly ve výrobě.
Vyplývá to z analýzy ČSOB vycházející z vývoje padesáti tisíc inzerátů Úřadu práce za prvních šest měsíců letošního roku. Firmy v České republice nejvíce hledají pomocné síly ve výrobě a montážní dělníky. Zajímavostí je, že v hlavním městě nabízejí podniky v tomto segmentu jedny z nejnižších mezd. Podle analytika ČSOB Petra Dufka to může být zapříčiněno i vyšší koncentrací dělníků ze zahraničí. V celé ČR eviduje Úřad práce zhruba 10 a půl tisíce volných pracovních míst na pozici montážního dělníka a 9 a půl tisíce volných pozic pomocného dělníka. Průměrná minimální nabízená mzda je přitom u obou pozic dohromady v rozmezí od 14 500 do 16 000 korun měsíčně hrubého. Během prvního pololetí tohoto roku pak firmy nabízenou částku zvýšily v průměru o necelých 400 korun.
Ředitel poskytovatele zaměstnaneckých volnočasových benefitů Benefit Plus Václav Kurel uvedl, že řada společností na situaci na trhu práce nereaguje zvyšováním platů, ale rozšířením nabídky benefitů a zvyšováním ročního příspěvku na zaměstnance. „Nejlépe je tento nárůst vidět u výrobních firem, u kterých v roce 2010 činil průměrný roční příspěvek na volnočasové benefity 3 000 korun a letos dosahuje již dvojnásobné částky, tedy 6 000 korun.“
Přetrvávají regionální rozdíly v odměňování, ve většině krajů jsou nejvýhodnější nabídky na pozici řidiče
Analýza rovněž poukázala na přetrvávající rozdíly v odměňování mezi regiony. „Tyto rozdíly ovšem nejsou většinou tak významné, aby motivovaly k migraci zaměstnanců v rámci ČR,“ komentoval Dufek, podle kterého je průměrný rozdíl v nabízené odměně mezi regiony zhruba 4 000 korun měsíčně hrubého. Nejštědřejší jsou na montážní dělníky podle aktuálních dat firmy v okresech Rokycany, Opava nebo Jindřichův Hradec, kde nabízejí přes 18 tisíc korun.
Ve většině krajů nabízejí podniky nejvyšší odměny řidičům, a to průměrnou minimální nabízenou mzdu ve výši 23 tisíc korun. Z pohledu výše mezd v Praze jsou nejžádanější IT pracovníci, kterým firmy nabízejí asi 45 tisíc korun, upozornil Dufek.
Analýza také přišla se zajímavou informací, že kvalifikovaná práce nezaručuje automaticky vyšší mzdu než práce pomocná. Minimálně v rámci třinácti okresů nabízejí firmy pomocným dělníkům výhodnější mzdu než ostatním profesím.
Koncem června bylo v tuzemsku přes 183 000 volných pracovních míst. Nezaměstnanost v červnu podle Úřadu práce klesla na čtyři procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda v prvním kvartálu letošního roku meziročně vzrostla o 5,3 procenta na 27 889 korun. Medián neboli prostřední hodnota mezd vzrostl ve srovnání s minulým rokem o 5,2 procenta na 23 704 korun.