Apogeo
Reklama

Česká energetika zaznamenala za posledních deset let výrazný posun směrem k bezemisní ekonomice

12.07.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česká energetika zaznamenala za posledních deset let výrazný posun směrem k bezemisní ekonomice

Mezi lety 2010-2020 se množství vytěženého uhlí v České republice snížilo celkově o 50,8 procenta. Konečná spotřeba uhelných paliv poté poklesla o 25,4 procenta. K tomuto poklesu dochází zejména na úkor obnovitelných zdrojů, které naopak zaznamenaly velký nárůst.


Informace vycházejí z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v časové řadě s názvem “Energetická bilance ČR”. Zpráva ČSÚ dále poukazuje na pokles celkové energetické spotřeby primárních zdrojů v České republice. Ta dosáhla v roce 2020 celkové výše 1 683,5 PJ a oproti roku 2010 se tak snížila o 11,6 %. Tento pokles je způsoben zejména zvýšením energetické účinnosti – na vyrobení stejného množství výstupů nám totiž reálně stačí menší množství vstupů.
Uhlí je nahrazováno zejména obnovitelnými zdroji
Rapidně klesá zejména těžba černého uhlí a to zhruba o 81 % (z 11,4 mil. tun v roce 2010 na 2,1 mil. tun v roce 2020). Hnědé uhlí pak zaznamenalo pokles “pouze” o 32,8 % (z 43,8 mil. tun na 29,2 mil. tun).
Nárůst naopak zaznamenala energie produkovaná obnovitelnými zdroji, konkrétně o 57 %. Konečná spotřeba energie z obnovitelných zdrojů pak vzrostla o 47 %.
Můžeme očekávat spíše snížení nebo zvýšení spotřeby uhlí?
Vzhledem k dlouhodobým klimatickým cílům (na které je v posledních letech kladen čím dál větší důraz) a také tenčící se zásobě profitabilně těžitelného uhlí není jistě pokles v jeho těžbě žádným překvapením. Tyto trendy budou v následujících letech posilovat a tak by se na první pohled mohlo zdát, že těžba a tedy i spotřeba uhlí bude v budoucnu čím dál více klesat. Opačný efekt však může mít současná politicko–energetická krize, která zdražuje ceny substitutů jako je zemní plyn. Ve světle těchto událostí pak můžeme pozorovat například dočasný návrat k produkci energie z uhlí v Německu. Na druhou stranu však válka na Ukrajině zažehla ještě masivnější poptávku po energetické soběstačnosti a z ní plynoucí podporu obnovitelných zdrojů. Rychlost přechodu od uhlí k ekologičtějším variantám tedy závisí stejně jako spousta dalších klíčových skutečností na výsledku Rusko – ukrajinské války a dynamice vývoje protiruských ekonomických sankcí.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Daně, dluhy investice. Všechno je otázkou priorit, ale jakou ideologií se vlastně řídí ODS?

25.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Občanští demokraté uvažují, že zvýší daně, a/nebo dluhy. Pět měsíců před volbami to není od vládnoucí pravicové strany vůbec chytré. Koalice SPOLU „zvládla“ od roku 2021 poztrácet půl milionů voličů právě tím, že místo výraznějšího šetření má rozpočet pořád v dost velkém deficitu a ještě zvedla daně pracujícím rodinám, živnostníkům i firmám.

Daňhel: Hrozí Česku plíživá změna parlamentní demokracie na demokracii autoritativní?

23.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Máme ještě v živé paměti, jak se bývalý prezident Zeman, chorobně toužící po moci, úporně, ale naštěstí marně pokoušel přerýsovat v české parlamentní demokracii svou roli na americký prezidentský systém. Je paradoxem, že byl zvolen do dvou funkčních období a mohl se tak do paměti národa zapsat, což by asi rád udělal, reálně však zanechal za sebou úctyhodný seznam svých dosti nepovedených skutků.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Čokoláda z bobů nebo slunečnice místo kakaa?

22.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Cena kakaa v minulém roce vzrostla dokonce o 300 %, což zapříčinilo také růst cen čokolády. Jak roste cena kakaa, výrobci experimentují s alternativami, kterými by mylo možné kakao v čokoládě nahradit, aby se udržela dostupná cena. 

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Apogeo
Reklama