e-news.cz - kurzy
Reklama

Moorův zákon a téměř šedesát let deflace na poli počítačových technologií

18.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Moorův zákon a téměř šedesát let deflace na poli počítačových technologií

Deflace, tedy pokles cenové hladiny v ekonomice je strašákem mnohých ekonomů. Zejména centrální bankéři deflaci nevidí rádi a raději drží mírnou inflaci, než by dopustili sebemenší deflaci. Ovšem je jedno odvětví, které je v deflaci již téměř šedesát let.


Zatímco dříve, před dvaceti lety, byly stolní počítače v domácnostech výjimkou či domácnost vlastnila jeden počítač, dnes je běžné, že každý člen domácnosti má svůj osobní notebook, smartphone a někdy dokonce také tablet. Také jsme si zvykli, že technologie jsou rod od roku více chytřejší. Každý rok můžeme rychleji stahovat hudbu či filmy, můžeme fotit ve větším rozlišení, ukládat do počítačů, smartphonů či do cloudu stále větší soubory. Počítače, telefony další elektronická zařízení se nejen stávají levnějšími a dostupnější, navíc se kontinuálně zdokonalují a jsou stále více “smart”. Zvykli jsme si na to a přijde nám to tak samozřejmé, že to možná ani nevnímáme.
V odborné terminologii se tomuto jevu říká Moorův zákon a platí téměř šedesát let. Charles Moore byl spoluzakladatelem společnosti Intel, zabývající se výrobou polovodičů a mikroprocesorů. Moore si všiml vzrůstající výkonnosti polovodičů a tranzistorů, při zachování stejných výrobních nákladů a v roce 1965 uvedl: „Počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod se při zachování stejné ceny zhruba každých 24 měsíců zdvojnásobí.“
Později svůj závěr přeformuloval, že počet tranzistorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců. Navíc technologické pokroky ve výrobě postupem času zlevnili i samotnou výrobu. Zdvojnásobení počtu tranzistorů a zároveň snížení výrobní ceny zrychlovalo technologický pokrok a zákon je platný dodnes. Právě díky exponenciálnímu růstu výkonnosti počítačů a všech chytrých zařízení a stále se snižujících cenách, si dnes můžeme užívat technologie, které byli před nedávnem finančně nedostupné. Můžeme tak naplno okusit deflaci a tedy růst kupní síly peněz.
Foto: Pixabay
Zdroj: Jana Přibylová


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Daně, dluhy investice. Všechno je otázkou priorit, ale jakou ideologií se vlastně řídí ODS?

25.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Občanští demokraté uvažují, že zvýší daně, a/nebo dluhy. Pět měsíců před volbami to není od vládnoucí pravicové strany vůbec chytré. Koalice SPOLU „zvládla“ od roku 2021 poztrácet půl milionů voličů právě tím, že místo výraznějšího šetření má rozpočet pořád v dost velkém deficitu a ještě zvedla daně pracujícím rodinám, živnostníkům i firmám.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Hrozí Česku plíživá změna parlamentní demokracie na demokracii autoritativní?

23.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Máme ještě v živé paměti, jak se bývalý prezident Zeman, chorobně toužící po moci, úporně, ale naštěstí marně pokoušel přerýsovat v české parlamentní demokracii svou roli na americký prezidentský systém. Je paradoxem, že byl zvolen do dvou funkčních období a mohl se tak do paměti národa zapsat, což by asi rád udělal, reálně však zanechal za sebou úctyhodný seznam svých dosti nepovedených skutků.

Čokoláda z bobů nebo slunečnice místo kakaa?

22.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Cena kakaa v minulém roce vzrostla dokonce o 300 %, což zapříčinilo také růst cen čokolády. Jak roste cena kakaa, výrobci experimentují s alternativami, kterými by mylo možné kakao v čokoládě nahradit, aby se udržela dostupná cena. 

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

e-news.cz - kurzy
Reklama