e-news.cz - kurzy
Reklama

Náklady na práci v zemích Evropské Unie meziročně vzrostly

24.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Náklady na práci v zemích Evropské Unie meziročně vzrostly

V členských státech Evropské Unie (EU) vzrostly hodinové náklady na práci v prvním kvartále roku 2022 o 3,7 procenta ve srovnání s prvním kvartálem předchozího roku. Země eurozóny poté zaznamenaly nárůst o 3,2 procenta.

V unijních státech pak došlo k největšímu nárůstu nákladů na pracovní sílu v sektoru služeb (o 4,4 %). Průmysl a stavebnictví poté zaznamenaly zvýšení nákladů o 3,3 %, respektive 3,5 %. 
Vyplývá to z dat Eurostatu, který počítá náklady na práci ze dvou hlavních složek – mzdových a ne–mzdových nákladů. Pod mzdové náklady spadá veškerá protihodnota (jak v hotovosti, tak v naturáliích), kterou zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci za odvedenou práci. Druhá složka naopak zahrnuje veškeré odvody, které musí zaměstnavatel za zaměstnance odvádět státu. Jedná se zejména o sociální nebo zdravotní zabezpečení.

Graf: Vývoj nákladů na pracovní sílu v EU a eurozóně

Zdroj: Eurostat

 Pracovní síla se nejvíce prodražila v pohostinství a hotelnictví
Z nejrychleji rostoucího sektoru služeb pak suverénně největší zdražení pracovní síly zaznamenalo odvětví pohostinství a hotelnictví, kde náklady na zaměstnance vzrostly meziročně až o 7,2 %. Jedná se zároveň o největší nárůst ze všech odvětví napříč sektory. Nejméně naopak stoupaly náklady na pracovní sílu ve školství, kde došlo k meziročnímu zvýšení pouze o 1,7 %.
Dvouciferný nárůst ve státech Visegrádské čtyřky
Velmi výrazné zdražování pracovní síly pak pociťují země tzv. Visegrádské čtyřky, kdy dvojciferným růstem nákladů na pracovní sílu trpí hned tři z nich. Jedná se konkrétně o Polsko (13,2 %), Maďarsko (13,4 %) a Českou republiku (15,3 %), která dokonce vede statistiku napříč všemi členskými státy tohoto uskupení.  Na Slovensku se pak pracovní síla meziročně zdražila „pouze” o 7,2 %.  Svůj podíl na tak vysokém tempu růstu nákladů na pracovní sílu bude mít nepochybně i odliv ukrajinských pracovníků, kteří se rozhodli vrátit na Ukrajinu a bránit svoji vlast. Trh práce se tak potýká s výpadkem pracovní síly, který tlačí cenu práce nahoru.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama