V prvním čtvrtletí roku 2022 činily emise skleníkových plynů v hospodářství EU celkem 1 029 milionů tun CO2, což představuje nárůst o 7 % a 6 % ve srovnání se stejným čtvrtletím let 2020, respektive 2021. Stále se však jedná o menší hodnoty než v prvním čtvrtletí roku 2019, kdy evropské hospodářství generovalo celkem 1 035 milionů tun CO2.
Vyplývá to z nejnovějších údajů zveřejněných Eurostatem. I přes znovuotevření ekonomik, které by sebou mělo nepochybně přinést opětovný nárůst ekonomické aktivity a s ní spojených emisí, se tento údaj oproti roku 2019 drží již stabilně na nižších hodnotách. Jedním z důvodů je nepochybně zvyšující se poptávka po ochraně životního prostředí, která je v EU reprezentována zejména plánem Green Deal. V současnosti může tento údaj ovlivnit i snaha o větší energetickou nezávislost na fosilních palivech vyvolaná ruskou válečnou agresí.
Nejvíce emisí vyprodukovali domácnosti
V prvním čtvrtletí roku 2022 byly za nejvíce emisí skleníkových plynů zodpovědné domácnosti (24 %), následované výrobou elektřiny a plynu (21 %), zpracovatelským průmyslem (20 %), zemědělstvím (12 %) a v neposlední řadě dopravou (10 %).
Emise skleníkových plynů se ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 zvýšily ve všech odvětvích s výjimkou domácností, které zůstaly na stejné úrovni (245 milionů tun CO2). Nejvyšší nárůst byl zaznamenán v dopravě (+21 %), těžbě (+15 %) a stavebnictví (+11 %).
Graf: Produkce emisí dle aktivity
Zdroj: Eurostat
Post-pandemické zvyšování
Emise v prvním čtvrtletí roku 2022 vzrostly téměř ve všech členských státech EU ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Nizozemsko a Finsko byly jedinými členskými státy, které v prvním čtvrtletí roku 2022 zaznamenaly mírný pokles emisí. Mezi členské státy, které ve stejném srovnávacím období emise zvýšily nejvíce patřily Bulharsko (+38 %), Malta (+21 %) a Irsko (+20 %).
Plánovaný pokles
Vzhledem k rostoucím investicím do bezemisní ekonomiky se tak v budoucnosti návrat k před pandemickým hodnotám zřejmě nedá očekávat. Pakliže bude zelená transformace probíhat úspěšně, můžeme naopak v blízké budoucnosti očekávat pokles vyprodukovaných emisí.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA