e-news.cz - kurzy
Reklama

V Čechách dětem spoří šedesát sedm procent rodičů, na Slovensku až sedmdesát devět procent

20.07.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
V Čechách dětem spoří šedesát sedm procent rodičů, na Slovensku až sedmdesát devět procent

Češi patří ke spořivým národům. Mezi top tři motivátory ke spoření patří i střádání pro děti na jejich jednodušší start do života. Nějaké peníze dětem odkládá šedesát sedm procent českých rodičů, u slovenských sousedů je to dokonce sedmdesát devět procent rodičů.

Nejčastěji dávají stranou částku 500–1000 korun. Zatímco v Čechách je nejvyužívanějším spořicím produktem pro děti stavební spoření, které využívá až 52 % rodičů, na Slovensku je to dětský spořicí účet, který preferuje 43 % dotázaných. Čeští rodiče mají vyšší požadavky na zhodnocení, nejvíce, a to 43 % jich očekává roční zhodnocení úspor pro děti na úrovni 1,5–3 %, na Slovensku očekává nejvyšší podíl rodičů (38 %) zhodnocení jen do 1,5 % p.a. Informace vyplynuly z dotazování online investiční platformy Portu.
Svým dětem spoří téměř 7 z 10 českých rodičů, na Slovensku pak dokonce 8 z 10 dotázaných rodičů. Rovnou od narození přitom začalo odkládat 36 % Čechů a 49 % Slováků. Polovina českých rodičů spoří částku 500 až 1 000 Kč, na Slovensku ekvivalent této částky (20–60 eur) odkládá 56 % dotázaných. Další zhruba třetina rodičů v obou regionech spoří maximálně 500 Kč a jen 12 % Čechů, resp. 10 % Slováků, zvládá odkládat v průměru více než 1 500 Kč.
Až potud je situace v obou krajinách podobná. Výraznější odchylky ale můžeme vidět ve využívání finančních a investičních produktů, které mají zhodnotit úspory pro děti, ale také v očekávaném zhodnocení. Zatímco v Čechách je jednoznačně nejvyužívanějším nástrojem stavební spoření (52 %), na Slovensku ho využívá jen čtvrtina dotázaných (25 %). Naopak Slováci nejčastěji střádají dětem na dětských spořicích účtech (43 %), ten využívá v Čechách zhruba 36 % rodičů. Slováci také výrazně častěji než Češi využívají pro vytváření a zhodnocení úspor dětem investiční životní pojištění (29 % vs. 10 %), ale také podílové fondy (14 % vs. 9 %) nebo akcie a dluhopisy. Čeští rodiče naopak častěji volí alternativu střádání pro děti prostřednictvím penzijního spoření (13 % vs. 3 %).
„Stavební spoření má v Čechách silnou tradici. Jeho hlavními výhodami je státní příspěvek a v podstatě nulové riziko, zároveň ale takto konzervativní produkt nemá při vyšší inflaci šanci udržet hodnotu peněz. Při odkládání peněz pro děti je třeba využít dlouhý horizont, který mají rodiče k dispozici a vybrat produkt, který peníze zhodnocuje efektivněji. Právě čas hraje ve prospěch investičních produktů jako jsou akcie, dluhopisy nebo levné ETF fondy. Investice sice nesou určité riziko, to se ale s delším horizontem snižuje, a naopak vytváří potenciál vyššího zhodnocení – například u akcií v průměru kolem 8 % ročně,“ říká Anna Kortusová, analytička online investiční platformy Portu.

Graf – Využívání finančních produktů ke spoření pro děti v ČR a SR

Foto: Portu

Pokud se podíváme na předpokládané zhodnocení, v Čechách nejvíce rodičů (43 %) očekává že jejich úspory budou zhodnoceny ročně alespoň o 1,5-3 % a další zhruba čtvrtina (28 %) očekává úročení do 1,5 % p.a. Na Slovensku by bylo s úročením do 1,5 % spokojeno 39 % dotázaných a s úročením 1,5-3 % zhruba třetina (34 %) dotázaných. Nižší očekávání mají častěji ženy. Muži by si častěji představovali vyšší než 3% zhodnocení. Více než 5% zhodnocení úspor pro děti by si pak představovalo 7 % českých a 10 % slovenských rodičů.
„K odkládání peněz bokem je vhodné inspirovat i samotné děti. Naučí je to hospodařit s penězi a brát v úvahu časový horizont. Dlouhodobějším odkládáním vnímají rostoucí úspory a schopnost připravit se na větší finanční výdaje i splnění vytouženého snu. Starší děti, které mají k dispozici peníze z brigád či získané formou dárku za vysvědčení nebo k narozeninám, si je mohou nechat zhodnocovat na dětském investičním účtu, kde uvidí vývojovou křivku. Už v mladším věku se tak učí zodpovědnému přístupu k financím a důležitosti odkládání peněz stranou na výdaje, které je čekají v budoucnosti,“ uzavírá Kortusová.
Jednoduchou formou investování je například dětský investiční účet od Portu s nízkým 0,25% poplatkem, kam mohou začít odkládat rodiče nebo příbuzní a později se do investování mohou zapojit sami děti. Pokud například začnou potomkovi rodiče spořit od narození částku 1 000 Kč měsíčně, v 18 letech může vstoupit do dospělosti s 527 000 Kč.
Foto: Pixabay
Zdroj: ShrtCut Studio
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Vánoční tržby e-shopů budou zřejmě vyšší než loni

21.11.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých e-shopů z letošních předvánočních nákupů by mohly být asi o pět procent vyšší než loni. Nahrává tomu meziroční nárůst prodejů i příznivější ekonomická situace domácností. Nejčastěji Češi plánují utratit za dárky pod stromeček 5 až 10 tisíc korun.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny nemovitostí ve vyloučených lokalitách vykazují neobvyklé trendy

15.11.2024, Autor: Z blogosféry

Ústecký kraj je dlouhodobě známý svým specifickým realitním trhem, který se vyznačuje nejnižšími cenami nemovitostí v České republice. Tento fenomén je zvlášť patrný ve vyloučených lokalitách, kde sociální a ekonomické faktory významně ovlivňují hodnotu realit. Průměrná cena bytu o velikosti 50 m² se zde pohybuje kolem 25 000 Kč za m², což je výrazně pod celorepublikovým průměrem, který dle posledních statistik přesahuje 60 000 Kč za m².

Češi si všímají nedostatku řemeslníků. Chybí i plynaři, zájem o ně potvrzují delší čekací lhůty

13.11.2024, Autor: Z blogosféry

V České republice je málo řemeslníků. Na tom, že u nás chybí, se shodlo 87 % dotázaných. Nedostatek řemeslníků Češi pozorují zejména na růstu cen a prodlužování čekacích lhůt. Například na služby plynaře pečujícího o domácí spotřebiče si čtvrtina lidí počkala déle než měsíc. Češi současně považují kariéru řemeslníka za vysoce perspektivní.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Mírné ochlazování pracovního trhu pokračuje

09.11.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v říjnu oproti předchozímu měsíci klesla o 0,1 procentního bodu a dosáhla tak hodnoty 3,8 %. Tento výsledek byl v souladu s většinovým očekáváním.

Nová exekuční pravidla mohou sebrat až dvě třetiny zbytku čisté mzdy

08.11.2024, Autor: Z blogosféry

Novela insolvenčního zákona přináší změny v oblasti srážek ze mzdy. Pokud je proti zaměstnanci vedeno čtyři a více exekucí, mohou mu být nově sraženy až dvě třetiny tzv. zbytku čisté mzdy. Výjimkou jsou lidé, kteří pobírají starobní, invalidní nebo sirotčí důchod.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zotavování maloobchodu pokračuje pomalu ale jistě

08.11.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské reálné maloobchodní tržby vykázaly v průběhu září meziměsíční nárůst o 0,2 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 5,6 %. Jedná se o mírně lepší výsledek, než o měsíc dříve (5,0 %) a prakticky přesný zásah do hodnoty, kterou očekával trh. Meziměsíčně tržby narostly již počtvrté v řadě.

Aktuální trendy ve tvorbě životopisu

07.11.2024, Autor: red

Dnešní zaměstnavatelé upřednostňují životopisy, které přehledně zdůrazňují přínosy a konkrétní výsledky, jichž kandidát dosáhl. Kvalitní životopis se zaměřuje na klíčové dovednosti a úspěchy, které mají přímou souvislost s pozicí, o kterou se ucházíte.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama